Ukraina peaminister külastas Laiusel esivanemate kodukanti

Teisipäeval viibis Eestis visiidil Ukraina peaminister Mykola Azarov, kelle südamesooviks oli Eestis viibimise ajal külastada ka oma vanavanavanaisa sünnikohta ja hauda, mis asub Laiusel.

Umbes kuu aja eest jõudis Kiievi saatkonna kaudu Jõgeva maavalitsusele info, et Ukraina peaministri Azarovi juured on Eestis ning ta soovib esivanemate elupaiku Eesti visiidi ajal külastada.

Ühiselt otsisid maavanem ja Jõgeva vallavanem koos Laiuse raamatukogu juhataja Asta Leiteniga üles Azarovi esiisa kunagised elukohad ning ka oletatava matmispaiga Laiuse kalmistul. Arhiividest selgus, et tõepoolest elas Jõgevamaal Laiuse alevikus üle-eelmise sajandi lõpul sepp nimega Robert Pahla, kelle sepikoda asus Laiuse lähistel Vilina külas, ning Robert on koos oma teise naisega maetud Laiuse kalmistule. Roberti pojapoeg, samuti Robert, küüditati tsaarivalitsuse vastase tegevuse eest 20. sajandi algul koos perega Siberisse, kust nad Eestisse ei naasnudki. Roberti poeg Jaan,  peaminister Mykola Azarovi isa, võttis abielludes endale naise perekonnanime. 

Azarov pani esiisa hauale lilled

Sel esmaspäeval, päev enne Ukraina peaministri visiiti, otsisid Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev, Jõgeva vallavanem Enn Kurg ning kolm Ukraina saatkonna liiget Laiuse kalmistul Azarovi esivanemate matmispaiku. Kirikuraamatute ja muude ajaloomaterjalide abil leiti ka plats, kuhu eelduste kohaselt on sängitatud ka Robert Pahla. Hauaplatsil oli olemas rist, kuid sellel puudus vasktahvel maetu nimega.

“Mingil ajal on see vasktahvel ilmselt varastatud,” selgitas Jõgeva maavanem. Siiski kinnitas Laiuse raamatukogu juhataja Asta Leiten, et Roberti teise naise Lovisa järeltulijad käivad vanatädi hauda pidevalt korrastamas ning kõigi eelduste kohaselt on Lovisa maetud oma abikaasa kõrvale, kes suri temast nelikümmend kolm aastat varem.

Teisipäeva pärastlõunal saabus politseieskordi saatel Laiusele Ukraina peaminister Azarov, kes asetas esiisa hauale lillekimbu. Pärast kalmistu külastamist tutvus peaminister Laiuse kirikuga, kus kirikuõpetaja Raino Kubjas rääkis talle kiriku ja ümberkaudse piirkonna ajaloost. Azarov peatus ka kirikus asuva vabadusvõitlejate mälestusmärgi ees ning asetas sinna lilled. 

Mälestuseks fotoalbum

Veel sõideti läbi Vilina küla, kus kunagi asus Robert Pahla sepikoda. Praegu asub kunagise sepikoja krundil Jõgeva perearsti Tiia Läti elamu. Azarov käis vaatamas ka Põltsamaa lähedal asuvat Pihlaka kinnistut, mis kuulus kunagi Robert Pahla pojale Tõnule.

Jõgeva maavanem kinkis Mykola Azarovile ka albumi, kus  fotod tema külastatud paikadest. „Kink oli Azarovile meelepärane ning südamelähedane,” ütles maavanem. Hiljem sai Azarov Tallinnas peaminister Andrus Ansipiga kohtudes mälestuseks raamatu, mille sisuks Azarovi sugupuud puudutavad arhiivimaterjalid.

Jõgeva maavanema sõnul oli soov esivanemate elupaiku külastada Azarovile sedavõrd oluline, et tema päevakava muudeti selle tarvis üpris suurel määral. Näiteks lükati kohtumine Andrus Ansipiga seetõttu tunni võrra edasi. 

i

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus