Tunnustatud malemeeste kodumaja saab mälestustahvli

 

Jõgeval paigaldatakse mälestustahvel aadressil Mustvee maantee 3 paiknevale majale, milles elasid tunnustatud maletreener, piirkonna maletraditsioonide väljakujundaja Kaarel Hermlin ja tema poeg, andekas maletaja Aarne Hermlin, kes oli samuti  treener.

Võrumaal sündinud Kaarel Hermlin (1905-1960) töötas Jõgeva keskkoolis eesti keele ja kirjanduse õpetajana ja oli ühtlasi spordikoolis maletreeneriks. Tema õpilased tõusid Eesti paremikku nii koolinoorte, maanoorte kui ka Eesti esivõistlustel. Kaarel Hermlin tegutses vabariikliku kategooria malekohtunikuna. Jõgeval on peetud ka Kaarel Hermlini mälestusvõistlused males.

Kaarel Hermlini üheks õpilaseks oli 1940. aastal sündinud poeg Aarne, kes tuli 1957. aastal Eesti koolinoorte malemeistriks ja 1968. aastal Eesti meeste maletšempioniks. Sellega oli ta täitnud ka meistersportlase normi ning nimetati rajooni parimaks sportlaseks. Aasta hiljem võitis ta üleliidulise maanoorte meistritiitli. Aarne Hermlin mängis edukalt Nõukogude Liidu võistkondlikel malemeistrivõistlustel, osales rahvusvahelisel maleturniiril Tallinn ning oli rahvusvaheline meister kirimales. 2003. aastal hakkasid tema juhendamisel Jõgeval taas maletreeningud toimuma.

Aarne Hermlini maine teekond lõppes malelaua taga Soome meistrivõistlustel 17. novembril 2007. aastal Salos.

Lähiajal avame Kaarel Hermlinile ja Aarne Hermlinile mälestustahvli nende kunagisel kodumajal Mustvee maanteel. Juuni keskel toimuvale sündmusele ootame kõiki malesõpru. Kohale on lubanud tulla ka Aarne Hermlini poeg Üllar Hermlin, kes olnud samuti üks meie maakonna silmapaistvaid maletajaid,”  ütles Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev, kes ka ise Jõgeva keskkoolis õppides males Eesti koolinoorte paremikku kuulus. Tema sõnul tehakse peagi teatavaks mälestustahvli avamise kuupäev ja kellaaeg.

Malekomplekt oli ka maavalitsuse poolseks kingituseks Jõgeva linnale möödunud nädalavahetusel peetud 75. aastapäeva pidustustel. Selle kingitusega soovin väärtustada malet, mis on olnud Jõgeval läbi aegade üheks populaarsemaks ja tugevamaks spordialaks,” ütles Svjatõšev kingitust Jõgeva linnapeale Mihkel Kübarale üle andes.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus