Tuletõkkeuksed toovad kaks korda rohkem tööd

Tänavu sügisest valmistab Torma firma Rauduks ka tuletõkkeuksi ja tellimusi on seetõttu oluliselt rohkem, nii et ettevõte palkas juba neli meest juurde.

Paraku õnnestus Raudukse juhil Andres Orumaal lähikonnast leida vaid üks sobiv töömees ja nii käib üks verivärske töötaja Tormasse Koerust, üks Nõost ja üks Tartust.

Juurde tuli võtta keevitaja, paigaldaja, komplekteerija ja üks müügimees, neist viimane ongi kohalik.

Rauduks valmistab kaht tüüpi klaasidega uksi, mis peavad tulele vastu 30 ja 60 minutit, ning üht silemetallust, mis takistab tuld 30 minutit. Viimast on Tallinna laboris kevadel edukalt  ka katsetatud. 

Tulekindlad uksed Rohutirtsule

Praegu töötatakse firmas veel kahe uue mudeli kallal, mis  on samuti tulekindlad. Tuletõkkeuksi kasutatakse hoonetes kohtades, kus tuleb erinevad sektsioonid üksteisest eraldada. Klaasidega uksed lähevad enamasti koolimajadesse ja mujale ühiskondlikesse hoonetesse, silemetalluks sobib aga tehnilistesse ruumidesse ja katlamajadesse, kus on nõutud tulepüsivusklass.

Rauduks on jõudnud juba valmistada tuletõkkeuksed ka Jõgeva lasteaiale Rohutirts. “Me suudame nüüd pakkuda uksi ka suurtele objektidele,” lausus Orumaa. Lisaks Rohutirtsule valmistatakse tuletõkkeuksi praegu Tehvandi staadioni hooldemajale ja Narva Elektrijaamale.

Tootmist on efektiivsemaks muutnud ja toodete kvaliteeti parandanud ka uus CNC pink, mis soetati kevadel ja läks maksma 600 000 krooni. Ettevõte ostis seadme peamiselt omavahenditest.

“Ehitusturg on Eestis ikka väga tsükliline. Praegu läheb meil hästi, kuid mis hakkab saama talvel, ei oska öelda,” tunnistas Orumaa. Talvine aeg kahandab tema sõnul töömahtu kindlasti pea poole võrra. “Viimane talv oli meil väga raske,” tõdes ettevõtte juht. 

Suund Soome turule

Firmajuhi sõnul tuleb talvel hakata  rohkem ja aktiivsemalt  Soome turuga tegelema. Sinna on juba tehtud mõned partiid ja nende kvaliteediga on rahule jäädud.

Ettevõte jätkab endiselt ka n-ö tavaliste uste valmistamist. Uksi tehakse kvaliteetsest terasest. Põhilisteks operatsioonideks selles töös on lõikamine, pleki kantimine ning keevitamine. Tooted on kõik erinevad. Tavalisi uksi valmistatakse päevas üle kümne. Lisaks ustele valmistatakse  metallist treppe ja piirdeid, kasutatakse ka roostevaba metalli.  Osaühingus Rauduks on võimalik toota ka klaas-metall avatäiteid, lükanduksi ja eriotstarbelisi uksi.

Raudukse põhilised kliendid on ehitusfirmad, korteriühistud, eraisikud. Tormas valmistatud uksed lähevad enamasti Lõuna-Eestisse, kuid neid paigaldatakse ka üle Eesti.

Edaspidi on Rauduks OÜ-l plaanis välja ehitada vana mõisa viinavabrikuhoone küttesüsteem ja ventilatsioonisüsteem. Firma alustas tootmist 2004. aastal.

Lõuna-Eesti Päästekeskuse insenertehnilise büroo juhataja Margo Lempu sõnul ei saagi sellisesse kohta, kus on nõutud tuletõkkeust, paigaldada midagi muud kui sertifikaadiga ust.  „Tuletõkkeuks peab suitsu ja temperatuuri teatud aja kinni hoidma ehk tagama terviklikkuse. Tuletõkkeuks on nõutav sektsioonide eraldamiseks evakuatsiooni tagamiseks ja erinevate ohtlikkuse järgi liigitatud ruumide eraldamiseks,” rääkis ta.

Lempu kinnitusel on sertifikaadi omamine firmale suur pluss. “Kui seda pakkuda pole, minnakse kohe mujale.”

Sertifikaat tulekindlate uste valmistamiseks

*Rauduks sai Inspecta Estonia sertifikaadid

*Koos katsetustega läks sertifitseerimine maksma umbes 300 000 krooni

*Sellest 50 000 krooni saadi Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) kaudu toetust ka Euroopa Regionaalarengu Fondist

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus