Turvaline ja hea enesetunne sportimisest!

Suur osa Euroopast, sealhulgas ka Eesti, seisab silmitsi probleemiga, kuidas tulla toime järjest vananeva rahvastikuga. Tööealise elanikkonna hulk kahaneb ja lapsi sünnib järjest vähem. Seda olulisem on hinnata peresid, kus kasvab neli, viis või enam last. Neid ühiskonnas esile tõstes, eeskujuks seades ning nende heaolu pärast muret tundes on võimalik demograafiline talv üle elada.

Eesti Lasterikaste Perede Liidu liikmesorganisatsioonidesse kuulub üle 1200 nelja või enama lapsega pere. Suur osa neist tuleb oma igapäevaeluga ilusti toime. Samas leidub ka neid, kelle jaoks on kõrvaline toetus suureks abiks. Kusjuures rahaline abi ei ole siinjuures kaugeltki primaarne.

Näiteks sügisel tuleb lisaks lasteaiale või koolile mõelda ka sellele, millises trennis või huviringis laps käia saaks. Trennitasudele lisanduvad ka väljaminekud spordiriietele ja jalatsitele. Ühel hetkel, kui laps on saavutanud teatud taseme, tuleb arvestada ka võistlustel käimisega.

Selge on see, et kehaline aktiivsus on positiivselt seotud vaimse sooritusvõimega. Kasvueas lapsele peaks sportimine olema lausa igapäevaseks lahutamatuks osaks, mille pealt kokku hoida ei tasu. Asjata ei öelda, et terves kehas püsib terve vaim.

Õnneks võib treeningrühmi, kus lasterikaste perede võsukesed saavad osaleda kuutasuta, täna üle Eesti juba arvukalt leida. Märksa keerulisem on seis varustusega, mis kipub sageli kuluma ja purunema ning millest kiiresti välja kasvatakse. Nii vutiplatsile kui ka aeroobikatundi on hädapärasena vaja sobivaid jalanõusid, pikka ja lühikest dressi ning seda tihti igal aastal.  

Suurperedes on üheks võtmesõnaks jagamisoskus – omavahel jagatakse ruumi, aega, rõõme ja muresid, vastutust ja ka kohustusi. Ka sporditarbed ja –riided liiguvad tihti pere vanemalt lapselt nooremale. Kõige tähtsam ei ole ju poest leitava bränditoote viimane mood, vaid soov joosta kõrvuti eakaaslastega ning tunda rõõmu sportlikest tulemustest. Seega  on abi oodatud.

Eelnevat silmas pidades on Itella SmartPOST koostöös Uuskasutuskeskuse, Eesti Jalgpalli Liidu ja Eesti Lasterikaste Perede Liiduga algatanud Ida-Virumaa ning Põlvamaa nelja või enama lapsega perede toetuseks kampaania “Uuele ringile!”. Kampaania käigus kogutakse kasutatud, kuid heas korras sporditarbeid ja –riideid just lasterikastele peredele.

Algatuse eesmärgiks on panna inimesed oma kodudes ringi vaatama ning märkama sporditarbeid, millest oma pere lapsed on välja kasvanud ning mis seisavad kasutuseta, kuid millest teised lapsed võiksid suurt rõõmu tunda.

Septembri lõpuni kestva kampaania käigus saab kõik sporditarbed, mis mahuvad SmartPOSTi pakiautomaatidesse just sel moel uuskasutuskeskustesse läkitada. Sealt edasi jõuavad need juba läbi Eesti Lasterikaste Perede Liidu peredeni, kes heateost rõõmu oskavad tunda. Ühe paki saatmine maksab ühe euro – summa, mille eest kampaania lõppedes ostetakse väikestele vutifännidele jalgpalle.

Automaatidesse mitte mahtuvad suusad, jalgrattad ja teised suuremad spordivahendid võib võimalusel ise uuskasutuskeskusse või otse meile tuua.

Iga heategu jõuab kord ringiga tagasi!

i

AAGE ÕUNAP, Eesti Lasterikaste Perede Liidu president

blog comments powered by Disqus