Tüdrukud õpetavad kaaslastele näputööd

Kaks Jõgeva aleviku tüdrukut  – Janeliis Mattis ja Anabell Traks veavad kohalikus noortekeskuses loovusringi ning õpetavad noortele loomingulist näputööd.

Maist alustas Jõgeva aleviku avatud noortekeskuses Jõgeva vallavalitsuse toel loovusring. Tegevusi jagub noortel aasta lõpuni, kuni detsembrini kohtuvad nad igal teisipäeval keskuses, et Janeliisi ja Anabelli juhendamisel midagi uut õppida.

Kuidas teha lõngast palli

Terve maikuu möödus meisterdades: tehti nii märkmikke, karpe kui lõngast ja õhupallist palle. Õhupall tuleb kõigepealt täis puhuda, seejärel lõng selle ümber kerida ja liimi abil kinnitada. Kui liim kuivanud, tuleb pall katki torgata nii jääb alles lõngapall. Tüdrukute koostatud tööde nimekirjas leiab veel origami, saviloomad, särkidele joonistamise ning maastike ja loomade maalimise.

Kui vaja, tuleb Janeliisil ja Anabellil kõigega ise hakkama saada. Varem ei ole tüdrukud koos ühtegi projekti vedanud, kuid esimene kuu on läinud sujuvalt. Omavahel on ka töö jaotatud. Kui üks peab ära olema, siis asendatakse vajadusel teineteist. Iga loovusringi kokkusaamise järel teevad tüdrukud kokkuvõtte, panevad kirja, kes kohal olid, mida ja kuidas tehti, ning lisavad mõned fotod tehtud töödest.

Janeliisi sõnul osalesid nad oma ideega avatud noortekeskuste projektikonkursil. Tüdrukud tegid plakati, mille abil tuli oma ettevõtmisele Facebooki’s võimalikult palju toetusi koguda, kuid suurlinnade „noortekatele“ tuli alla jääda. Kuid tüdrukud siiski käega ei löönud, vaid küsisid noorsootöötajalt nõu, et ring ikka toimuks. Siis tehti tööplaan ja loovusring võis tegutsema hakata.

Pisematele rohkem tähelepanu

Kordamööda tegevusi pakkudes lähtusid tüdrukud sellest, mida nad ise oskavad ning mida huvitavat saab internetist vaadata ja ise sõpradega järele teha. Mõlemad neiud käivad Laiuse põhikooli õleringis, kus nad on kogunud nippe, mida saab teistelegi õpetada.

Noored juhendajad kinnitasid, et kõik ise tehtud asjad on toredad ja oma tähendusega. “Ise tehes saad rõõmu tunda, et oled selle oma kätega meisterdanud. Näiteks märkmikku saab iga päev kasutada või kellelegi kinkida,” märkis Janeliis.

Anabell lisas, et märkmikku saab pilte koguda või selles salapäevikut pidada. Tüdrukute kinnitusel midagi rasket neil plaanis ei ole, nende abiga saavad kõik huvilised kaasa lüüa. Janeliisi hinnangul oskavad kindlasti kõik pärleid keti külge ajada ja käevõru teha. Samas on sõbrannadel varuks hulgaliselt tehnikaid, kuidas neid uhkemalt ehteks punuda või heegeldada.

Loovusringis osalevad põhiliselt 10-14aastased, kuid on ka poole nooremaid, kes oma vanema õega kaasa tulevad. Janeliisi sõnul on noorematel lennukas fantaasia ning nad naudivad seda, mida teevad. “Kui neile meeldib, siis meeldib meile ka,” kinnitas Janeliis. Anabell selgitas, et pisikestele tuleb lihtsalt rohkem tähelepanu pöörata ja neid vajadusel aidata. “Noored kuulavad hästi sõna, on rõõmsad ja kohe küsivad, kui on abi vaja,” sõnas Janeliis. Anabellile aga meeldivad väljakutsed ning talle meeldib tegeleda just nende noortega, kes väga kuulata ei taha.

Noorsootöötaja Kertu Soonberg kiitis, et tüdrukud on kenasti hakkama saanud, jaganud omavahel tunde ning pidanud korda. Kuigi noorsootöötaja on olemas, ei sekkunud ta esimesse tundi üldse. Teisel korral meisterdas ta aga noortega kaasa, et ka ise midagi uut õppida.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus