“Tuulelapsed” on suurepärane õppimise koht

Jõgeva kultuurikeskuses algasid eile Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tuulelapsed”, millel veerandsada põhikooliealiste noorte truppi tõlgendab Heljo Männi ja Henno Käo luulet. Luulepäevade pidulik lõpetamine on täna kell 16.


Eile astus pärast avamistseremooniat esimese trupina kultuurkeskuse lavale Rapla Vesiroosi gümnaasiumi trupp Ega Vist.

Küsimusele, kas esimese esinejana lavale astumine tekitab ka erilise pinge, vastas trupi juhendaja Krista Olesk, et temal endal pole üldse mingit tunnet, aga lastele on see hea, kui nad oma etenduse kohe ära anda ja “adrenaliinilaksu” kätte saavad. Siis on neil pärast hea rahulik teiste esinemist vaadata.

“Õppimise mõttes on “Tuulelapsed” üks paremaid festivale,” sõnas Krista Olesk. “Etendused on siin lühikesed, lapsed ei väsi neid vaadates ära. Meie lapsed vaatavadki alati ka kõigi teiste etendusi ega väsi imestamast, kui paljusid erinevaid asju saab luulest teha. See ongi siin rohkem nagu luulekoolitus, mitte konkurss.”

Krista Olesk tõi seekord Jõgevale veel teisegi trupi: Kehtna põhikooli teatristuudio oma. Ühtekokku juhendab ta Raplamaal aga tervelt tosinat näiteringi, mis tegutsevad eri koolide juures.

“Direktorid on väga toredad ja tulevad meile paljus vastu,” sõnas Krista Olesk. “Kool ongi ju laste jaoks, mitte vastupidi. Nii et tulebki toetada neid asju, mis lastele vajalikud on ja meeldivad. Lapsed väga tahavad teatrit teha. Ja ju ma siis teen õiget asja, kui lapsed heal meelel näiteringi tulevad.”

Jõgevamaalt astub “Tuulelastel” üles neli Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja truppi, aga ka Maarja põhikooli trupp Pahupidi Pärlid ja Anna Haava nimelise Pala kooli 7. klassi trupp. Maarja lapsed esinesid ka mullustel “Tuulelastel”, Pala noored on neil luulepäevadel uustulnukad.

Oma sõna oli öelda ka lastel

“Algselt pidid meie lavastuses kõlama mõlema valikus olnud autori tekstid, aga Henno Käo luuletus langes lõpuks välja, sest see ei haakunud teistega. Nii et jäid ainult Heljo Männi luuletused,” ütles Pahupidi Pärlite juhendaja Kristi Jaanus. Talle oli lavastuse loomisel abiks kirjandusõpetaja Marje Koorits. Ning oma sõna oli muidugi öelda ka lastel.

Ka Maarja lapsed esinesid eile üsna luulepäevade alguses.

“See on väga hea, et saime oma etenduse anda siis, kui meie oma lapsed ega publik veel väsinud polnud. Möödunud aastal jäime suhteliselt lõppu ja siis oli üsna raske esineda,” tunnistas Kristi Jaanus.

Tema sõnul on luulepäevad väga õpetlikud, sest tekitavad juhendajal ja lastel uusi mõtteid. Viirus, mis Jõgeval noori näitlejaid kimbutas, möllas aga Maarja koolis oma möllamised juba jõulude ajal ära: jõululavastusse tuli juhendajal juba dublantidelegi dublante otsida.

“Aga nüüd on kõik terved,” sõnas Kristi Jaanus.

Pala kooli trupp otsustas “Tuulelastele” tulla sellepärast, et nad olid selle sündmuse kohta teistelt palju kiitvaid hinnanguid kuulnud.

“Seitsmendas klassis on meil praegu tublid noored, kes juba teisest klassist peale luule esitamisega tihedalt kokku puutunud. Kui ma praegu nendega “Tuulelastele” poleks tulnud, siis varsti oleks juba hilja, sest nad kasvavad põhikoolieast välja,” ütles Pala trupi juhendaja Marve Juursalu.

Kõik on palju vaeva näinud

Pala noored ja juhendaja tegid Henno Käo luulel põhineva lavastuse valmis juba oma koolis toimunud traditsiooniliste Anna Haava luulepäevade (need toimuvad oktoobris) ajaks ning pärast jõuluvaheaega oli vaja seda ainult natuke värskendada.

“Üks näitleja on meil küll haige, aga ta toodi esinemise ajaks ikkagi siia. Meie lapsed toetavad üksteist väga ja keegi ei taha teisi alt vedada,” ütles Marve Juursalu. “Vaatame ka kõigi teiste etendused ära ja vähemasti mina ei ole ühegi suhtes kriitiline. Tean oma kogemustest, et kõik on palju tööd teinud.”

Lavastusi hindava Nõukoja töös osalevad seekord kirjanik ja luuletaja Leelo Tungal, näitleja ja lavastaja Katrin Kalma, Vanemuise teatri noorsootöö juht Mall Türk ja ooperilaulja Reigo Tamm, raadio- ja teleajakirjanik Märt Treier, Tallinna ülikooli vanemteadur Rain Mikser ning Eesti kooliteatri suur sõber Jaak Allik.

““Tuulelapsed” on minu jaoks väga helge sündmus,” ütles Mall Türk. “Juba koos teiste Nõukoja liikmetega vannet andes satun kui teise ilma, teise olustikku. Saan siin alati hingeliselt liigutatud. Kui koju lähen, tunnen, et maailm on natuke paremaks paigaks muutunud. Lapsed ja juhendajad on süvenenud igasse sõnasse ja uurinud, mis selle taga on. Just sellist asjade taha nägemise oskust peaks kool andmagi.”

“Tuulelaste” tänased etenduste plokid algavad kell 9.30 ja 11.30. Mõlema lõpus saab näha üht Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastust. Esimeses plokis astub üles 2.a klassi trupp, teises 8.-9. klassi trupp.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus