Üleeile avati Põltsamaal noortemaja

Noorteühenduse Juventus juhataja Heidi Klamp ütles, et iseenesest ei ole noortekeskuse avamises midagi erakordset: neid on üle Eesti tegutsemas umbes 150.

Eriliseks teeb noortemaja aga aeg, mis selle avamiseks kulus. “Alates sellest, kui ehitustöödega alustasime, on möödunud 62 kuud ehk viis aastat ja kaks kuud,” ütles Heidi Klamp. “Nendes viies aastas oli väga toredaid hetki, aga ka neid, mis ei olnud nii rõõmustavad, 2002.-2003. aastal oli ka aeg, kui olime peaaegu loobumas,” ütles Heidi Klamp.

Leping ehitustööde tegemiseks allkirjastati juba 2000. aasta augustis, seejärel eraldati ehitustöödeks 25 000 krooni.

Kokku läks noortekeskuse ehitus maksma umbes 600 000 krooni, millest 123 000 on saadud Põltsamaa linnalt ja ülejäänud taotletud projektidest.

Heidi Klambi sõnul on noortekeskuse avamiseks kulunud aeg küll pikk, kuid samas: kui ei oleks möödunud viit aastat, ei oleks maja tõenäoliselt selline nagu praegu.

Allika tänaval asuvast hoonest, mille Põltsamaa kogudus on 0-rendile andnud, jäid alles vaid välisseinad, kõik ülejäänu on uus.

Nii on noortemaja saanud uue katuse, põrandad, aknad-uksed, vahelaed. Ehitati välja esimese ja teise korruse ruumid, samuti ülemisele korrusele viiv trepp ja WC-d. Paigaldatud on elektrisüsteem, kanalisatsiooni- ja veevarustus.

Suure osa tööst on ära teinud noored ise: nad olnud abiks nii katuse kui vahelagede lammutamisel, koristamisel ja puhastamisel, samuti värvimisel ja kasutatud mööbli disainimisel. Klambi sõnul võib öelda isegi, et maja valmis noorte rahvusvahelises koostöös, sest oma osa andsid ka eelmisel suvel noorsoovahetuse korras siin viibinud Saksamaa, Itaalia, Prantsusmaa, Hispaania ja Rootsi noored.

Noored tegid tööd veel eelmisel päevalgi

Põltsamaa noored tegid keskuse avamiseks tööd veel avamiseelsel päevalgi, korda tehti maja ümbrus, suure osa talguliste ajast võttis aga äsja saabunud mööbli kokkupanemine.

Kasutatud on keskkonnasõbralikke materjale, ruumid on kujundatud noortepäraseks. Ka elektrisüsteem on keskkonnasäästlik. Sellise lahenduse töötasid välja Eesti Energia spetsialistid. Valguse intensiivsust reguleerida ja see süttib vaid siis, kui keegi on ruumis.

Noortejuhile ei ole aga eraldi ruumi, vaid ta viibib tööd tehes noorte keskel. Maja ülemisel korrusel on koosolekute- ja koolitusruum, samuti arvutinurk. Esimesele korrusele sisustatakse ajakirjandusnurk, kus saab lugeda ajalehti ja ajakirju, samuti hakatakse jagama informatsiooni reisimisvõimalustest, noorsoovahetuste üritusest, töökohtadest ning paljust muust.

Praegu ei ole hoone esimene korrus veel täielikult valmis: nimelt käisid eelmisel nädalal Hollandi Ida- ja Kesk-Euroopa Fondide Ühenduse esindajad noortekeskusega tutvumas ja andsid lootust, et saavad noortemaja sisustamist toetada 100 000 krooniga. Kui raha saadakse, saab selle eest mööblit juurde osta ning ka kööginurga sisustada.

Maja värske perenaine Marge Vilks ütles, et eelkõige tahab ta olla majale hea perenaine ning noortega hästi läbi saada ? noorte jaoks maja ju ongi. Praegu oodatakse noortelt ideid, mida nende omas majas teha võiks

Palgaraha taotleti koos Püssi linnaga

Selleks, et noorsootöötajatele oleks millestki palka maksta, kirjutati koos Püssi linnaga projekt Euroopa sotsiaalfondile. Fond eraldaski kahele omavalitsusele kokku üle miljoni krooni, ka mõlemad linnad maksavad omafinantseeringuna üle 170 000 krooni.

Allika Avatud Noortekeskuse avamisel osalenud Püssi linnapea kiitis, et Juventuse liikmed olid nii nõu kui jõuga abiks ka sealse noortekeskuse loomisel, mis peatselt avati. Ta avaldas lootust, et kahest noortekeskusest saavad koostööpartnerid ning ka Põltsamaa ja Püssi linnast võiksid saada sõpruslinnad.

Avamisele saabunud Põltsamaa linna ja ümbruskaudsete valdade esindajad, külalised Põltsamaa Ühisgümnaasiumist, linnas tegutsevatest noorteorganisatsioonidest, Jõgevamaa Nõustamiskeskusest, Jõgevamaa Tööhõiveametist ning mujalt avaldasid uuele keskusele õnne soovides lootust, et see aktiivselt kasutuses oleks.

“Kõik aktiivsed noored on väga oodatud. Ja veel rohkem need, kes ei ole nii aktiivsed,” ütles Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots, kes loodab, et uus keskus suudab nii mõnedki noored tänavalt ära tuua.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus