Uisumaratoni rajale tuli tähised paigaldada

Laupäeval peetakse Kuremaa järvel Kalevipoja uisumaraton. Et kalamehed uisurajale teadmatusest auke ei puuriks, tuli raja äärde paigaldada vastavad infotahvlid.


Kalevipoja uisumaratoni peetakse küll juba seitsmendat korda, ent Kuremaa järvel toimub see esimest korda. Järvejääle on ette valmistatud 3,3 km pikkune rada, mida kasutatakse nii 30 km, 10 km kui ka matkadistantsi läbimiseks: ühed läbivad ringe lihtsalt rohkem ja teised vähem.

Kui maratoni korraldustoimkonda kuuluv Jõgeva vallavanem Enn Kurg möödunud reedel uisurada üle vaatamas käis, leidis ta mõned mehed sealt kalastamast.

“Mehed ütlesid, et kuna ühtegi tähist väljas pole, ei osanud nad arvatagi, et on puurinud augu otse uisurajale. Et oli sadanud lund, polnud jää ka päris puhas. Nii võis tõesti olla raske aru saada, et tegemist on uisurajaga,” ütles Enn Kurg.

Tema sõnul käisid pühapäeval Kuremaa järve jääl sõitmas ka motomehed, aga nemad olid teadlikumad ja hoidsid uisurajast kenasti eemale. Et ka kalamehed enam kogemata rada ei rikuks, otsustasid korraldajad maratonieelseteks päevadeks uisurajale tähised paigaldada. Ühtekokku on neid kuus ja need on rajale enam-vähem ühtlaselt ära jaotatud, nii et igaüks, kes järvele tuleb, peaks mõnda neist nägema. Mis rajale juba puuritud aukudesse puutub, siis need on nüüdseks ise kinni jäätunud.

Enn Kure sõnul ei ole Kuremaa järve jää küll võrreldav staadionijääga, ent loodusliku jää kohta on see küllalt sile.

“Väikseid pragusid ja veelaike seal muidugi on, aga nendega tuleb loodusliku jää puhul alati arvestada,” ütles Enn Kurg. “Kaldapoolne rajaosa on natuke kehvema, kaldast kaugem osa parema kvaliteediga.”

Rajameistrite Janar ja Valter Hannolaineni andmetel on jää paksus kõikjal vähemalt kakskümmend sentimeetrit. Mõni soojakraad ei tee sellisele jääle veel midagi, nii et maraton toimub kindlasti.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus