Üle kuuesaja õpilase lubab pool aastat suitsuta hakkama saada

Jõgeva maavalitsuse terviseedenduse peaspetsialisti Eha Anslani sõnul on tänavu osalejaid rohkem kui eelmisel aastal. Kui eelmisel aastal võtsid suitsuprii klassi võistlusest osa vaid mõned gümnaasiumiklassid, siis tänavu on otsustanud meie maakonnas suitsuvabana püsida koguni üheksa gümnaasiumiklassi. Võrdluseks olgu öeldud, et Lääne-Virumaal on selliseid klasse vaid üks.

Jõgeva Gümnaasiumi 12b klass osaleb kampaanias juba teist aastat järjest. ?Minu arvates on suitsuvaba klassi võistlus väga tänuväärne projekt. Eelmisel aastal saime auhinnaks helkurid kirjaga ?Ole tubakavaba!?. Kuigi tean, et välja oli pandud ka märksa suurem preemia, arvan, et siinkohal kehtib lause: tähtis pole võit, vaid osavõtt. Tegelikult oleks suurim võit hoopis see, kui kõik suitsetajad sellest pahest päriselt loobuda suudaksid,? ütles nimetatud klassi õpilane Anni Tammemägi, kelle hinnangul oleks siiski naiivne loota, et see kõigil õnnestub. Samas on Anni sõnul positiivne seegi, kui nii suitsetajad kui ka mittesuitsetajad veidi tõsisemalt ja põhjalikumalt selle harjumuse kahjulikkusele mõtlevad ja sellele rohkem tähelepanu pööravad.

Airiin Laaneväli sama kooli 12 D klassist ütles, et nende koolist on klasse ka varem osalenud ja nad on auhinnaks saanud raha, mida on kasutatud ühishuvideks. ?Ma tean, et kõige edukamad saavad reisi. Meie klassijuhatajale hakkas see mõte meeldima ja klassis olid kõik nõus,” ütles Airiin.

Neiu on mõelnud, et suitsetamisest loobumist ei kontrolli ju tegelikult keegi. Ainult konkurentsi tõttu võivad teised kaevata, kui näevad suitsuvaba klassi esindajat suitsetamas.

?Mulle sellise projekti idee meeldib. Võib-olla aitab see probleemi leevendada. Vähemalt seegi on positiivne, kui kooli territooriumil enam ei suitsetata,? ütles neiu.

Tervise Arengu Instituudi korraldatava võistluse eesmärkideks on ennetada suitsetamist laste ja noorte seas, motiveerida suitsetavaid õpilasi tubakast loobuma ning toetada mittesuitsetamist kui eluviisi.

Kampaanias saavad osaleda õpilased 5.-12. klassist, seda juhul, kui vastavale lepingule kirjutavad alla kõik klassi õpilased ning ka klassijuhataja, kes samuti võistluse ajal suitsetada ei tohi.

Klasside osavõtt võistlusest on vabatahtlik ning põhineb vastastikusel aususel ja usaldusel. Vastutus kontrolli eest on õpilastel ja õpetajatel. Eha Anslan ütles, et kuigi lausa videokaameraid üleval ei ole ja 24 tundi keegi teist jälgida ei saa, ei jää patustamine enamasti saladuseks.

Eelmisel aastal osales võistluses üle Eesti rohkem kui 8000 õpilast, kellest suutis üheksa kuud suitsupriina püsida vaid 40 protsenti. Jõgevamaal osales mullu 457 õpilast, kellest õnnestus võistlus lõpetada pisut rohkem kui pooltel. Tänavu on võistluse kestus pisut lühem ? pool aastat.

Suitsuprii klassi võistlus toimub 20 riigis ning tänavu on võistluse peaauhind klassiekskursioon Portugali, mis loositakse välja kõikide osalevate riikide võistlejate vahel.

Vahekokkuvõtteid võistlustest tehakse detsembris, siis jagatakse tublimatele ka meeneid: pastapliiatseid, kalendreid ja T-särke.

Lisaks peaauhinnale loositakse parimate vahel aasta lõpus välja ka SPA-külastusi. Eelmisel aastal külastasid võitjad Pärnu Tervisekeskust, Jõgevamaalt said selle auhinna Jõgeva Gümnaasiumi 10a ja Jõgeva Ühisgümnaasiumi 5b klass.

Täna tähistatakse aga rahvusvahelist EI-päeva suitsetamisele. Sel päeval pööratakse tavalisest rohkem tähelepanu suitsetamisest tingitud terviseriketele ja probleemidele ning propageeritakse mittesuitsetamist kui eluviisi.

Tervise Arengu Instituut on selle päeva puhul saatnud koolidesse noortele mõeldud õppefilmi “Ole tubakavaba”, mis on valminud Eesti Vähiliidu toetusel eelmisel aastal. Film räägib suitsetamisest noorte seas, selle ohtudest tervisele ning suitsust loobumisest.

Jõgeva Haiglas on aga täna avatud tasuta nõustamiskabinet suitsetamisest loobujatele.

EVA KLAAS
SANDRA MAASALU

blog comments powered by Disqus