Ülehomme algab Jõgevatreff

Kuremaal algab ülehomme XVIII rahvusvaheline motomatkajate kokkutulek Jõgevatreff. Motomatkajate traditsiooniline kolonnis sõit Jõgeva linna saab teoks laupäeva keskpäeval. Pärast seda saavad nii kokkutulekulised kui ka kohalik publik jälgida nostalgiahõngulist võrrivõidusõitu.

Tulevase motolaagri ala Kuremaa mõisapargis hakati turvaaiaga piirama juba eile. Liiklus Kuremaa aleviku südant läbival teel suletakse neljapäeva keskpäeval, sest just sellest ajast on motolaager ametlikult avatud. Suletuks jääb tee kokkutuleku lõpuni ehk pühapäeva keskpäevani.

Jõgevatreffide käivitaja ja motoklubi Jõgeva MC kauaaegse eestvedaja Igor Ellissoni sõnul on eelneva kirjavahetuse põhjal otsustades Kuremaale oodata enam kui kaht tuhandet motomatkajat nii Eestist, lähinaabrite juurest Lätist, Leedust, Soomest, Rootsist ja Venemaalt, aga ka Norrast, Taanist, Saksamaalt, Hollandist ja mujalt. Kahe tuhande kanti on jäänud osavõtjate arv ka kolmel varasemal aastal.

„Kui palju osavõtjaid tuleb ja mis riike nad esindavad, saame täpsemalt öelda alles kokkutuleku lõpupäeval,” ütles Igor Ellisson.

Motolaagris esinevad kolmel õhtul bändid (neljapäeval noortebänd Mai Skizo ning reedel ja laupäeval kokkutulekuliste vanad tuttavad Ultima Thule ja The Pickups) ning korraldatakse võistlusi ja mänge. Päevasel ajal teevad motomatkajad väljasõite ümbruskonna vaatamisväärsetesse paikadesse. Seoses Kuremaa pargi hiljutiste renoveerimistöödega kolib kokkutuleku keskne peoplats seekord oma tavalisest paigast Kuremaa hosteli tagusele muruplatsile.

„Meie tavalisel peoplatsil tahab muru veel juurduda ja pinnas vajuda. Kui meile aga uus plats meeldima hakkab, siis võib-olla jäämegi sinna,” ütles Igor Ellisson.

Nostalgiline võidusõit

Laupäeva lõuna paiku, täpsemalt kell 11.45 hakkavad motomatkajad Kuremaa teeristist kolonnis Jõgeva poole sõitma ning jõuavad veerand tunni pärast Uku teeristi kaudu mööda Suurt tänavat kesklinna. Kolonni esimene pool pargib oma masinad Suure tänava äärde, tagumine pool Aia tänavale ja selle ümbrusse.

Kui tsiklid on pargitud ja tervituskõned peetud, läheb kesklinnas, Jõgeva Majandusühistu Kaubahalli, Jõgeva linna- ja maavalitsuse hoone, Kesk-Eesti Ärikeskuse ja Jõgeva kultuurikeskuse vahele jäävatel teelõikudel lahti võrrivõidusõit, mille korraldamisel on Jõgeva MC koostööpartneriks Abja tehnikaring. Noorte ja täiskasvanute klassi võistlejad, sealhulgas ka mõned naissoost osalejad, hakkavad võidu sõitma nõukogude-aegsetel 48-kuubikulistel mopeedidel, millest osa on standard- ja osa forsseeritud mootoriga ning osa külgkorviga.

„Võrrivõistlust ei korralda me selleks, et Jõgeva kesklinnas kiirusrekordeid püstitada, vaid selleks, et teha kummardus neile poegadele ja isadele, kes ajast aega kodus garaazhinurgas võrre putitanud on,” ütles Igor Ellisson. „Enamiku Jõgevatrefile tulijate tee motomaailma ongi ju alanud sellisest isa seltsis vana võrri kallal nokitsemisest, mitte tuttuue võimsa Honda või Kawasaki kojutoomisest. Jõgevatrefile tulevatele pool ilma tsikli seljas läbi sõitnud habetunud maanteehuntidele pakub võrrivõistlus kindlasti mõnusaid nostalgiahetki. Jõgeva rahva jaoks teeb võistluse huvitavamaks see, et kaasa teevad ka kohalikku noorte tehnikaringi Leopold koondunud noored ning Sadala kunagise mopeediklubi kasvandik, praegune Jõgeva MC liige Argo Ellisson.”

Kawasaki loosi

Jõgeva kesklinn suletakse liikluseks juba laupäeva hommikul kell 7 ning treening-, demonstratsioon- ja eelsõite võib vaatama tulla juba alates kella üheksast. Lähemalt saab võistlusmasinaid uudistada SEB Panga kontori ette sisse seatavas tehnilises boksis. Võistluste ajal loosib ajakiri Motomaania oma tellijate vahel välja uhiuue Kawasaki ER-6f mootorratta.

Bände pole Jõgevatrefi seekordseks linnaürituseks kohale kutsutud: neil ei jääks selles masinamürinas esinemiseks aega ega ruumi. Küll aga on kohal meenemüüjad ja toitlustajad, kes võtavad koha sisse kultuurikeskuse juures. Avalikud tualetid püstitatakse Kaitseliidu maja juurde ja politseimaja ees asuvasse parki. Võistlused on plaanis lõpetada kell 17 ja siis avatakse kesklinn taas ka liikluseks.

„Võrrivõistlust pääseb vaatama tasuta ja kõik huvilised on oodatud. Samuti on kõik oodatud teede-tänavate äärde motokolonnis sõitvatele kokkutulekulistele lehvitama. Külalislahkus ongi üks põhilisi asju, millega me n-ö maailmakaardile saame pääseda,” ütles Igor Ellisson. „Nendelt, kellele Jõgevatrefi üritustega kaasnev liikluse sulgemine Kuremaal ja Jõgeva linnas ebamugavusi põhjustab, palun aga ette vabandust.”

Ellissoni sõnul paisub Jõgevatrefi korraldustoimkond tavalise paarikümne inimese asemel umbes sajainimeseliseks. Nad kõik teevad seda tööd ühiskondlikus korras.

„Palgalist personali pidades poleks Jõgevatreff kaheksateistkümnenda korralduskorrani jõudnud,” ütles Igor Ellisson. „Isegi osavõtumaks on meil juba kümmekond aastat ühel tasemel püsinud, nii et piltlikult öeldes oleme me maha maganud nii majandustõusu kui ka -languse.”

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus