Tunnustati spordiaasta parimaid

Prantsusmaa profiklubis Ag2r sõitva Rene Mandri silmapaistvamateks saavutusteks olid 24. koht Vuelta Espana PRO Touril ja jalgrattasõidu maailmameistrivõistluste 28. koht grupisõidus. Et Mandri ise treenib praegu Prantsusmaal, võttis tema eest auhinna vastu tema esimene treener Kaido Kriit, kes endise õpilase tegemistel ikka pilgu peal on hoidnud. Vaatamata sellele, et Mandril tänavuse hooaja algus jalaoperatsiooni tõttu edasi lükkus, pidas Kaido Kriit tema väljavaateid olümpiamängudele sõita suuremateks kui ühelgi teisel Eesti jalgratturil.

?Tõsi, Eesti meistrivõistlusi on Renel kaunis raske võita,? ütles Kriit. ?Tal pole siin ju koduklubi, mille teised sõitjad saaksid teda võistluste ajal aidata, küll aga saavad Kalev Chocolate Team?i mehed tema sõidu taktikaliselt ära lõhkuda. Ent olümpiapääsmeid ei ole kunagi ainult Eesti meistrivõistluste tulemuste põhjal jagatud, vaid oma sõna on olnud öelda ka jalgrattaliidu juhatusel ja treenerite nõukogul.?

Operatsioonile pidi Rene minema jala verevarustuse probleemide pärast.

?Mulluse Vuelta 24. koha ja tunamulluse hõbemedali U23 vanuseklassi Euroopa meistrivõistlustelt sõitis Rene ju välja sisuliselt ühe jalaga,? ütles Kaido Kriit. ?Nüüd peaks tal tervis korras olema.?

 Allar Lambile tõid maakonna parima noorsportlase tiitli Euroopa noorte olümpiapäevadel välja joostud Jõgeva maakonna 16-aastaste rekord 800 m jooksus (1.56,73) ja selle eest saadud 13. koht, Balti noortemat?il saadud I, II ja III koht, kuus kuldmedalit Eesti noorte meistrivõistlustelt ja kaks kulda Eesti noorte karikavõistlustelt.

Lõpetanud möödunud kevadel Pala Põhikooli, asus Allar sügisel õppima Ülenurme Gümnaasiumi spordiklassi. Tema treeneriks on Endel Pärn. Möödunud aasta suurimaks sündmuseks oligi Allarile osalemine Belgradis toimunud Euroopa noorte olümpiapäevadel.

?Seal nägin omavanuste maailmataset,? ütles Allar.

Tuleval aastal loodab ta jõuda esimesele tiitlivõistlusele ? juunioride maailmameistrivõistlustele. Kindlasti unistab ta ka olümpiamängudest, aga mis aasta omadest, seda ta veel ei öelnud.

Pole tühikargajad

Jõgevamaa mulluse parima treeneri Arved Külanurme õpilased tõid Euroopa kadettide meistrivõistlustelt sumos ära kaks viiendat kohta ja Euroopa juunioride meistrivõistlustelt sumos ühe viienda koha. Eesti noorte meistrivõistlustel vaba-, kreeka-rooma-, naiste ja rannamaadluses ning sumos võidetud medalite arv on liiga suur, et siinkohal üles lugeda. Eesti noortekoondisesse on arvatud kolm Külanurme õpilast.

 Kuigi kõlavamad tiitlid tulid sumos, peab Külanurm tähtsamaks siiski seda, et Põltsamaa spordikool on noorte vabamaadluses Eesti teine tegija. Sumot võtab ta rohkem kui hoolauda ?päris? maadlusse ja noortele maailma näitamise võimalust.

?Sumo on see, mis raha välja viib, maadlus see, mis sisse toob,? tunnistas Külanurm. ?Maadlusliidu poolt välja töötatud rahastamissüsteem on nimelt medalikeskne ja tänu Eesti meistrivõistlustelt võidetud medalitele saame praegu riigilt päris tõhusat tuge.?

Perspektiivikaid noori Külanurme meelest jätkub, iseasi, et praeguses ahvatlusterohkes ühiskonnas on neid keeruline hoida nii raske kahevõitlusala juures nagu maadlus.

Jõgeva Spordiklubi Tähe saalihoki esindusmeeskond võitis möödunud aastal Eesti meistrivõistlustel hõbemedali ja tuli Euroopa riikide meistrite võistlustel üheksandaks. Sel hooajal teeb Tähe peale Eesti meistrivõistluste kaasa ka Läti meistriliigas.

?Kui Eestis oleme me enamikust meeskondadest pikalt ees, siis Läti tase on tunduvalt kõrgem ja meistriliigasse püsima jäämiseks peame kõvasti pingutama,? ütles võistkonna treener Marko Saksing. ?Tulevaks hooajaks üritame Tähe esindusmeeskonda täiendada mõne Läti või Vene mängijaga.?

Kuna seitse Tähe esindusmeeskonna mängijat kuulub ka Eesti koondisesse, kujuneb võistlusgraafik mõnikord päris tihedaks.

?On sedagi ette tulnud, et nädala jooksul tuleb mängida neli mängu,? ütles Marko Saksing. ?Kuigi alati ei lahkuta väljakult võitjana, tuleb poistele siiski au anda, et nad vastu peavad: saalihokit mängivad kõik ju oma põhitöö või õpingute kõrvalt. See, et me oleme tegijad, mitte tühikargajad, peaks nüüdseks küll juba kõigile selge olema.?

Omavalitsused toetavad

Jõgevamaa Omavalitsuste Liit, Jõgeva maavalitsus ja spordiliit Kalju autasustasid aasta parimaid rahalise preemiaga, mis on ette nähtud võistlus- ja treeningukulude katmiseks või koolituseks.

Tänuõhtul anti üle ka kultuurkapitali maakondliku ekspertgrupi aastapreemia spordi alal, mille sai seekord spordiliidu Kalju tegevjuht Uno Valdmets.

?Selle preemia spordijuhile andmine saab tähendada ainult seda, et meie sportlased, treenerid ja omavalitsuste spordijuhid tegid möödunud aastal head tööd,? ütles Uno Valdmets. ?Nii et see on tunnustus mitte ainult mulle, vaid kõigile neile. Omalt poolt olen püüdnud järgida eri piirkondade, eri spordialade ja eri tasemel spordi tegijate võrdse kohtlemise printsiipi. Meie rahaliste võimaluste juures võtaks kellegi liigne eelistamine teistel üldse ?ansid ära. Maakonna omavalitsuste kiituseks ütlen aga, et nad on olnud tublid sporti toetama.?

Tänuõhtul allkirjastasidki Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Toivo Tõnson ja spordiliidu Kalju president Toivo Ilves järjekordse kolmeaastase koostöölepingu. Tunnustust jagati aga veel mitmele sporditegelasele. Maavanem Aivar Koka tänukirja pälvisid eduka pikaajalise sporditöö eest Andres Lippur, Toivo Uusna ja Ain Vahtra. Koolispordi edendamise eest said JSL Kalju tänuauhinna kehalise kasvatuse õpetajad Enda Kalm, Rainer Võsaste, Viktor Nõmm, Aimi Anniste, Ester Laumets, Vallo Väljaots, Killu Vunk, Anar Treiman ja Rein Jõeveer.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus