Tuisk muutis teed ligipääsmatuiks ja jättis 1500 majapidamist elektrita

 

Pühapäeva öösel alanud tuisk tõi ööpäevaga juurde 15-20 sentimeetrit lund, muutes enamiku kõrvalteid ja isegi osa suuremaid maanteid läbimatuteks. Esmaspäeva hommikupoolikul jätkunud tihe lumesadu muutis olukorra veelgi täbaramaks.

Teed Tartust Jõgevale kirjeldas esmaspäeva hommikupoolikul üks autoroolis olnu kui õudusunenägu. Tiheda lumesaju tõttu oli nähtavus vaid paar meetrit, tee lund ja vastassuunavööndis kihutavaid uljaspäid täis. Teelt välja sõitnud autosid ta kokku lugeda ei jõudnud.

Reisijad katuseluugi kaudu bussist välja

Lõuna-Eesti Päästekeskusel oli laupäeval ja pühapäeval seoses liiklusõnnetuste ja tormikahjude tagajärgede likvideerimisega Jõgevamaal üheksa väljasõitu: laupäeval kell 9.48 tükeldati ja eemaldati Pajusi vallas Luige külas teele kukkunud ja mõlemad sõidusuunad sulgenud puu, kell 13.12 eemaldati Võduvere külas teelt murdunud puud; kell 15.59 tuli Tabiveres kraavi sõitnud veoauto teele tõmmata.

Tallinna-Tartu maanteel Kaliküla teeristis, umbes 5-6 kilomeetri kaugusel Põltsamaa linnast Tartu poole sõitis kell 15.24 teelt välja liinibuss. Kohale jõudnud päästjad aitasid katuseluugi kaudu välja 12 reisijat ja bussijuhi, kes alul päästeautodesse sooja saadeti. Inimesed esialgsetel andmetel tõsisemalt kannatada ei saanud.

Ka Tabivere vallas Pataste külas vajus laupäeva õhtupoolikul kella poole viie ajal teelt ära liinibuss. Veel tegeldi teel kinni jäänud rekkaga ja nelja kokku põrganud autoga. Päästjad tagasid liiklusohutuse ning aitasid autod liikuma.

Kell 18.20 takistas Õunal risti teele libisenud reisibuss liiklust, kell 22.10 oli Jõgeva linnas Puiestee tänaval kraavi sõitnud liinibuss. Buss tõmmati teedehooldusmasina abil välja.

Kooli ei saa ja värsket leiba pole

MTÜ Jõgevamaa Ühistranspordikeskuse juhataja Heldur Lääne sõnul polnud tal esmaspäeva lõunaks veel täpset ülevaadet, kui paljud õpilased jõudsid kooli ja kui paljud mitte. “Meil oli vedajatega kokkulepe, et kui bussijuhid julgevad kõrvalteedele sõita, siis nad ka lähevad. Suurematel teedel peaksid bussid sõitma,” lisas ta.

Lääne kinnitusel ongi kõige halvemas seisus just kõrvalteed, peamagistraalid suudetakse kuidagi lahti hoida. “Väga pahaseid kõnesid pole tulnud ja õnnetusi pole meie bussidega juhtunud,” tõdes ta.

Esmaspäeva õhtupoolikul ei saanud Jõgeval koolis käivad lapsed koju Kuremaale, Siimustisse ja Kuristale, ühistranspordikeskus lahendas probleemi ning leidis bussid, mis lapsed koju viisid.

Torma vallavanem Riina Kull ütles, et nende vallas kohe kindlasti kõik lapsed kooli ei jõudnud. “Väiksemad teed olid kõik kinni tuisanud, näiteks Rääbisele ei saanud. Ka Sadala-Kantküla tee oli esmaspäeva hommikul läbimatu,” lisas ta.

Tema hinnangul pole normaalne, et lumesahkasid ei jätku ja et kauplustes pole värsket leiba-saia ega piimatooteid.

Elektrivooluta pea 1500 majapidamist

Elektrivooluta oli Eesti Energia Tartu- ja Jõgevamaa juhtimiskeskuse juhataja Aivar Sõõru sõnul Jõgevamaal esmaspäeva hommikupoolikul umbes 2000 majapidamist. Esmaspäeva pärastlõunal kella neljaks oli vooluta veel 81 alajaama ning 1494 majapidamist. Kehvad ilmaolud ja läbimatud teed ei võimaldanud ka rikkebrigaadidel korralikult tegutseda. “Sama palju, kui rikkeid likvideerida jõudsime, tuli neid ka juurde,” märkis Sõõru.

Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) andmetel tekkis 22. novembri öösel Ukraina kohal tsüklon, mille lõunaservas alustas põhja poole teed  soe subtroopilistelt laiustelt pärit õhk. Samas liikus tsükloni tagalasse üle Skandinaavia ja Kesk-Euroopa arktilistelt laiustelt pärit külm õhk. Tsüklon süvenes kiiresti ja liikus keskmega piki Venemaa läänepiiri põhja suunas. Pühapäeva pärastlõunal ületas tsükloni kese Peipsi järve ja liikus üle Kirde-Eesti põhjarannikule. Madalaim õhurõhk mõõdeti Mustvees — 714 mm Hg. Põhjatuul tugevnes pühapäeval  ja ööl vastu esmaspäeva kohati kuni 30 meetrini sekundis.

Lumesadu ja tuisk jõudis Eesti kagupiirile laupäeval enne keskööd ning levis sealt üle kogu Eesti. Lumikate paksenes  20-32 sentimeetri võrra. Esmaspäeva ennelõunal püsis veetase Pärnu lahes ja Pärnust lõuna poole rannikul kriitilise lähedal, 140-160 cm üle keskmise.
Jõgeval oli EMHI andmetel esmaspäeva hommikuks ööpäevaga juurde sadanud 15 sentimeetrit lund.

iii

Kuhu pöörduda

*Korrarikkumistest ja liiklusõnnetustest tuleb teatada politsei lühinumbril 110.

*Kannatanutega liiklusõnnetuse ning tõsise ohu korral kellegi elule või tervisele tuleb valida hädaabinumber 112.

*Ummistunud ristmikest, puhastamata teedest või mahakukkunud puudest tuleb teatada maanteeinfokeskuse telefonil 678 1500 või mobiiltelefonilt valida 1510.

*Purunenud elektriliinidest tuleb teavitada Eesti Energia rikketelefoni 1343.

*Kindlasti on vaja meeles pidada, et maha kukkunud elektriliinile ei tohi lähedale minna ega seda puudutada, sest liin võib olla pinge all ja anda elektrilöögi.

iii

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus