Ugalas saab jälle näha Leila Säälikut

Ugalas esietendus oktoobrikuu lõpus ameeriklase Tom Ziegleri näidend Grace ja Glory“. Nõidusunest ärkavale teatrile on märgilise tähendusega kauaaegse esinäitlejanna Leila Sääliku nõustumine taas koduteatris mängida.

Etendust antakse Ugala väikeses saalis, vaatajate silme all ja peaaegu käeulatuses. Lava on vaatajatele nähtav kolmelt küljelt. Kahe naise elu hargneb lahti vanas mägimajas Virginia osariigis Blue Ridge mäeahelikus Ameerikas. 90-aastasele vanaprouale Grace Stiles’ile (Leila Säälik), keda arstid enam aidata ei suuda, saadetakse hospiitsi poolt hooldajaks Harvardi Ülikooli haridusega ja linnast pärit Gloria Whitmore (Kadri Lepp).

Loo teema on üldinimlik ja olemuslikult pole tähtis, et tegevus toimub just Ameerikas. On kaks esmapilgul nii erinevat, isikuomadustelt ja arusaamadelt peaaegu vastanduvat naist, kes mänguminutite jooksul teineteist mõistma hakkavad ja hetkeks isegi kohad vahetavad. Kumb vajab rohkem tuge, kas vana, elust peagi lahkuv naine või tema keskeakriisis sookaaslane?   

Õnneks ei ilmu Gracei juurde Liis Haavel, õnneks ei aeta selles lavastuses  rahaasju niimoodi, primitiivsel moel.

Kas vana naine kirjutab uue testamendi ja kas kauge sugulane Jouanne, ainuke, kes tunneb Gracei vastu huvi ja kellele vanim sugulane kampsunit koob, saab ka kooliraha, see etenduses ei selgu. Oluline ja olemuslik on hoopis midagi muud.

See lugu on inimsuhetest, kus Säälik ja Lepp mängivad nii, et nad nagu on kahest erinevast maailmast pärit ja ometi ei ole ka. Nad vastanduvad ja ei vastandu. Nad haakuvad ja vajavad teineteist ning peagi tundub, nagu nad oleksid tundnud teineteist juba kaua aega.

Säälik mängib tavalise, isegi liiga lihtsa teksti ilusaks ja sügavaks. Ta ei naeruta koomilisi kohti üle ega alahinda vaatajat, ta hoiab publikut tähelepanelikuna ja ärkvel terve pika etenduse vältel.

Järgmised etendused 13. ja 24. novembril ning 3. detsembril Viljandi Ugalas, 8. detsembril Tartu Sadamateatris.   

Teatrisündmus

Autor: Tom Ziegler „Grace ja Glory“

Lavastaja: Indrek Sammul

Kunstnik: Jaanus Laagriküll

Osades: Leila Säälik ja Kadri Lepp

Esietendus: 30. oktoobril 2010 Ugala väikeses saalis

i

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus