Tublid kodutütred pälvisid tunnustuse

Neljapäeval 19. jaanuaril tähistasid kodutütred organisatsiooni 85. aastapäeva kõikides ringkondades üle Eesti. Nii kogunesid ka Jõgevamaa kodutütred Jõgeva kultuurikeskusesse, et pidada sünnipäeva ning tunnustada tublisid tegijaid.


Kodutütarde peavanem Angelika Naris sõnas, et kodutütarde sünnipäev on toredam kui enda sünnipäev, sest Eestis on üle 3000 kodutütre, kes tunnevad sama rõõmsameelsust, mis oma sünnipäevalgi. “Kodutütred oskavad üle Eesti olla eeskujuks teistele ning pakkuda üksteisele toetust ja tuge,” oli peavanemal hea meelt, et organisatsioon on läbi aastate kestnud ikka sama rõõmsa, energilise ja heatujulisena. Sünnipäeval tänati ka vabatahtlikke juhte, kelle aastatepikkune panus aitab organisatsioonil olla kestlik.

Jõgeva ringkonna kodutütred tähistasid justkui kahte sünnipäeva, kui 19. jaanuaril oli kõikjal Eestis kodutütarde organisatsiooni 85. aastapäeva, siis päev hiljem, 20. jaanuaril, möödus Jõgevamaal kodutütarde organisatsiooni taasloomisest 24 aastat.

Osavad tüdrukud

Mullu 31. detsembri seisuga on Jõgeva ringkonnas 159 kodutütart. Pidupäeval andsid kodutütarde tõotuse kaheksa uut tüdrukut. Värskeid kodutütreid tervitas ja võttis vastu ringkonnavanem Leina Kreek. Iga uue kodutütre kaela sidus noortejuht kollase kaelaräti. Kodutütreks hakates astuvad tüdrukud sammukese lähemale isamaale. See on tähtis otsus, mille juures tuleb arvestada, et osa tuleb võtta laagritest, kanda kollase tutiga mütsi ja kaelarätti, matkates seljakotti ning vantsida matkasaapaid ribadeks.

Vanemad kodutütred teavad, milline peab olema üks õige tüdruk. “Rõõmsameelne, teotahteline, abivalmis, hea suhtleja, oskab arvutada nii kalkulaatoril kui nutiseadmes, jäädvustab kõike ühistest tegemistes, hea laulja, vinge pillimängija, ajaloo koguja ja talletaja, esineja ja nobenäpp nii niidi ja nõelaga kui köögis, hea matkaja, looma-, linnu- ja taimetundja, aktivist ning organisaator,” esitasid Laiuse rühma kodutütred Emili Selgis ja Helis Perk pika nimekirja, milleks hakkaja tüdruk on võimeline.

Naiskodukaitse Jõgeva ringkonna esinaine Heli Palgi kinnitas, et kodutütred on suur panus Naiskodukaitsesse. “Tark kodutütar on naiskodukaitse suur saavutus,” sõnas ta.

Noorte Kotkaste malevapealik Indrek Eensalu sõnas, et noorkotkad tunnevad uhkust, et neil on noorem õde, kellega koos võistlustel käia ja krutskeid teha. Õed on need, kes toovad poisid maa peale tagasi, kui nad kipuvad lendu minema. Noorkotkad kinkisid kodutütardele sünnipäevaks sini-kollakirju palli, millega on suvel hea võrkpallilahinguid pidada.

Kõikjal nähtavad

Jõgevamaa kodutütarde ringkonnavanem Leina Kreek tuletas meelde, et on koostööaasta. “Kui on mõttes kodutütreid kaasata, siis on hea teada, et oleme igas Jõgevamaa paigas,” sõnas Kreek ning rõõmustas, et Laidi Grauen on taaselustanud Siimusti ning Eveli Leego Vaimastvere rühmad.

Kodutütreid jagub kõikjale. Kodutütred paistavad silma – nad on kogukonna pärlid, kes osalevad maakondlikel sündmustel, riiklikel pühadel, korraldavad kodukohvikuid ning osalevad võistlustel nii maakonnas, Eestis kui väljaspool riiki. Eelmisest aastast on Jõgeva ringkonna kodutütardel ette näidata kolmas koht meditsiini- ja päästeoskuste võistlustel ning kodutütarde olümpialt. Väärikalt on võisteldud Ernakesel ja matkamängul. Kodutütarde ridadesse kuuluvad ka maakonna usinad sportlased. Oma ettevõtlikkuse ja tähelepanelikkusega on noored aktiivsed tegutsejad oma eakaaslastele eeskujuks. Nad saavad elus hakkama, märkavad lähedasi ning suudavad mitmekülgsetel koolitustel ja õppustel saadud teadmiste tõttu igale keerulisele olukorrale lahenduse leida. Kodutütred on noored, kellega võib alati arvestada.

Tegijaid märgatakse

Kodutütarde kõrgeima tunnustuse, hoolsusmärgi, pälvisid Kamari kodutütred Kati Kaas ja Hanna-Brita Kaasik. Ringkonnavanem Leina Kreek märkis, et Jõgeva ringkonnas kannab märki seitse tüdrukut. Kati ja Hanna-Brita tegevusi tunnustati ka peavanema sportlase tänukirjaga. Lisaks neile pälvisid sportlase tänukirja Kamari kodutütred Mari Uha ja Gerta Jürjens.

Hanna-Brita Kaasiku ja Kati Kaasi sportlikke saavutusi ning aktiivset tegevust hindas tänukirjaga ka maavanem Viktor Svjatõšev. Maavanem rääkis, et tema jaoks on kodutütred kui päikesetüdrukud, kes hallis päevas erinevatel maakonna sündmustel säravad.

Ajakirjaniku erialamärgid said Palamuse rühma kodutütred Ingel Liis Hedgren Haljas ja Kati Kalme. Matkaja erialamärgid anti üle Siimusti rühma kodutütrele Annabel Kallole ja Kamari rühma kodutütar Mari Uhale. Laskuri erialamärgi oli välja teeninud Laiuse rühma kodutütar Helis Perk. Hoolsuspaela pälvis Palamuse kodutütar Karolyn-Kristiina Loss. Hoolsuspaela kandja on viks ja aktiivne kodutütar, kes on alati valmis tegutsema.

Kodutütarde peavanema tänukirjaga tunnustati Kamari rühma toetajat Rita Kaasikut ja Sadala rühmavanem Marje Kütti. Ringkonnavanema tänukirjaga peeti meeles mitmeid tegusaid kodutütreid ja organisatsiooni abistajaid ning koostööpartnereid. Ringkonna meenega tunnustati agaraid kodutütreid ning noortejuhte Vaike Niklust, Leina Kreeki, Laidi Grauenit ja Katrin Lossi.

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus