Üks sajaste klubi liige

Kuna eelmisel aastal sai Eesti riik saja aasta vanuseks, siis on ütlematagi selge, et paljud sündmused, ettevõtmised, asutused või ühendused tähistavad sel ja lähiaastatel samuti oma sajandat sünnipäeva.


Nii jõudis möödunud pühapäeval sajanda verstapostini ka Jõgeva Majandusühistu. Kooperatiiv, kelle olemasolu on Jõgevamaal olnud justkui loomulik.

Aga kõik hiljem loomulikuna tunduvad asjad on tegelikult alguse saanud mõne hulljulge, piire nihutava inimese või inimeste ettevõtmisest. Nii sündis 1919. aasta sügisel ka Jõgeva Majanduse Ühisus. Vajaduse selle järele dikteeris elu. Ja kuigi olud olid toona keerulised, kooperatiivse ettevõtmise vastu töötasid rivaalid ja konkurendid, jäädi ellu. Järgnenud aastakümnete jooksul on arenetud vastavalt riigikorra võimalikkusele ja plaanide teostumisele.

Kõike on nähtud: talongide aegu ja tühjade riiulite madalamaks saagimist. Kui sotsialismi kõrgajal oli majandusühistus (siis tarbijate kooperatiivis) tööl pea tuhat inimest ja tegutses 56 poodi, siis praegu on need numbrid kordades väiksemad (200 ja 18), kuid nii tugeval ja nähtaval tasemel pole ühistu kunagi varem olnud.

Jõgeva ja Mustvee piirkondades ei kujuta elu ilma oma majandusühistuta ettegi. Ühistu, mis sada aastat tagasi alustas 44 liikmega, koondab praegu enam kui 4000 liiget. Saja aastaga on liikmeskond kasvanud seega sajakordselt. Ning kolm aastat tagasi suurepäraselt käivitunud Pae Keskus, kus nädalapäevast olenemata ostjatest puudust ei tunta, on parim kinnitus ühistu elujõulisusest.

blog comments powered by Disqus