Ühe klassi laste heateod ja võidutööd

Kui tuli jutuks, et võiks kuulutada maakonna lastele välja Jõgeva linna läheneva 70. juubeli eel sünnipäevakaartide valmistamise võistluse, asusid II b klassi kõik lapsed kahekaupa projekte  koostama. Ühiselt peeti maha plaan, et kaardid võiksid lapsed saata nende klassi aadressil. Mida rohkem kaarte kokku tuleb, seda parem. Alguses plaanitsetakse nendest teha näitus, pärast aga kasutatakse kaarte Jõgeva linna inimestele kinkimiseks.

Parim projekt valiti välja, kusjuures sellel polnud eriti vaja isegi sõnastust kohendada. Klassijuhataja võttis ühendust Jõgeva linnavalitusega, kes selle mõtte heaks kiitis. Laste üleskutse lubati teatavaks teha nii maakonna- kui ka linnalehes. Tänases Vooremaas ongi see üleskutse ära toodud.

Üllatused ja saladused

Enne kevadisele koolivaheajale minemist tegi oma klassikaaslastele ja õpetajale ilusa üllatuse Elo Kumel. Et koolivaheaja algus langes ühte ka ülestõusmispühadega, oli Elo otsustanud meisterdada sel puhul kaardid ja kinkida need igale oma klassi õpilasele. Tüdruk olevat oma plaani teoks teinud kodus vaikselt omaette, nii et isegi ema sellest ei teadnud. Seda enam said kõik kaartidest tõelist rõõmu tunda. Klassijuhataja sõnul oli grupp lapsi Elo eestvedamisel kaunistanud ka vabariigi aastapäeva eel toredasti klassiruumi endi valmistatud asjadega.

Katariina Sei suutis aga klassikaaslastele jõuludeks valmistatud üllatust koguni mitu kuud hiljem saladuses hoida.  Välja poleks see ilmselt tulnudki, kui mitte õpetaja Kraaner poleks juhuslikult asja jälile saanud. Enne kevadisele koolivaheajale minemist tegi õpetaja saladuse ka teistele lastele teatavaks. Kui kõik klassi lapsed said jõuludeks suured ilusad ümbrikud, kus sees olid  omapärased lumehelbekujundid, kus kasutatud peenikest traati, ei osatud küll ära arvata, kust need pärit võisid olla. Nüüd tuli Katariinal üles tunnistada, et oli kaks õhtut kodus meisterdanud ise nii kingitused kui ka ümbrikud. “No näete siis, kui vähe on aega vaja, et kellelegi suurt üllatust teha,” kiidab õpetaja.

Kui klassijuhataja Ilme Kraaner aeg-ajalt küsib, missuguseid heategusid keegi viimati teinud, on harilikult kõigil midagi rääkida. Kas kõneldakse sellest, kuidas keegi on väikese õe või vennaga tegelnud, kedagi aidanud, omal algatusel klassi koristanud jms. Kord oli üks lastest näiteks leidnud sajakroonise rahatähe ning tulnud mõttele anda see heategevusena haiglasse. “Eks me oleme ikka esimese klassi algusest peale heategemisest rääkinud. Üle ei olegi eriti tarvis olnud neid asju korrata. Nad taipavad isegi,” räägib õpetaja Kraaner.

Osavõturõõmu ja preemiaid

Lisaks kõigele on selle klassi lapsed agarad osa võtma kõikvõimalikest jutu- ja joonistusvõistlustest ning konkurssidest kas siis üksikult või kogu klassiga. Olgu need siis välja kuulutanud ajakiri Hea Laps või mistahes organisatsioon või ühendus. Peale osavõturõõmu on lastele osaks saanud ka päris palju võite ja preemiaid. Näiteks seisab neljal lapsel ees laevareis Soome, mille klass võitis peapreemiana ajakirja Hea Laps ja Eesti Südameliidu ühisprojektis “Liikumisrõõm” osalemise eest. Üksikuid eripreemiaid ja võidutöid annab üles lugeda veel hulganisti ja võib päris kindel olla, et neid tuleb veel. ?Lood tulevad elust endast ja lastel on ääretult palju häid mõtteid. Õpetaja suunamisest üksi ei aitaks, ikka koostöös sünnib kõik,” on klassijuhataja Ilme Kraaner veendunud.            

Hea sõber!
Kutsume Sind Jõgeva linna sünnipäevaks postkaarte joonistama. Joonistada võivad kõik lapsed olenevata elukohast. Võta paber suurusega A-5, murra pooleks, joonista pilt, mis sobib sünnipäevakaardile, seest jäta kaart tühjaks (sinna tuleb tekst), taha kirjuta hariliku pliiatsiga oma nimi, kool, klass. Kaart  saada märksõnaga SÜNNIPÄEVAKAART aadressile: Jõgeva Ühisgümnaasium, 2b, Piiri 1, 48307 hiljemalt 30. aprilliks 2008. Kaartidest tuleb algul näitus ja seejärel kingitakse need Jõgeva linna headele inimestele.

  VAIKE KÄOSAAR   

blog comments powered by Disqus