Ühistuloojad saavad soodushinnaga toasooja

Jõgeva kaugküttepiirkonda kuuluvate kortermajade elanikel on võimalus sooja eest vähem maksta, kui nad moodustavad korteriühistu ja hakkavad maja üldist soojaarvet ise majasiseselt jagama. 

iii

Praegu on Jõgeva kaugküttepiirkonda kuuluvast umbes viiekümnest kortermajast korteriühistu moodustatud vaid kaheksas. Neist omakorda vaid ühes majas — Tähe 3 asuvas 12 korteriga elamus — on korteriühistu enda peale võtnud ka soojaarve majasisese jagamise ja soojuse eest makstava tasu kokkukorjamise korteriomanikelt. Teiste majade, olgu siis ühistuga või ühistuta, korteriomanikega arveldab Jõgeval sooja tootev AS Eraküte igaühega eraldi.

Et innustada ka teiste majade elanikke korteriühistuid moodustama ja maja üldarvet ise korterite vahel jagama, otsustaski Erakütte juhatus premeerida neid, kes sellise asja ette võtavad, võimalusega maksta megavatt-tunni eest viis protsenti madalamat hinda. Soodustus kehtib aasta jooksul pärast uuenduse tegemist või 2010. aasta lõpuni. See tähendab, et need, kes enne tuleva aasta algust uuele süsteemile üle lähevad, saavad soodustust kasutada terve aasta, veebruaris alustajad aga juba ainult 11 kuud. Teise soodustusena pakutakse korteriühistutele, kes soojaarvet majasiseselt jagama hakkavad, 45-päevast maksetähtaega praeguse 30-päevase asemel.

„Tähe 3 elanikud hakkavad soodushinnaga sooja saama kohe kütteperioodi algusest,” ütles ASi Eraküte Jõgeva osakonna juhataja Endel Varik. „Soojaarve majasisese jagamisega on nad senini väga hästi hakkama saanud ja võlgu pole meile kunagi jäänud.”

Arve majasisene jagamine on Variku sõnul tegelikult lihtne, sest seda tehakse korteri põrandapinna suuruse alusel. Raha korteriomanikelt kokkukogumine võib esialgu raskena tunduda, ent hea tahtmise korral saab sellestki raskusest üle.

Neil, kes ühistu moodustavad ja tahavad ise soojaarvet  jagama hakata, tuleks minna Erakütte Jõgeva kontorisse ja sõlmida seal maja soojaga varustamise kohta uus leping. Erakütte poole tuleks pöörduda ka juba eksisteerivatel ühistutel, kes tahavad soojaarve jagamise enda peale võtta.

Kütteperioodi alguseks on Eraküte Endel Variku sõnul igati valmis: oodatakse ainult elamute või asutuste märguannet, et kütma hakata. Esimesena avaldavad sooja torudesse saamise soovi tavaliselt lasteaiad ja koolid, elamud lükkavad soojakraani lahtikeeramist enamasti võimalikult kaua edasi. Senini on ilm õnneks selline olnud, et radiaatorisooja järele pole keegi erilist igatsust tundnud.

Mis Eraküttes toodetava soojuse hinda puutub, siis see sõltub maagaasi hinnast, mis iga kuu muutub: kevade poole see pisut alanes, sügisel ilmselt jälle tõuseb. Praegu kehtiv hind on käibemaksuta 680,30 krooni megavatt-tunni eest. Alternatiivsete kütuste, st hakkpuidu ja turba kasutuselevõtmise kohta Jõgeva katlamajas ei ole Eraküte praegu otsuseid langetanud. Biokütuste kasutamisele üleminek nõuab  suuri investeeringuid ning tänaste maagaasihindade juures tähendaks see pigem soojuse hinnatõusu.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus