Tublimad Liivi-lugejad selgunud

 

Jõgevamaa paremad vendade Liivide ja Juhan Liivi luuleauhinna laureaatide loomingu lugejad selgitati välja aprilli alguses Laiuse pastoraadis. Ülehomme Alatskivil Liivide muuseumis toimuval üleriigilisel etluskonkursil esindab maakonda Jõgeva Ühisgümnaasiumi VIIa klassi õpilane Riko Osila.

 “Riko pani ennast kuulama kohe esimeste lausetega,” ütles maakondliku konkursi zhüriisse kuulunud Jõgeva maavanema nõunik Tiina Loorand. “Kõik, mis tema suust tuli, tundus olevat kuidagi nii õige. Ning silmad särasid ja leidsid kontakti kuulajate omadega.”

Riko juhendaja on õpetaja Inga Reinumägi ning konkursil esitas ta Juhan Liivi proosapala “Ühe kirjaniku päevaraamatust” ja Ellen Niidu luuletuse “Hea uskuda on mõnda väikest imet”.

Riko jaoks on see tänavu juba teine kord maakonda esindada: veebruaris osales ta Kuressaares toimunud üleriigilisel etluskonkursil ning sai seal ühe VII-IX klasside vanuserühma laureaaditiitlitest ja Kuressaare Gümnaasiumi õpilaszhürii eripreemia. Nii et verest ära noormees Alatskivil lööma ei peaks: kogemused on tal olemas.

“Mulle meeldib luule lugemine ja kirjandus üldse. Nii et õpetaja mind tagant sundima ei pea, kui mõnel sellisel konkursil osaleda on vaja,” ütles Riko Osila. “Palad, mida esitada, valib välja küll õpetaja, aga mulle on tema valikud alati sobinud.”

Päris üksmeelsed hindajad võitja väljaselgitamisel siiski polnud. Kui Tiina Loorand ning kirjandusloolane ja -kriitik Toomas Haug pidasid parimaks Rikot, siis Laiusel elav tõlkija ja kirjanik Hendrik Lindepuu hindas enim Palamuse Gümnaasiumi IX klassi õpilase Piia Puuraidi (juhendaja Asta Ilmjärv) esinemist. Piia kandis ette Juhan Liivi proosapala “Tuul” ning Jaan Kaplinski luuletuse “Tolmust ja värvidest”.

“Piia esinemine oli väga lihvitud ja meenutas kohati professionaalse näitleja oma,” ütles Hendrik Lindepuu.

Kolmanda koha sai konkursi noorim osaleja, Jõgeva Gümnaasiumi IIIb klassi õpilane Anna-Maria Vahur (juhendaja Lianne Saage-Vahur), kes esitas Juhan Liivi proosapala “Ega me ometi sellepärast vihased ole” ja Jaan Kaplinski luuletuse “Kirjad tulevad”. Ära märkis zhürii Tabivere Gümnaasiumi õpilase Viena Rjabova (juhendaja Katrin Roodla) ning Palamuse Gümnaasiumi õpilase Käthi Kivi (juhendaja Meeli Kägo) esinemise.

Üldse osales maakondlikul konkursil 12 õpilast. Peale Jõgeva Gümnaasiumi ja Ühisgümnaasiumi, Palamuse Gümnaasiumi ning Tabivere Gümnaasiumi oli esindatud ka Laiuse Põhikool. Esinejaid hindas peale juba nimetatute A. H. Tammsaare muuseumi juhataja Maarja Vaino. Nii zhürii kui ka korraldajad avaldasid arvamust, et Liivide-teemaline etluskonkurss oli seekord parema tasemega kui mõnel varasemal aastal ja noorte esinemine pakkus tõelise elamuse. Lisaväärtuse andis konkursile aga Toomas Haugi tehtud Juhan Liivi teemaline ettekanne.

Vendade Liivide ning Juhan Liivi luuleauhinna laureaatide loomingule pühendatud etluskonkursi maakonnavoor on olnud Laiuse Põhikooli korraldada juba neli viimast aastat. Seekord loeti proosat ja luulet Laiuse pastoraadis, mille seinte vahel Juhan Liivgi viibinud on: oli ta ju 1910. aastal mõnda aega Laiuse koguduse õpetaja Johan Kõpu kostiliseks.

“Oleme tänulikud Laiuse raamatukogu juhatajale Asta Leitenile abi eest konkursi korraldamisel ning EELK Laiuse kogudusele ruumide kasutamise võimaluse eest,” ütles Laiuse Põhikooli huvijuht Silvi Tanilov.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus