Tunne Kelam: meid ei tunta piisavalt

Jõgeva- ja Tartumaa majandusklubis läinud reedel esinenud europarlamendi staažikas liige Tunne Kelam nentis, et vaatamata Eesti rahvusvahelisele edule, sõltub meie käekäik jätkuvalt sellest, kui hästi oskame oma riiki teistele tutvustada.

“Eestit kui väikeriiki tuntakse ebapiisavalt ja enese tutvustamine ei lõpe iial,” ütles Kelam. “Iga kodaniku kohus on kujundada meie head mainet – see on meie suurim julgeolekugarantii.”

Europarlament on Kelami hinnangul parim koht Eesti tutvustamiseks. “Meie saadikud saavad seal Eestit esindada mitmes keeles ja mitmes stiilis,” lausus Kelam. “Seal on mitukümmend delegatsiooni kogu maailmast. Iga päev. Parlament on parim koht Eesti tutvustamiseks, ole ainult mees ja tee.”

Kuigi tänavu liitub Euroopa Liiduga Horvaatia, mis saab tulevikus samuti oma esindajad parlamendis, siis Eesti ei pea kohti horvaatidele loovutama. “Meie esindatus püsib stabiilne, kuigi oleme oma rahvaarvu arvestades selgelt üleesindatud,” lausus Kelam. Arvestades rahva arvu, peaks saadiku sõnul olema Eestil kohti poole vähem. Aga on otsustatud, et iga riik saab Europarlamendis vähemalt kuus kohta.

Rääkides Euroopa majanduse väljavaadetest, rõhutas Kelam koostöö tihendamist Põhja-Ameerikaga. Eelkõige käib jutt kaubandustõkete leevendamisest, millega on siiski seotud rida probleeme. Kas eurooplased on aga valmis lubama tollitõketeta oma turule USA põllumajandussaadusi, mille tootmisel on ohtramalt kasutatud GMOsid ja kasvuhormoone, on küsimus, millele pole ühest vastust.

Kuigi Eesti seisukohast oleksid olulisemad stabiilsemad kaubandussuhted Venemaaga, segab seda idanaabri heitlik meel. “Vene turg täna on ja homme pole,” nentis Kelam. Paraku kasutavad venelased kaubandussuhteid poliitilistel eesmärkidel, mis muudavad need ebakindlaiks.

Riigikogu liikme Aivar Koka algatusel loodud Jõgeva- ja Tartumaa majandusklubi ühendab piirkonnas tegutsevaid ettevõtjaid, omavalitsusjuhte ja teisi aktiivseid inimesi. Eelmisel koosviibimisel esines klubis majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts, järgmisena on oodata külla Jaan Männikut.

ARVED BREIDAKS

blog comments powered by Disqus