Ülased said meeled selgeks

Jõgeva Rohutirtsu lasteaia ülaste rühm osales möödunud kolmapäeval Tartu teaduskeskuse Ahhaa õppepäeval “Meeled selgeks!”. Õppepäev algas teoreetiliste teadmiste omandamisega meelte ja organite kohta, mille abil me ümbritsevat keskkonda tajume.

Õppeklassis ei jäädud siiski kinni teooriasse, vaid pandi meeled praktiliselt proovile ja püüti neid ka pisut segadusse ajada. Näiteks sai spetsiaalse kiivri abil kõrvad vahetusse ajada nii, et parem kõrv kuulis vasakult tulevaid helisid ning vastupidi. Arutleti selle üle, kas ilma nägemiseta on võimalik elada ning prooviti järele, millised meeled töötavad siis, kui silmad kinni siduda. Lapsed said teada, kas on võimalik keele abil soola suhkrust eristada, kui keel suust väljas hoida, ning kuidas mõjutab maitsete tajumist see, kui nina kinni on.

Õppepäeva ajal oli lastel korraks võimalus ka omal käel Ahhaa keskuse ekspositsiooniga tutvuda, kuid aega oli vähe ning põnevad asju, mida vaadata ja katsuda, nii palju, et lapsed pidid “pea kaotama”. Viimaks jagati rühm kaheks grupiks ning käidi koos juhendajatega keskuse eksponaatidel oma meeli proovile panemas: lamati naeltel, ekseldi peegel-labürindis ning õõtsuti sillal (või see ainult tundus õõtsumisena?). Kui lapsed lõpuks bussi jõudsid, olid nad näljased ja väsinud – oli elamusterohke hommik.

Kendra: Meeldis lift, mis mind üles tõstis. Üles läks nii kiiresti, kui jõudsid tõmmata, alla tuli aeglaselt.

Anna-Liisa: Mulle meeldis, kui legod liikusid.

Marten: Mulle meeldis elektripall – kui panid käed sinna peale, siis läksid juuksed püsti.

Mattias: Tuletõrjeauto oli eriti äge. Seal oli palju nuppe ja võisid kõike vajutada. See asi, millega nupp oli ühendatud, läks kohe tööle.

Karel: Mulle meeldis maitsmine ja kuulmine. Tic-tacid olid hea maitsega.

KERSTIN PLOOMPUU

blog comments powered by Disqus