Tuled kutsuvad koju

Enam kui paarikümne aasta eest, 1992. aastal algatati Eesti ja Soome rannikul traditsioon süüdata augustikuu viimasel laupäeval päikeseloojangul mere ääres tuled.

Muinastulede ööga on tulnud nüüdseks kaasa ka Rootsi ja Läti ning meil põlevad sel õhtul lõkked paljude siseveekogude ääreski. Sel moel meenutatakse kunagisi rannalõkkeid, mis süüdati, et näidata meremeestele teed ohutusse sadamasse või randa. Tulede abil anti edasi ka hoiatusi ja muid sõnumeid, vanimad kirjalikud andmed tuledega teadete edastamisest pärinevad Eestis viikingiajast.

Praegu anname sel õhtul ja ööl üksteisele märku, et Läänemeri ühendab meid, me hoolime sellest ja hoiame seda, samas on see augustiöö kujunenud ka romantiliseks suvelõpusündmuseks.

Täna hilisõhtul kutsub Tuleranda MTÜ taas kõiki mere äärde või ka sisemaa veekogude kaldaile lõkkeid süütama.

Mõelgem seda tehes sellelegi, et koduranna tuled andsid kord kaugeolijaile märku, kus neid oodatakse. Mine tea, ehk võtavad lõkete kutset kuulda ka tänased võõrsil viibijad  teisel pool Soome lahte ja kaugemalgi. Ehk meenub neile, et läksid siit tegelikult vaid aastaks-paariks, et paremini teenida,  jalad alla saada, mõni suurem ost teha, kodu korda seada. Pere  ja lähedased ootavad aga siin juba pikemat aega ja pikisilmi…

Imeilusat muinastulede ööd!

blog comments powered by Disqus