Tšehhi pusle galeriis pART

Põltsamaal Kesk-Eesti kunstigaleriis pART saab novembri lõpuni vaadata tšehhi kunstnike Josef Čermaki, Ekaterina Čermakova ja Josef Bubeniki maalide näitust “Other worlds” ehk “Teised maailmad”. Peaaegu olematu taustainfo tõttu mõjub väljapanek kui ristsõnamõistatus või pulse. Aga see teebki asja põnevaks.


Josef Čermak ja Ekaterina Čermakova on rändurihingega kunstnikud. Möödunud aasta suvel tegid nad ringsõidu Venemaal Peterburi ümbruses ning tagasiteel koju põikasid läbi ka Eestist. Põltsamaal sattusid nad lossihoovis tegutsevasse galeriisse pART ning leidsid, et seal oleks tore kunagi näitus teha. Galerii perenaine, Põltsamaa kunstiseltsi eestvedaja Ethel Hakkaja juhtus kohal olema ja näituseaeg pandigi paika.

Järgmisel külaskäigul tõidki tšehhid taiesed kohale, kusjuures mitte kahe, vaid koguni kolme kunstniku omad: kolmandaks autoriks oli Josef Bubenik. Hiljem saadeti postiga veel mõned suuremõõtmelised tööd. Lepiti kokku, et autorid tulevad ise näitust üles panema ja avama, aga paraku pidid nad samal ajal Hollandis olema. Nii tuligi galeriirahval näitus ise üles panna, teadmata sealjuures sedagi, kelle maalitud üks või teine töö on. Ka kunstnike elulood ja taieste tagapõhja selgitavad tekstid on näituse juurest puudu.

Nii et igal vaatajal on seekord tõesti vaba voli tõlgendada nähtavat just nii, nagu ta ise soovib. See on omamoodi intrigeeriv. Veelgi intrigeerivamalt mõjub teadmine, et üks autoritest, Josef Bubenik, on poolenisti eestlane: tema ema Lehte Bubenik (neiupõlves Mehiste) on pärit Tallinnast.

“Vali Uudiste ajakirjanik Taavi Kelder sai niisugusele seosele jälile tänu sellele, et Josef Bubeniki ema õpingukaaslasi elab ka Põltsamaal,” ütles Ethel Hakkaja.

Taiesed, mille tšehhi kunstnikud Põltsamaale tõid, on maalitud küll enamasti õlivärvidega, aga lihtsale tapeedile või vakstusarnasele materjalile. On realistlikumaid maastikupilte, aga ka sürrealistlikke ja abstraktsionistlikke kompositsioone. Maastikupiltidelgi pole värvitoonid teab kui loomulikud. Puutüved võivad näiteks olla erkpunased, taevas kollane jne.

“Need pildid on mõnuga tehtud,” arvas Ethel Hakkaja. “Kunstnikud pole loodust pelgalt matkinud, vaid on seda omal viisil tõlgendanud. Et toonid on üsna räiged, võib tuleneda autorite noorusest, ent samas võib ka nende maitse selline olla.”

Kes näituseautorite kohta rohkem infot tahab saada, surfaku internetis. Josef Čermaki ja Ekaterina Čermakova loomingu (maalid, skulptuurid, maalingud, sepised jne) näiteid leiab rohkesti kodulehelt travelingartists.eu.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus