Tulevased Palusalud, Englased ja Nabid Virtuses

Võidurõõmu said kahe päeva jooksul maitsta ka paljud Jõgevamaa maadlejad. Laste vanuserühmas (kuni 11-aastased) sai kreeka-rooma maadluses kuni 20 kg kaalukategoorias esikoha Mattias Säärits (Jõgeva raskejõustikuklubi Ramm), õpilaste vanuserühmas (kuni 15-aastased) kuni 42 kg kaalukategoorias Ander Vaher (Põltsamaa), kuni 47 kg kaalukategoorias Ardi Andruse (Põltsamaa) ja kuni 85 kg kategoorias Sander Kütt (Põltsamaa). Vabamaadluses tulid õpilaste vanuseklassis võitjateks põltsamaalased Termet Ploovits (kuni 23 kg), Marek Kütt (kuni 26 kg), Ander Vaher (kuni 42 kg), Ardi Andruse (kuni 47 kg) ja Sander Kütt (kuni 73 kg). Naistemaadluses oli kuni 57 kg kaalukategoorias parim Põltsamaa neiu Johanna Kikkas.

Kreeka-rooma maadluses oli võistkondlikus arvestuses 20 spordiklubi ja ?kooli hulgas parim Märjamaa maadlusklubile Juhan, Jõgeva Ramm oli viies ja Põltsamaa spordikool seitsmes. Vaba- ja naistemaadluses (osales 20 klubi ja kooli) läks võistkondlik esikoht Põltsamaa spordikoolile, Jõgeva Ramm oli kuues.

Englas ja Onu Raivo

Võistluste avapäeva tegi noorte maadlejate jaoks meeldejäävaks kahekordse maadluse maailmameistri August Englase ja Raivo Järvi ehk Onu Raivo kohalviibimine. August Englas, kes oli neljal esimesel aastal Vooremaa (ehk tollase nimega Punalipu) auhinnavõistluste peakohtunik, ütles noortele maadlejatele elutargalt, et kui paljut muud saavad nad poest osta, siis muskleid saab kasvatada ainult tõsise ja järjekindla tööga ning endast lugu pidamisega. Onu Raivo jutustas aga noortele legendi, mille mõte oli: kui tahad midagi saavutada, siis tuleb väljend ?Ei viitsi!? üldse ära unustada. Mõistagi joonistas Onu Raivo ka legendi teemalise suure pildi.

?Ega ma teist nii pika traditsiooniga noorte maadlusvõistlust kui Jõgeva oma teagi,? ütles August Englas.

?See on väga hästi korraldatud võistlus,? ütles Eesti Maadlusliidu peasekretär Mehis Kard. ?Üks selle omapära on see, et võisteldaks nii kreeka-rooma kui ka vabamaadluses, teine see, et siin saavad tihti esimese võistluskogemuse need, kes samal sügisel alles treeninguid alustanud.?

Maakonnalehe auhinnavõistluse ellukutsuja Ants Paju meenutas, et esimestel, 1980. aasta võistlustel surus peakohtunik esimesena kätt praegusel võistluste peakorraldajal Aimur Sääritsal, neljandana aga kätt praegusel peakohtunikul Peep Aroldil. Mõlemad olid siis noored maadluspoisid.

Lisaväärtus

?Ühe võistluse ellukutsumine pole probleem, hoopis keerulisem on sellele omanäolise ?eluloo? kujundamine,? ütles Ants Paju.

Võistlusele ?lisaväärtuse? andmiseks on ta igasuguseid asju välja nuputanud. Tänavu näiteks istutati enne võistluste algust Jõgevale Suure tänava äärde August Englase tamm ? selle puu asemele, mille Englas 26 aastat tagasi istutas, ent mis kahjuks mõne aasta pärast hukkus. Mälestuseks tänavustest võistlustest sai aga iga osaleja Englase pildiga postkaardi koos tema allkirjaga. Selline mälestusese peaks noortele meelde tuletama, et matil rassides ei treeni nad lihtsalt oma keha, vaid lisavad omagi väikese killu eesti spordilukku, mis on osa meie kultuuriloost.

Onu Raivo jutustatud legendki tuleb noortele ehk aeg-ajalt kodus või treeningutel meelde. Legend on, kui Põltsamaa maadlustreenerit Arved Külanurme uskuda, tänapäeval vägagi aktuaalne. Külanurm kurtis nimelt, et noori on üha raskem maadlusmatile saada, sest see on väga raske ala, st et saavutused tulevad seal suure tööga.

?Ka lähikontakt vastasega pole paljudele tänapäeva arvutiajastu lastele enam vastuvõetav. Tööd on aga harjunud tänapäeval tegema ainult maalapsed,? ütles Külanurm.

Ent senini on maadlus ikkagi veel eesti spordile enim kuulsust toonud spordiala. Ning Vooremaa auhinnavõistlused sündmus, kus annavad oma tulevastest saavutustest aimu tulevased Palusalud, Englased ja Nabid.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus