Uku ärkab taas elule

Jõgeval rahvasuus Uku teeristi nime kandva Tartu maantee ja Suure tänava ristmiku juures on sel aastal taas varasemast rohkem toimetamist. Möödunud esmaspäeval alustas Neste Eesti seal oma automaattankla ehitamist ja ajaloolises Uku kivimajas käivad sisetööd. Maja omanik, Jõgeva Katuseehitus OÜ renoveerib siseruume ning juba eeloleval laupäeval avab samas uksed ka Maarahva pood.


Nn Uku keskuse teljeks on ajalooline maakivist hoone, mis on sajandi jooksul täitnud väga mitmesuguseid funktsioone. 1930. aastal sai selle omanikuks Ants Silbergleich (Silvere), kes arendas sinna välja Jõgeva ühingu “Uku” vilja- ja jahuveski. Nõukogude ajal kasutas hoonet kohalik teeninduskombinaat ja uuesti puhus majale Eesti Vabariigi alguspäevil hinge sisse AS Juta & Kaido, kes rentis seda linnavalitsuselt. 1992. aastal renoveeris rentnik kehvas seisukorras olnud kivimaja ja rajas sinna kaubanduskeskuse AS Juta Uku Ärid, mis tegutses paar aastat.

Vana hoitakse alles

2008. aasta kevadel vahetas hoone taas omanikku ja see kuulub nüüd Jõgeva Katuseehitus OÜle. “Ideid kivimajaga oli, kuid õige arenduse lükkasime käima eelmisel aastal. Suuresti aitas seda otsust langetada teadmine, et Neste rajab teisele poole maja, Tartu maantee äärde tankla,” ütles Jõgeva Katuseehitus OÜ juhatuse esimees Marek Saksing.

Senine kontoriruum, mis oli kivimajale hiljuti juurde ehitatud, pidi tanklale ruumi tegema ja lammutati. Eelmisel aastal valmis maja esimesel korrusel nägus seminariruum, kus on kohti umbes 30 inimesele ja olemas ka saun. “Püüdsime sisetöödel jätta alles kõik algse, see annab interjöörile väga palju juurde,” rääkis Saksing ning näitas ruumi ehteks olevaid punastest tellistest seinu.

Kõrval olevaid ruume kasutab firma oma töökojana, kus valmistatakse erikujulisi plekke. Nimelt on Jõgeva Katuseehitus OÜ tunnustatud firma Ruukki Partner ainuesindaja maakonnas. “Uku kivimaja teisele korrusele oleme nüüd välja ehitanud oma kontoriruumid ning alustasime veel üleval asuva saali renoveerimist. Kokku on selles majas põrandapinda 503,6 m2,” rääkis Saksing.

Tankla ja Maarahva pood

Maja esimese korruse Suure tänava poolses ruumis lõppesid eile ehitustööd ning seal avab juba sel laupäeval uksed Maarahva pood. Tegemist on kauplusega, mille motoks on “Ise tegemise rõõm”. Poe omanikuks on De Visu OÜ, kellele kuulus varem tuntud seemnepood Jõgeva kesklinnas.

“Nüüd Jõgeval Uku kivimajas avatav pood on meil Eestis üheksas taoline. Nagu ütleb ka meie moto, pakume inimestele kõike seda, millega nad saavad ise edasi tegelda, olgu siis  tegemist peenardega, vorsti või õlle valmistamisega,” selgitas De Visu OÜ omanik Mait Soasepp.

Tema kinnitusel on Jõgeval selle kaupluse avamist pikisilmi oodatud, sest nende poeketti iseloomustab väga lojaalne klientuur. “Meilt saab osta sellist kaupa, mida näiteks Selver ei paku, alates kasvõi Eesti Sordiseemne seemnetest,” ütles Soasepp ja lisas, et Maarahva pood on avatud kõigil nädalapäevadel.

Neste Eesti tankla ehitus sai täishoo sisse möödunud esmaspäeval. Töötempo on selline, et uue bensiinijaama ehitustööd peaksid lõppema 10. mail. “Praegu usun, et tankla alustab automaatjaamana tööd maikuu lõpus,” ütles Neste Eesti arendusjuhi Tõnu Mõttus. Tema sõnul võinuks töödega varemgi alustada, kuid kooskõlastused on palju aega nõudnud. “Tõenäoliselt juba sel suvel avab tankla juures uksed kohvik-kauplus, sest võimalik rentnik on selleks olemas,” lisas Mõttus.

Uku kivimaja

Ehitatud 1920. aastate algul

Majas tegutses Jõgeva ühingu “Uku” vilja- ja jahuveski

Omanik Ants Silvere, aastani 1935 Silbergleich (21. november 1873 Paasvere vald Virumaal – 11. märts 1942 Tomski oblast Venemaal).

Ants Silvere küüditati Jõgevalt 14. juunil 1941

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus