Tükike Soomemaast kunstis ja käsitöös

Et välja on pandud käsitööesemeid, siidimaali, köidetud raamatuid, keraamilisi pilte, ehteid ja muud sellist, on sisuliselt tegu ühtekokku nii kunsti- kui ka käsitöönäitusega. Soomlaste ühenduse nimi, kellelt tööd pärit, ongi Järvenpään Käsintekijät ja tähendab eesti keelde tõlgituna käega tegijaid. Nii saabki näha kõike seda, mis käega tehtud ja kuidas fantaasial lennata lastud.

Kolm aastat tihedat koostööd

Jõgevamaa ja Järvenpää sõprussidemed on kestnud juba kümme aastat. Selle aja jooksul on üksteisel külas käidud ning mitmel moel ka omavahelist koostööd arendatud, sealhulgas ka käsitöö alal. Tihe koostöö siinpoolse Kiwwja lapiseltsi ja Järvenpää käsitöötegijate vahel sai aga kolme aasta eest alguse hoopis ühe Järvenpää linnavalitsuse meessoost ametniku Aimo Komoneni tõttu, kes 2002. aastal kaks nädalat Jõgeva maavalitsuses tööl oli. Maavanem oli tollal Margus Oro, Kiwwja lapiseltsi eestvedaja Eve Oro abikaasa. Õieti mängis koostöö käivitamisel olulist osa tollase maavanema kipsis jalg, mis ta mõneks ajaks koduseinte vahele oli sundinud jääma ning Jõgevamaale külla sõitnud Aimo Komonen võttis siis koos abikaasa Helena Bergenströmiga ette käigu Põltsamaale Orode koju. Naiste omavahelisel jutuajamisel selguski, et mõlemad on kohapeal ka käsitööseltsi eestvedajad.

Nii algaski üle lahe sidepidamine ja koostöö tegemine. Leiti, et peale selle, et üksteise näputöid on huvitav vaadata, on ka vastastikku üht-teist õppida. Koolituste ja kogemuste vahetamised on mõlema poole elu huvitavamaks ja mitmekesisemaks muutnud ning kasulikke oskusi juurde andnud.

Kolmel aastal järjest on siinpoolsed käsitöötegijad Eve Oro eestvedamisel osalenud Järvenpääl maikuu viimasel nädalal korraldatavatel käsitööpäevadel, kus kogu sealse piirkonna käsitöömeistrid oma töid välja toovad. Tänavusel käigul tehti maha, et seekord toovad järvenpäälased oma loomingut ka jõgevamaalastele vaadata. Esimene valik soomlastest koostööpartnerite huvitavamatest ja eripärasematest töödest, mida võiks siinsetele vaatajatele näidata, tehti ära juba käsitööpäevadel olles. Lõplik otsus ja näituse kujundamine jäi muidugi külaliste endi hooleks.

Palju põnevaid ideid

Et viimastel aastatel on Põltsamaa veinipäeva aegu peetud kultuurikeskuse õuel ka käsitöölaata, leidis Kiwwja lapiseltsi rahvas olevat just siis kõige sobilikuma aja ka Järvenpää Käsintekijate seltsi näituse väljapanekuks ning ühtlasi anda järvenpäälastest käsitöötegijatele võimalus ka veinipäeval osaleda.

Algselt kultuurikeskusse planeeritud näitus tuli viia Emadeklubi majja. Nagu asjaosalised hiljem veendusid, olid need ruumid selle jaoks justkui loodud ning nii maja pererahvas, külastajad kui ka tööde soomlastest autorid jäid väga rahule.

Näitusele pandi välja kokku kahekümne kahe autori tööd. Avamisele tulnud üheksa järvenpäälast olid sügavalt liigutatud siinsest korraldustööst ja näituse avamistseremooniast. Meeldivaks üllatuseks olid juba ainuüksi näitusepäeva puhuks kujundatud kaunid kuulutused ja kutsed. Põltsamaa Ühisgümnaasiumi IV klassi ansambli soomekeelset laulu lauldi aga suurima rõõmuga kaasa. Näituse avamisest said osa ka mitmed linna külalised ja veinipäevadele saabunud Kokemäelt, Sollefteast ja mujalt.

Kõik näitusel väljapandu kajastab ühtlasi soomlaste kodupaiga loodust, olgu see siis väljendatud mistahes motiividega piltidel, seinaplaatidel või mõnel teistel moel. Vaatajate tähelepanu tundub eriti köitvat eelkõige just kõik see eripärane, mida meil eriti ei tehta. Kasvõi kaseokstest linnud, käsitsi maalitud T-särgid ja kleidid ning küünlad, millest igaüks eraldi justkui kunstiteos. Ja muidugi viltimistehnikas tehtud seinapildid jms. Nõelviltimise kursuse viisid järvenpäälased laupäeval siinsete käsitöötegijate palvel läbi ka põltsamaalastele. Erinevalt nõelviltimisest käib meil ju viltimistehnika rohke vee ja seebiga. Eve Oro, kes teiste seas soomlaste kursuse läbi tegi, on lubanud selle tehnika algtõdesid järgmisel nädalal ka Jõgeval tutvustada. Järvenpäälased aga õppisid omakorda Põltsamaal klaasisulatamist.

Jõgeval saab aga juba järgmisest nädalast alates, mil näitus Põltsamaalt Jõgevale tuuakse, kuni kuu lõpuni vaadata kõike seda põnevat ja ilusat, mida ühenduses Järvenpään Käsintekijät tehakse.

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus