Tuunimishaigus on nakkav ja ravimatu

Sõna “tuunima” tuli eesti keelde kõigepealt autodega seoses, ent nüüd tuunitakse peale automootorite juba ka kelke, kaunitare, jõumehi, kasutatud rõivaid ja mida iganes. Isegi sauna tuunitakse. Saunatuunimise lõbusaid tulemusi saab näha Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi ärklisaalis väljas oleval virtuaalnäitusel. 

 

Näitust Tants sauna ümber” saab vaadata nimelt ekraanilt slaidishowna (füüsilisel kujul saab samas ruumis näha hoopis teist, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi koostatud fotonäitust, mis annab ülevaate Oskar Lutsu ainelistest lastelavastustest Eesti teatrites). Virtuaalnäituse tööd on Tuunijate Klubi liikmete kujundatud. Klubi tekkis poolkogemata.

Umbes poolteist aastat tagasi jalutas praegune klubi perenaine Elo Tartu Botaanikaaias ja riputas pärast mõned seal tehtud pildid üles Delfi pildiportaali. Peatselt sai ta kirja kasutajalt nimega Vana Saam, kes andis teada, et on töödelnud Elo botaanikaaia rotundi (ehk ümmarguse kujuga aiapaviljoni) kujutavat fotot ning pakkus välja idee teha eraldi album, kus oleksid kõrvuti originaal ja töötlus, ning kutsuda üles teisigi portaali kasutajaid sama pilti töötlema.

Tegingi nii ja lasksin inimestel ka mõistatada, kes on töötluste (hiljem hakkasime neid nimetama tuuninguteks) autorid,” meenutas Elo. Rahvas sattus hoogu ning töid tuli uksest ja aknast. Algul oli mõistatamisega raskusi, sest üksteise käekirja“ veel ei tuntud. Hiljem püüti meelega teha selliseid pilte, et autorit poleks kerge ära arvata. Lisaks sellele hakati meisterdama e-jõulukaarte — kõigile soovijatele tasuta kasutamiseks.”

Rahval oli lõbu laialt, aga Elol tekkis lõpuks mure, et ta enda pildid ei tahtnud enam tema tuuninguid ja e-kaarte täis kontole ära mahtuda. Jälle tuli appi Saam, kes koos Antsaga (siin ja edaspidigi on kasutatud enamasti klubiliikmete hüüdnimesid) käis välja mõtte teha omaette konto kasutajanimega Tuunijate Klubi. Et Elo oli tuuningumajanduse“ haldamisega edukalt toime tulnud, usaldati talle ka klubi perenaise amet.

Rotund ja püramiid

Praegu on klubi ainsa jõgevamaalasest liikme, Palamusel elava Katrini ehk Betta sõnul klubil paarkümmend aktiivset liiget. Lisaks botaanikaaia rotundipildile on klubilased proovinud kätt Louvre’i esise klaaspüramiidi, Versailles’ lossipargi, mitme eestimaise maastiku ja muude fotode tuunimisel. Ka e-kaarte on tehtud juba peaaegu kõigiks elujuhtumiteks.

Ainult lapse sünni puhuks veel pole,” ütles Katrin. Tegin klubi kodulehel häält, nii et küllap see lünk ka peatselt täidetakse.“

Nii et kellel e-kaarti saata vaja, otsigu üles klubi koduleht (Google annab selle klubi nime sisestades kerge vaevaga kätte) ja võtku sealt. Tõsi, see klubilastele ei meeldi, kui keegi nende kätetöö abil raha teenida üritab. Näiteks müüdud ühe Tartu gümnaasiumi jõululaadal klubilaste kujundatud e-kaartide väljatrükke, mis polnud sugugi ilus tegu. Aga e-postiga sõpradele saata võib kaarte küll: selleks nad tehtud ongi.

Klubi kõige edukamaks albumiks on kujunenud see, milles tuunitakse kõigile palamuslastele ja enamikule jõgevamaalastele tuttavat nn Tootsi sauna, mis Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi juures Amme jõe ääres seisab. Saunapilt on Saami (kes esineb ka Siili nime all) tehtud ja üles riputatud. Ta käis ükskord Sadalas kunstnik Rein Erebil külas ja kui ta koju Tartusse sõitma hakkas, palus Ereb tal Palamuselt läbi põigata ja Tootsi sauna pildistada: ta tahtis pilti Paunvere väljanäituse kiitusekirjade peal kasutada. Nüüdseks on klubi kontol üleval enam kui sada saunatuuningut: väheldane maakiviehitis on saanud endale kõige uskumatumaid naabreid eksootiliste maastike, inim- ja pärisloomade ning mitmesuguste objektide näol.

On see tõe väänamine? Klubi liikmete meelest mitte. Pigem on see lõbus meelelahutus, mis samas aitab avastada kujundusprogrammide pakutavaid võimalusi ja omandada igasuguseid kujundusnippe. Klubi kodulehel üksteise pilte kommenteerides jagatakse ka kasulikke näpunäiteid.

Palju toredaid inimesi

Klubi liige Ringa ütles, et sattus klubi kodulehele esimest korda siis, kui seal oli juba pea aasta otsa vilgas tuunimine käinud.

Seda kõike oli äärmiselt põnev jälgida, sest arvutitöötlusega polnud ma varem tutvust teinud,” tunnistas Ringa. Peatselt lisandus albumisse Tuuningud mõistatamiseks” minu esimene ja väga algeline töötlus ning nii see kõik algas. Just sealt sain ma endale külge tõsise nakkushaiguse“, mille sümptomiteks on pidev näppude sügelemine hiire ja Photoshopi järele. Õnneks olen sellega leppinud, sest tean, et see pole ravitav!
Nüüdseks on vahva tuunimisetõbi muutnud põnevaks mu sombused sügisõhtud ja tuisused talvepäevad ning toonud mu ellu palju toredaid inimesi.”

Väikesed tuunimisekatsetused sai tehtud algul lihtsalt Photoshopi õppimiseks: et parandada piltide vigu,” lisas Ermel. Et aga võimalused foto muutmiseks osutusid suureks, siis tekkis tahtmine juba rohkem mängida. See on arendav, meelelahutuslik ja huvitav. Mulle meeldib ka klubi aura — seal on heatahtlikud, abivalmis, lõbusad ja asjalikud inimesed.”

Fotograafide hulgas on omajagu neid, kes fotode töötlemist või vähemasti nende töötlemisega liialdamist üsna pahaks asjaks peavad. Ka Tuunijate Klubisse kuuluv Eksvist tunnistas, et oli kunagi põhimõtteline töötlemise vastane.

Ent teiste töötlusi nähes tekkis mul huvi ja tahtmine ka ise millegi sellisega hakkama saada. Minu esimeseks töötlemise abivahendiks oli Gimp programm, millega tegin teiste utsitamisel küll esialgu vaid ühe pildi. Edasi juba vahetasin programmi ja nii see sõrm antud oligi,” ütles Eksvist.

Tuunijate Klubi liikmed elavad eri paikades ja suhtlevad põhiliselt interneti teel. Palamuse näituse avamine oli hea põhjus näost näkku kokku saada: 18 näituseautorist olid kohal täpselt pooled.

Enamikuga olime ka varem korra kokku saanud, ainult üks inimene oli selline, keda keegi varem näinud polnud,” ütles Katrin ja lisas, et Palamuse näitus ei jää loodetavasti viimaseks. Näiteks on klubil plaanis pakkuda Tartu Ülikooli Botaanikaaiale näitust nendest piltidest, millest klubi tegevus alguse sai: botaanikaaia rotundi tuuningutest. Iseasi, et tulevikus võiks pildid ka paberile trükkida.

Tuunijate Klubi saunapildikataloogi leiab huviline kodulehelt http://pilt.delfi.ee/album/145021/.

iii

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus