Ühtelaulmist juhitakse Sõpruse pargist

 

Ühtelaulmine“. Omapärase internetipõhise laulupeo dirigendipult, kust juhatatakse sajasse erinevasse Eesti punkti kogunevaid koore, hakkab seisma Põltsamaal Sõpruse pargis.

 

Kanal2 vahendusel kogu Eesti telepublikuni jõudva laulupeo käivitajad, Ambla kultuurikeskuse juhataja Arlet Palmiste ja filmiprodutsent Artur Talvik kaalusid sündmuse keskse juhtimispaigana ka teisi kohti Eestimaal. Algul kippus kaalukauss kaldumagi mandri-Eesti keskpunktiks peetava Adavere kasuks. Siis aga pakkus Sõpruse pargi rajaja Ants Paju välja idee tuua laulupeo keskpunkt Adaverest mõned kilomeetrid Tartu poole, st Sõpruse parki. Põhjendus oli mõjuv: on ju just sellesse paika püstitatud mälestuskivi, millel kirjas nende Ülemnõukogu saadikute nimed, kes hääletasid 20. augustil 1991 Eesti iseseisvuse taastamise poolt. Nii et paik on n-ö päevakohane.

Eile käisidki Artur Talvik ja Arlet Palmiste koos operaator Kristjan Svirgsdeni, tootmisassistent Joosep-Georg Järvemaa ja Elioni IT-tehniku Siim Türnpuuga Ühtelaulmise“ keskset sündmuspaika üle vaatamas ning salvestamas videolõike, mida sündmuse tutvustamiseks Kanal2 eetris ette mängima hakatakse. Natuke muret tegi korraldajatele lähedal asuvalt Tallinna-Tartu maanteelt kostev automüra. Selle vastu oli aga Ants Pajul ja Põltsamaa kultuurikeskuse direktrissil Irja Targamal hea nõu varuks: kui sündmuse ajaks kehtestada vastavate instantside vahendusel kiirusepiirang (30 km/h), siis on müra tunduvalt vähem.

Teine murekoht oli internetiühendus: oma tarku seadmeid kasutades sai Siim Türnpuu pargis küll Elioni WiFi võrgu kätte, ent see ei ole nii tähtsa ettevõtmise jaoks piisav. Et piisavalt tõhusat netiühendust võimaldavat valguskaablit pargis võtta pole, tuleb hakata keerulisemaid tehnilisi lahendusi välja töötama.

Eks me võta seda kui väljakutset,“ ütles Siim Türnpuu.

Laulupeo kunstilise poole eest vastutab dirigent Hirvo Surva. Peale tema juhitava Revalia Kammermeeskoori tuleb Sõpruse parki veel kaks valikkoori: segakoor Noorus ja Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor. Esitatavaid laule on kaheksa, need on piisavalt tuntud ning neid juhatab kaheksa erinevat dirigenti. Nii nende nimed kui ka laulude pealkirjad avalikustatakse lähiajal.

Lisaks kolmele valikkoorile tuleb Sõpruse parki laulma suur hulk selle piirkonna koorilauljaid: Põltsamaa oligi üldse esimene paik, kes end Ühtelaulmise“ lauluplatsina registreeris. Üles on end andnud ka Jõgeva linn, ent praegu on korraldajad veel teistegi Jõgevamaa paikade pakkumistele avatud: saja lauluplatsi piirini pole senini veel jõutud.

Mida ühtlasemalt Eesti lauluplatsidega hõlmatud on, seda parem, nii et ühinema on oodatud maakonnakeskustest kaugemadki paigad,“ ütles Artur Talvik, kelle õlul on Ühtelaulmise“ produtsendi ülesanded.

Tema sõnul hakkab laulupidu välja nägema nii, et Sõpruse pargis üles võetav pilt kantakse Kanal2 vahendusel üle kogu maa. Sajasse eri paika kogunevad koorid ja lihtsalt lauluhuvilised seltskonnad saavad telepildis nähtavate dirigentide taktikepi all neid laule kaasa laulda. Kõnealustest kohtadest tehakse omakorda internetiülekanne ja kõik need sada akent kuvatakse Tallinnasse Vabaduse väljakule püstitatavale suurele ekraanile. Nii tekibki ühtelaulmine, milles saavad osaleda pea kõik lauluhimulised Eesti inimesed.

Ühtelaulmise“ idee autoriks oli Arlet Palmiste. Artur Talvik, kes oli varem osalenud ühe ülemaailmse internetipõhise muusikasündmuse teokstegemisel, oli nõus oma kogemustega appi tulema.

Mulle meeldib “Ühtelaulmise“ idee eelkõige sellepärast, et see võimaldab ühendada kaks Eesti tugevat kaubamärki — koorilaulu ja infotehnoloogia,“ ütles Artur Talvik.

Lähemat infot Ühtelaulmise“ kohta saab kodulehelt www.elion.ee/laulmine.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus