Tulijärve puisniit sai puhtamaks

 Vallaametnikud ja looduskaitsetöötajad on looduskaitsekuu algust ühise talgupäevaga tähistanud ka paaril varasemal kevadel ning oodatud sündmuseks on see kujunenud mõlemale poolele: vallaametnikke, kes muidu palju aega kontorilaua taga peavad veetma, rõõmustab kevadiselt tärkavasse loodusesse pääsemine, looduskaitsetöötajaid aga see, et lühikese ajaga saab väga palju tööd tehtud. Selgi korral jõudis kaheksast vallaametnikust ja kuuest Riikliku Looduskaitsekeskuse töötajast koosnev seltskond mõne tunni jooksul võsast puhastada kaks kolmandikku puisniidust. Kuna tuletegemiseks polnud aeg sobiv, veeti oksad metsaservale, et need seal kõduneksid ja n-ö loodusega taasühineksid. Talguliste tööindu toetas ilus ilm.

  ?Endla looduskaitseala on põhiliselt sookaitseala ja puisniite pole meil palju,? ütles Riikliku Looduskaitsekeskuse Jõgeva-Tartu regiooni loodushariduse spetsialist Katrin Möllits. ?Seda enam peame nende väheste pärandkultuurmaastike eest hoolt kandma. Tulijärve puisniit tuli värske Natura-alana Endla kaitseala koosseisu alles möödunud sügisel, kui kinnitati Endla uus kaitse-eeskiri. Sestap oli see võssa kasvanum kui mõned teised puisniidud, kus oleme varasematel aastatel juba talgupäevi teinud.?

 Regiooni seire- ja teadustöö spetsialist Kai Kimmel lisas, et Tulijärve puisniitu pool sajandit tagasi uurinud Tartu botaanik Maret Kask on seda kirjeldanud kui väga liigirikka taimekooslusega paika. Muu hulgas leidis ta puisniidult nelja liiki käpalisi.

 ?Seda, kas käpalised nüüdseks säilinud on või kas need pärast puisniidu võsast puhastamist taastuda võiksid, ma ei tea, aga igal juhul aitab puisniidu taastamine suurendada kaitseala bioloogilist mitmekesisust,? ütles Kai Kimmel.

 Jõgeva vallavanem Saima Kalev saabus talgupäevale peaaegu et otse Brüsselist.

 ?Jõudsin Brüsselisse viinud tööreisilt tõepoolest tagasi alles ööl vastu talgupäeva, aga Tulijärvele tulemata küll ei raatsinud jätta,? ütles Saima Kalev. ?Selline ühine tööpäev tavalisest erinevas situatsioonis liidab sind oma töökaaslastega. Ja ka looduskaitsetöötajatega suhtlemine annab uut infot ja uusi impulsse.?

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus