Turul ootavad ostjat aasta odavaimad maasikad

 

Just praegu tasub turule maasikaid otsima minna, juhul kui teil endal neid oma aias ei kasva, sest sel nädalal on marjade valmimise tippaeg ning hinnad kõige madalamad.

Üleeile maksis maasikakilo Jõgeva turul 30-35 krooni, eile 20-35 krooni. Järgmisel nädalal hakkavad hinnad arvatavasti tõusma, sest maasikasaak väheneb, seega tasub moosikeetjatel marjad kiiresti valmis osta, ütles Eesti maasikakasvatajate liidu tegevjuht Elke Oks.

Saak on Oksa sõnul korralik, taimed on saanud vihma ja peale seda ka päikest. Marjade hulga üle ei kurda ka Saarel istandust pidav Aivar Kütt.

Kui Vooremaa  käis teisipäeva pärastlõunal sooviga maasikaid osta mööda Jõgeva kesklinna poode, ei olnud neid Selveris, Kaubahallis ega Keskuse poes. Samal ajal oli Jõgeva turul maasikaid näha kolmel letil ning marjamüüjad kinnitasid, et hommikupoole oli kauplejaid rohkemgi.

Maasikad olid ilusad ja, mis peamine, magusad, selgus turulettidelt maasikaid mekkides. Jõgevamaa kasvatajad on korralikku tööd teinud, nende kaup annab maitsvuselt silmad ette isegi vanaema peenralt korjatule.

Mullusest soodsam

Eelmise aastaga võrreldes maksab maasikas tänavu natuke vähem. Odavaimad kilohinnad algavad paarikümnest kroonist ja kalleimad ulatuvad viiekümne kroonini.

Maasikate eest küsitav hind sõltub marjade kvaliteedist ja piirkonnast. Oks, kelle pere ka ise Marjamaa talus Tartumaal maasikaid kasvatab, sõnas, et Tallinnas on maasikmarja kilo hind neljakümne krooni ringis. Jõgeva turul marju müütanud Jaanus Lindsalu rääkis, et kõige odavamalt, pisut rohkem kui kahekümne krooniga, saab maasikad kätte Tartus ja kõige kallimad olevat hinnad kuuldavasti Rakveres.

Kuigi Jõgeva turul teisipäeva lõunapaiku suuruse järgi sorditud ja erineva kilohinnaga maasikaid silma ei hakanud, on kasvatajate sõnul enamasti väikesed moosimaasikad kümmekond krooni kilo kohta odavamad kui suuremad ja ilusamad marjad.

Kaie-Mare Masso Koidu talus marju kasvatava Taavi Masso sõnul ei tule mullusest tagasihoidlikum hind enneolematult suurest saagist, vaid sellest, et inimesed ei ole nõus suu magusaks tegemise eest enam nii palju maksma.

“Maasikas pole just esmatarbekaup, mida iga hinnaga ostetaks,“ ütles Masso.

Samas ei saa öelda, et kaupmehed lettide taga tööta seisaksid. Lindsalu rääkis, et tema müüb Jõgeva turul päevas paarsada kilo maasikaid, turu rekord olevat kolmsada kilo päeva jooksul. Õhtul ei pea Lindsalu ühtegi omakasvatatud maasikat koju Vaiatule Alasoo tallu tagasi viima, sest kõik ostetakse ära.

“Igal marjal on oma ostja,“ oli ka Masso positiivne ja kinnitas, et hoolimata sellest, et kliendid valivad rohkem, lähevad kaubaks nii pisemad ja odavamad kui ka suuremad ja kallimad maasikad.

Seadke sammud turule

Parim ning soodsaim koht Eestimaise maasika ostmiseks on Oksa sõnul turg, sest suurpoodidesse talunikud otse kaupa ei too. Maasikakasvatajate liidul on plaanis istandusi ühendada ja koostööd tehes kodumaised marjad marketitesse viia, aga see on alles tulevikumuusika, ütles liidu tegevjuht.

Mitmeid poode, näiteks Selveri ketti maasikatega varustava Conesco Eesti esindaja Marko Ööman lausus, et praegu, kui käes on maasikate valmimise tippaeg, ostavad nad kaupa mitmetelt siinsetelt kasvatajatelt, kuid järgmisel või ülejärgmisel nädalal, kui kodumaine saak väheneb, hakatakse marju tooma Leedust.iii

MARJU UUSEN

blog comments powered by Disqus