Üle kuuekümneaastased Soome elanikud tervisekontrolli all

Tamperes toimunud projekti “Vananemine ja tervis ” teemalisel seminaril osalenud  dr Olari rääkis, et üle kuuekümne aastased Soome naised ja mehed saavad  kõigepealt kutse vanurite tervishoiu alal spetsiaalse ettevalmistuse saanud meditsiiniõe vastuvõtule.

“Pärast esmast kontrolli suunatakse patsient sõltuvalt  tema tervisprobleemidest eriarsti juurde, kes otsustab, milliseid täiendavad analüüsid ja uuringud on vajalikud,  määravad juhised  haiguse ennetamiseks või ravimismeetodid. Kõige sagedamini  käivad vanemaealised patsiendid oma tervisliku seisundi üle konsulteerimas sisearstide, neuroloogide, psühhiaatrite, füsioterapeutide ja dietoloogidega ja kindlasti ka geriaatrite ja psühhogeriaatritega, kellel projektis  “Vananemine ja tervis ” koordineeriv ja vastutav roll. Programmi raames on sügavama  tähelepanu all haigused, mis ohustavad enam   vanemaid inimesi: südame- ja veresoonkonnahaigused, suhkruhaigus, luuhõrenemine, mälu- ja tasakaaluhäired, samuti aga ravimite manustamise mõju tervisele. Oluline on välja selgitada erinevate ravimite koosmõju, mis on igal patsiendil individuaalne.  Projektis lähtutaksegi iga inimese eripärast. 

Jaan  Olari sõnul ajendas kõnealust projekti käivitama demograafiline olukord. Teatavasti on Soome kõige kiiremini vananeva  elanikkonnaga riik  Euroopas.  “Projekti edukale teostamisele aitab oluliselt kaasa arstide ja õdede põhjalik väljaõpetamine ja täiendkoolitus  ning pidev koostöövõrgustik ning  infovahetussüsteem meedikute vahel, samuti Norra, Rootsi ja Taani kogemuste eeskujuks võtmine,” märkis dr Olari.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus