Üleeile süüdati esimene advendiküünal

Üleeile, esimesel advendipühapäeval süüdati kodudes ning linnade-külade suurtel jõulupuudel esimene advendiküünal. Jõgeva kultuurikeskuse ees kasvaval linna jõulukuusel läitsid küünla Jõgeva linnapea Kalmer Lain ja EELK Jõgeva koguduse õpetaja Valdo Reimann.

Advendiaeg on ühtpidi pime, aga teistpidi valge aeg: advendiküünlad valgustavad sel ajal meie kodusid ja südameid,” ütles Valdo Reimann. Advendiaeg on ootuse aeg: laps, kes on määratud rõõmustama kogu maailma, ei ole veel sündinud, aga teda oodatakse. Sel ilusal ootuseajal tajume ehk selgemalt kui muidu, et elu ei olegi nii hall, vaid selles on palju kauneid hetki.”

Kalmer Lain avaldas heameelt selle üle, et just advendiajaks sadas maha ilus valge lumi, ning tuletas meelde, et esimese advendipüha liturgiline värv ongi valge.

Valge on puhtuse, lihtsuse ja kerguse värv, aga ka aususe ja lugupidamise värv,” ütles Kalmer Lain. Mingem siis jõuluajale vastu üksteist austades, üksteisest lugu pidades ja üksteisest hoolides ning uskudes, et elu läheb paremaks.”

Toredaim aeg

Rahva ette tulnud Jõgeva jõuluvanagi tunnistas, et jõulud on tema jaoks kõige toredam aeg, sest siis tulevad lapsed talle külla.

10. detsembrist ootangi kõiki lapsi ja peresid endale Jõgeva kultuurikeskusse külla,” ütles jõuluvana. Minu käsutusse antakse suisa pool kultuurikeskuse hoonet ning laste võõrustamisel on mul palju abilisi, kes seekord pärinevad eesti muinasjuttudest.”

Abilisi oli Jõgeva jõuluvanal ka üleeile: talle saabusid külla ametivennad Türgist ja Venemaalt. Türgi jõuluvana kandis sätendavat kuube, Vene Ded Moroz ehk Külmataat sinist.

Türgi jõuluvana meenutas, et oli paar aastat tagasigi Jõgeva jõuluvanal abiks käinud. Valged jõulud hakkasid talle siin olles nii hullupööra meeldima, et kui ta oktoobri lõpus interneti vahendusel teada sai, et Eestis juba esimene lumi maha sadas, hakkas ta kohe siiapoole sibama.

Paariks päevaks puhkusele

Kui Türgi jõuluvana tuli siia tunduvalt soojemast kliimast, siis Ded Morozi kodus Venemaal on veel tükk maad külmem ja lumisem kui siin.

Mõtlesin, et puhkan siin teie juures paar päeva, enne kui Venemaa pakasesse tagasi lähen,” ütles Ded Moroz.

Tema algatusel lauldi ühiselt laulu Meil metsas sirgus kuuseke” Jõgeva olude jaoks kohandatud sõnadega. Türgi jõuluvana õpetas aga lastele, noortele ja hingelt noortele selgeks ühe oma kodumaal tantsitava tantsu.

Advendiküünla süütamise tseremooniat kaunistasid Jõgeva ühisgümnaasiumi õpilaste lauldud laulud. Noori lauljaid juhendas õpetaja Karin Luik. Tseremooniale eelnes aga kontsert Jõgeva kultuurikeskuses, kus esinesid Mick Pedaja ja Uku Kübar.

Jõuluvana tuletas linnarahvale meelde, et nad on kultuurikeskuse juurde küünalt süütama ja kultuurikeskusse kontserti kuulama oodatud ka järgmistel advendipühapäevadel. Kontserdid on kõigile tasuta. 

Advendisündmused Jõgeval

9. detsembril kell 15 teise advendi kontsert kultuurikeskuses. Esinevad Jõgeva muusikakooli lauljad, tantsijad ja pillimängijad.

9. detsembril kell 16 Jõgeva noortevolikogu esindaja ja Jõgeva baptistikoguduse õpetaja Margus Kask süütavad linna jõulukuusel teise advendiküünla. Laulavad ja tantsivad Jõgeva muusikakooli õpilased.

16. detsembril kell 16 Jõgeva linnavolikogu esimees Meelis Pauklin ja linnapea Kalmer Lain süütavad linna jõulukuusel kolmanda advendiküünla. EELK peapiiskop Andres Põder kuulutab jõulurahu kogu Eestile. Laulab Palamuse segakoor Kuus Õuna, tantsib segarahvatantsurühm Kaaratsim.

16. detsembril kell 17 jõulurahu kontsert. Esineb Arsise kellade ansambel, solistid Rauno Elp ja Oliver Kuusik.

22. detsembril kella10-15 toomapäeva laat (puupäev) kultuurikeskuse pargis. Päeva juhib Puulane Raimo Aas, laulu laksutab Tohtlane Üllar Jörberg. Tantsu vihuvad Puujalad. Jõulukingituste, kuuskede ja jõulupärgade müük. Kaubeldakse ainult eestimaise toodanguga.

23. detsembril kell 15 Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev ja EELK Palamuse koguduse õpetaja Jaan Nuga süütavad linna jõulukuusel neljanda advendiküünla. Laulab Maarja-Magdaleena meesansambel. Kõigile pakutakse rosinasuppi.

23. detsembril kell 16 jõulukontsert kultuurikeskuses. Esinevad Kadri Tegelmann, folklooriselts Jõgevahe Pere ja Jõgeva muusikakooli flöödiansambel.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus