Tumedad päevad Jõgevamaal: vette sõitnud auto ja ümberläinud veok

Teisipäev ja kolmapäev möödusid Jõgevamaa liikluses mustalt. Ühes õnnetuses hukkus mees, teises sai viga veokijuht.


KERTTU-KADI VANAMB

Teisipäeva ennelõunal sai häirekeskus teate, et Mustvee vallas Voore külas on kaupluse parklast üle haljasala otse Voore jõkke sõitnud ning juba poolenisti vee alla vajunud. Päästjate saabumise ajaks oli auto kolme meetri sügavusele jõepõhja vajunud, kuid kaks sõidukis viibinud reisijat õnneks vigastusteta kaldale pääsenud. Sõidukis viibisid 54-aastane mees, 56-aastane mees ja 55-aastane mees.
Päästjad tõmbasid vee all katusele keeranud auto trosside abil veepinnale kella 11.48 ajal ning pinnaltpäästjad tõid rooli taga kinni olnud 55-aastase mehe kaldale. Elustamine kahjuks tulemusi ei andnud.

Mehed olid pruukinud alkoholi

Sündmuskohal töötanud Jõgeva patrullpolitseinik Riin Tamm kirjeldas, et mehed olid teel poodi, kui sõidukijuht vahetult enne poodi otsesuunas ja pidurdamata hoopis jõkke sõitis. „Ühine ajaveetmine lõppes traagilise õnnetusega, milles autojuht kahjuks elu kaotas,“ sõnas politseinik. Ta märkis, et kaks õnnetusest eluga pääsenud meest olid alkoholi pruukinud ning nende sõnul ei olnud kaine ka autojuht, kes õnnetuses elu jättis. „Seda, kas õnnetuse põhjuseid tuleb otsida joobes juhtimisest, annab ametliku vastuse eesootav ekspertiis,“ lisas Tamm.
Liiklusõnnetuse kõik täpsemad asjaolud on alles selgitamisel kriminaalmenetluses.
Kolmapäeva hommikul tuli teinegi teade. Nimelt anti teada, et Jõgeva vallas Jõgeva-Põltsamaa tee 4. kilomeetril on Scania veok, mil lastiks enam kui 20 tonni toiduõli, paiskunud külili. Veok jäi teele risti ning liiklus suleti sündmuspaigal täielikult.
Juht oli kaine ja juhtimisõigusega. Ta sai õnnetuses viga ning meedikud viisid ta TÜ kliinikumi. Tee avariipaigas on kurviline ning lubatud maksimaalne sõidukiirus on seal 90 km/h. Juhi sõnul kaotas ta raskeveoki üle kontrolli tehnilise rikke tõttu. Täpsemad õnnetuse asjaolud on veel selgitamisel.
Tartu patrulltalituse juht Argo Arukase sõnul on tänavu on Jõgevamaal juhtunud üheksa inimkannatanuga liiklusõnnetust, milles hukkus üks ning sai viga üheksa inimest. „Mullu samal ajavahemikul juhtus 12 inimkannatanutega liiklusõnnetust, milles sai viga 20 inimest, keegi elu neis õnnetustest ei jätnud. Liiklusõnnetuste või üleüldise liikluskultuuri poolest Jõgevamaa teistest piirkondadest ei eristu,“ rääkis Arukase.

Tõuksiga sõidetakse purjuspäi

Tema sõnul on probleemiks siin ja mujalgi ikka kõrvaltegevused roolis, alko- ja narkojoobes juhtimine, eakad juhid ning elektritõukerattad. „Neist viimaste puhul on suurimaks murekohaks see, et neil sõidetakse mitmekesi ning liiga sageli ka joobeseisundis,“ rääkis Arukase.
Kõikvõimalikke erinevaid kergliikureid, sealhulgas elektrilisi tõukerattaid, on liikluses iga aastaga aina rohkem. „Paraku ei jää nende osalus märkamatuks ka liiklusõnnetuste statistikas. Käesoleval aastal on juhtunud 76 liiklusõnnetust kergliikuri osalusel, neis on vigastada saanud 77 inimest. Võrdluseks, et möödunud aastal samal perioodil oli õnnetusi 56, vigastatuid 59. Tänavustest õnnetustest suurem osa on juhtunud Tallinnas,“ sõnas Arukase.
Ühegi sõiduki juhtimisega ei käi kokku alkohol, see kehtib ka kergliikurite puhul. „Kahjuks kipuvad inimesed seda põhitõde unustama, sest näeme aina sagedamini, et purjus inimesed on otsustanud liiklemiseks valida just kergliikuri. Kuivõrd joobes juhi reaktsioonikiirus ja taju on märgatavalt halvem, põhjustavad nad ka liiklusohtlikke olukordi ja satuvad õnnetustesse. Politsei pöörab suvehooajal tõukeratturitele rohkem tähelepanu, kontrollime kainust, alla 16aastaste puhul ka kiivri kandmist. Kindlasti võib politseipatrulle kohata suvel tegemas ka spetsiaalseid kergliiklejatele suunatud reide,“ sõnas Arukase.

Ära lase joobes sõpra rooli!

„Liiklusturvalisuse tagamiseks hoiab politsei igapäevaselt neil ja paljudel teistelgi murekohtadel väljakutsete teenindamise kõrval silma peal, tehes nii pistelisi kontrolle, suuremaid reide kui ka väiksemaid rivipuhumisi. Samas saavad aga inimesed liiklusturvalisuse suurendamiseks palju ise ära teha. Sõites kaine peaga, pidades kinni piirkiirusest, vältides kõrvaltegevusi roolis ning olles tähelepanelik, annab iga juht panuse, et õhtuks turvaliselt pere või lähedaste juurde jõutakse,“ pani Arukase südamele.
Ka eesootavate jaanipühade aegu kutsub politsei kõiki üles mõistlikkusele ning otsusekindlusele. „Märgates, et joobes sõber tikub rooli või sootuks end kuskile vette jahutama, siis sekku ja aita ära hoida kurbi tagajärgi. Oleme isegi jaanipühade aegu täiendava ressursiga väljas, et pühad kõigile ühtviisi turvaliselt mööduks,“ ütles Arukase.

blog comments powered by Disqus