Ukrainast pärit töölised jõudsid ka Jõgevamaale

Eesti valitsus lubab alates 6. juulist Ukraina välistöötajaid Eestisse, kui tööandja on valmis töötajatele korraldama COVID-19 viiruse testi Eestisse saabumisel ja uuesti 14 päeva pärast. Samuti peab töötaja viibima 14 päeva karantiinis ega tohi sellel ajal töötada.

Teisipäeval maandus Tallinna lennujaamas lennuk ligi 170 Ukraina võõrtöölisega, kellest teadaolevalt üheksa jõudis ka Jõgevamaale OÜ-sse Sadala Agro.

Erilennu organiseeris Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, sest liinilennud Eesti ja Ukraina vahel praegu veel ei toimi. Loodetavasti rohkem erilende enam organiseerima ei pea ja tavapärane liiklus kahe riigi vahel taastub esimesel võimalusel. Lennuga seotud kulud katab tööandja.

Ukrainast tööliste toomine praegu on võrdlemisi kallis, sest tööandja peab lisaks lennupiletile kinni maksma ka karantiiniperioodil töötajate elamiskulud.

„Riigi poolt on küll luba antud, aga teadmatus on ikka suur, kas me mitte viirust ise endale nii koju kätte ei too,“ tõdes Jõgevamaa Põllumeeste Liidu esimees Raul Soodla.

„Töötus on küll suur, aga töötajaid põllumajandusse ikkagi juurde ei tule. Konkurentsi kohapealt on võõrtööjõud alati mõjunud positiivselt, sest see tekitab ka kohalikes tahtmise paremini tööd teha. Nii, et võõrtööjõu sissetoomine on ülimalt positiivne. Keegi ei tegutse ju vastutustundetult ja kõiki riigi kehtestatud reegleid järgitakse ülitäpselt,“ rääkis Soodla.

„Oleme jõudnud olukorda, kus kohaliku toidu tootmine kannatab. Suuremad maasikakasvatajad jäid hätta,“ rääkis Soodla ja lisas, et lõhestatus on suur. „On arvamus, et kohalike palkasid peaks tõstma, aga see kajastub siis ju kohe ka toiduhindades ja seda jälle ei taheta.

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus