Tüdruk, keda jätkub kõikjale

Puurmani gümnaasiumi õpilasesinduse presidenti Kati Rohtlat jätkub tõepoolest kõikjale – ta korraldab koolis üritusi, käib tantsutrennis, lõpetas muusikakooli ja juuni lõpus sõidab 4H vahendusel kuueks nädalaks Austriasse, elab seal neljas peres ning teeb kõik kaasa, mida seal ette võetakse.

Hiljuti võitis Puurmani gümnaasiumi õpilasesindus alkoholi ja tubaka vastase videokonkursi, eestvedajaks oli Kati Rohtla. Teave konkursi kohta jõudis õpilasesindusse paar-kolm päeva enne lõpptähtaega. Otsustati siiski osaleda ja kaasa lõid kõik. “Saime võtted kiiresti tehtud ja õhtul monteerisin video kokku, järgmisel päeval saatsin emaga maavalitsusse,” rääkis Kati.

Preemiaks saab õpilasesindus 60 eurot, raha kasutatakse neid aidanud inimeste tänamiseks. 

Alati tuleb olla valmis ootamatusteks

Puurmani gümnaasiumi õpilasesindusse valiti Kati Rohtla viiendas klassis. “Klassijuhataja soovitas mind sinna, ja nii ma jäingi,” ütles Kati. Eelmise aasta jõulude paiku valiti ta õpilasesinduse presidendiks.

“Ma ei taha kogu aeg ise kõike ära teha. Mul on piisavalt korraldamise kogemusi, saan neid teistele edasi anda, ma ei pea alati olema peakorraldaja, kuid olen olemas ja aitan,” rääkis tüdruk.

Ta tõi näiteks teisipäeval korraldatud playback show, kus ta ei olnud peakorraldaja, kuid aitas nõu ja jõuga. “Varem korraldas seda üritust 7. klass, kuid nüüd palus kooli huvijuht õpilasesindusel selle ürituse korraldamine enda peale võtta. Meie olime muidugi lahkesti nõus.

Olime kõik mitu korda läbi proovinud ja meie hinnangul oli kõik justkui paigas, kuid kui läksime kultuurimajja proovi tegema, siis selgus, et meil polnud midagi paigas. Alustasime jälle otsast peale. Ja nagu sellest kõigest veel vähe oleks, selgus, et meie üllatusesineja oli murdnud pahkluu ning ei saanud seetõttu tulla. Otsisime uue esineja ja leidsime ka,” rääkis Kati. Tema jaoks oli see karm kogemus.

Kui Katil tekib huvitegevusega seoses mõni tõrge, küsib ta alati abi kooli huvijuhilt Raina Rumvoltilt. “Ta on mulle alati nõu andnud,” tunnistas Kati. 

Tuleb osata õigel ajal kõrvale astuda

Sügisel saab Kati Rohtlast Puurmani gümnaasiumi abiturient. Ta plaanib õpilasesinduse juhi ameti mõnele teisele aktiivsele noorele üle anda. “Mulle meeldib see töö, mida ma õpilasesinduses teen, kuid tuleb osata ka lõpetada. Nagunii on lõpueksamid tulemas ja siis ei saa ma enam nii palju aega õpilasesindusele pühendada. Seega on mõttekas valida keegi teine esinduse etteotsa, ja kui tal on abi vaja, siis ma loomulikult juhendan ja aitan. Muidu ei taha inimesed keskenduda. Kui nad saavad ise juhtida ning oma kogemused, siis on kindlasti kõik hoopis teisiti,” tõdes ta.

Kati Rohtla peab  uue juhina silmas üht konkreetset inimest, kuid tema nime ta avalikustama ei tõtta. “Kui ma vaatan seda meeskonda, siis on kõik võimelised võtma enda kanda juhi rolli,” nentis ta. Õpilasesinduses on praegu kõik hakkajad noored. “Tänavu juhtus kokku kuidagi eriliselt hea meeskond,” tunnistas president.

Puurmani gümnaasiumi õpilasesindusse kuuluvad 4. – 12. klassini igast klassist klassivanem ja lisaks veel kolm inimest, kes valitakse sinna alaliseks liikmeks. “Meie hulgas pole neid, kes oma seltskonnas on lahedad ja töökad, kuid õpilasesinduses lihtsalt olesklevad,” rääkis Kati. Ta kiidab oma meeskonda ja on nende üle väga uhke.

Iga õpilasesinduse koosoleku lõpus räägib president natuke ka n-ö kurja juttu ehk sellest,  mis on valesti tehtud või hoopis tegemata jäänud. Viimasel koosolekul polnud tal midagi halba öelda. Üks noormees küsis, et kas täna noomimisnurka ei tulegi. Kati vastas, et ei tule, sest tal pole midagi halba öelda, sest kõik on olnud väga tublid. “Aga ütle ikka, siis me saaksime tulevikus veel tublimad olla,” ütles see noormees. 

Kolm aastat koolilehe toimetaja

Kati Rohtla on juba kolm aastat teinud ka Puurmani kooli lehte. Seitsmenda klassi lõpus tuli tal idee uuesti kooli lehte välja andma hakata. “Mäletan, et mingil ajal oli kooli leht olemas ja toimis kenasti, see jäi lõpuks soiku, küllap tegijad lõpetasid kooli ja keegi enam edasi ei teinud,” rääkis ta. Koos kahe sõbrannaga pargis jalutades tuli tüdrukutel idee kooli lehte uuesti välja andma hakata. Lepiti kokku, kes mille eest vastutab. Lõpuks jäi lehetegemine ikka Kati peale. “Mõnda aega tegin seda lehte päris üksi,” tunnistas ta.

2010. aastal osales Kati Rohtla Vooremaa ja Jõgeva ühisgümnaasiumi esseekonkursil.

Ja kirjutas lehetegemisest nii:

“Olen koolilehe toimetamisega saanud ka positiivset tagasisidet. Olin just mustas masenduses, sest tundsin, et leht oli läbi kukkunud. Istusin nukralt pingile. Minu kõrval võttis istet abiturient, kellel oli  koolileht käes. Ta luges seda karmil pilgul. Ühel hetkel küsis ta, kuidas ma seda teha jaksan. Ma ei mõistnud kohe, millest jutt on. Ta selgitas, et leht olevat kõige õigem koolileht üldse ja et nii peabki üks toimetaja oma tööd tegema. Pärast tema sõnu polnud mu mustast masendusest jälgegi ja motivatsioon järgmise lehe tegemiseks oli jälle südames.”

Eelmisel aastal otsustas Kati lehetegemisse kaasata ka teisi õpilasi ja moodustus toimetus.

“Muidu käin üksi kooli peal ringi ja mangun, et keegi ikka vaevuks midagi kirjutama. Niiviisi on imelik inimesi tüüdata. Sellepärast on toimetus parem variant ja võin kindel olla, et leht juba tühjaks ei jää,” tõdes ta.

Nüüd kuuluvad toimetuse liikmete hulka nii kaheksanda kui ka 12. klassi õpilased ning üks noormees neljandast klassist, Kristopher-Thomas Anton. “Tema vaatab ja õpib, kuidas lehetegemine käib ning samuti on ta usin pildistaja. Samuti teeb pilte minu klassivend Tauno Pekk. Suunan toimetust nii palju kui võimalik koostööd tegema, et vanemad õpilased õpetaksid samas ka nooremaid.”

Varem ilmus koolileht korra poole aasta jooksul, viimasel ajal aga neli korda aastas ehk korra igas õppeveerandis. “Infot on liiga palju, otsustasime lehte välja anda iga õppeveerandi lõpus. Nüüd tuleb mõnikord ka lisaleht vahele teha, isegi siis jääb lugusid üle ja mõnda artiklit tuleb paraku ka kärpida,” nentis ta. Õpilaste loomingulise poole eest hoolitseb eesti keele õpetaja Eha Aab, ühtlasi on ta ka lehe korrektoriks. 

Jätab asjad viimasele minutile

Mis temast pärast gümnaasiumi lõpetamist saab ja kus ta edasi õppima hakkab, seda Kati veel ei tea. “Mind huvitavad nii paljud asjad ja kõike korraga teha ei saa. Valik tuleb teha ja see saab karm olema,” tunnistas ta. Katit huvitavad nii juura, ajalugu kui ka ajakirjandus. “Faktide päheõppimine pole just minu tugevam külg,” tunnistas ta samas.

Veel ütles Kati, et ta teeb kõiki asju viimasel minutil. “Sõbranna ütleb mõnikord, et minu asjad tunduvad talle mõnikord suisa katastroofilised, aga viimasel hetkel need lahenevad. Minu kogemus näitab, et see ei ole kõige halvem variant,” tunnistas ta.

Veel käib Kati Terje Raua juhendatavas käsitööringis, seal hakkasid nad hiljuti vesti viltima.

Juba kuuendat aastat on Kati ka kodutütarde ja noorkotkaste rühma vanem. Tänavu
jaanuaris omistati talle Kodutütarde organisatsiooni kõrgeim aumärk. Ühtlasi on tal ka hoolsuspael ning mitmed erialamärgid. Viimasel ajal on kodutütarde töös osalemine jäänud teiste tegemiste varju. “Sellegipoolest ei ole ma
neid unustanud ja püüan nii palju koosolekutest ja üritustest osa võtta, kui võimalik.”

Lisaks on tüdruk olnud viis aastat Puurmani lossis giidiks. Tänavu saab ta seda teha ainult ühel unustatud mõisate päeval, sest sõidab kuueks nädalaks Austriasse. “Ma tahan kindlasti näha uusi giide, neid aidata ja juhendada,” lisas ta. 

Kati oskab ka teised tööle panna

Puurmani gümnaasiumi huvijuht Raina Rumvolt 

Hindan Kati Rohtla juures kõige rohkem seda, et ta suudab ka teised tööle panna, mitte ei tee kõike ise ära. Kooli lehe toimetuses on ära jaotatud, kes millega tegeleb. See süsteem toimib väga hästi.

Kati on silma paistnud juba algklassidest, põhikooli lõpus oli ta juba aktiivne õpilasesinduse liige. Ta õppis väga palju Kertu Vahtra käest ning kui Kertu mullu kooli lõpetas, jäi põhiroll Katile. Ta on hästi kõigega hakkama saanud. Kati on hea esineja, tal on hea sõnaseadmisoskus. Samuti on ta lõpetanud muusikakooli ning tegutseb veel ka kodutütarde rühmas, samuti kuulub ta Jõgevamaa noortekogusse.

Kindlasti on õpilasesinduses mitu noort, kes suudaksid Katilt õppida ning seejärel ise aktiivselt õpilasesindust vedama hakata. 

Kati Rohtla elukäik

*Sündinud 1994 Puurmanis

*Asus 2001. aastal õppima Puurmani gümnaasiumi esimeses klassis

*Tänavu lõpetab 11. klassi

*Möödunud sügisest Puurmani gümnaasiumi õpilasesinduse president

*Lõpetas Põltsamaa muusikakooli Puurmani filiaalis tänavu kevadel klaveri eriala

*Käib showtantsu trennis

*Teeb Puurmani kooli ajalehte

*Osaleb käsitööringis

*On kuuendat aastat kodutütarde ja noorkotkaste rühma vanem

*On olnud Puurmani mõisas juba viis aastat giidiks

*On 4H liige

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus