Trefil nähti tuledesäras tsiklit Iirimaalt ja esirattaveoga mopeedi Soomest

Pühapäeval lõppenud kahekümne teisel motokokkutulekul Jõgevatreff oli osalejaid üle kahe tuhande ja kohale oli tuldud viieteistkümnest riigist. Teiste hulgas pakkus külalistele silmailu iirlase Ericu tuledest virvendav tsikkel ning uudistajaid jagus ka Hämeenlinna mehe Kimmo esirattaveolise mopeedi juurde.

 

Iirlane Eric Savage oli Jõgevatrefil teist korda. Siiski ei sõitnud ta kohale Iirimaalt, vaid ta on abielus eestlanna Tiiaga ning nad elavad Tartus. Ericu Honda Goldwing jäi paljudele trefikülastajatele silma, sest tsiklit ehtis arvukalt tulesid.

 “Neid on mu rattal umbes sada kuuskümmend. Seda pole üldse palju. Goldwingide omanikud ehivadki oma tsikleid sel moel. Vaata youtube’ist, millised näevad välja tõsiselt tuunitud Goldwingid,” soovitas Eric. Tema naine Tiia oma kaasaga päris ühel meelel ei olnud, kuid tsikli värvikirevuse üle ka väga ei kurtnud.

Kiidusõnu trefi kohta jätkus Ericul küllaga. “Eesti on niivõrd väike, et tsikliomanikud ei tee vahet, kellel on superbike ja kellel on chopper. Mujal maailmas kipuvad erinevate tsiklitüüpide omanikud käima eraldi kokkutulekutel. Siin ei tehta sellest numbrit, mulle see meeldib,” sõnas iirlane.

Veidi kahju on tal sellest, et Eestis ei saa tsikliga aastaringselt sõita. “Iirimaal on küll talvist aega ka, kuid seal pole lund, mis segaks tsikliga sõitmist. Eestis saab aga sõita vaid mõned kuud. Keskmiselt sõidan hooaja jooksul umbes 2500 kilomeetrit,” rääkis ta.

Annikal ja Erkol täitus trefil viies aastapäev

Annika ja Erko olid trefile tulnud Keilast koos oma kahe pisipojaga. Vanem poiss Tõnn on kolmene ja tema väikevend Siim vaid viiekuune. Erko jaoks oli see järjestikku neljateistkümnes Jõgevatreff, Annika oli siin kuuendat korda. Tänavune kokkutulek oli neile kahele ka oluline aastapäev, sest just viis aastat tagasi said nad Jõgevatrefil tuttavaks. Kolm aastat tagasi oli Erko ja Annika poeg Tõnn trefil kaasas ja oli siis vaid poolteist kuud vana, kuid noorima osaleja tiitli napsas tol korral kümnepäevane külaline. Tunnustuse pälvis aga Tõnngi.

Sel korral olid Annika ja Erko trefile tulnud auto ja mootorrattaga. “Sel aastal sõitis emme rattaga ja mina olin poistega autos,” rääkis pereisa Erko. Laupäevaselt paraadilt võttis osa siiski Erko ise. “Müüsin oma tsikli maha. Nüüd, mil endal pere ja väikesed lapsed, ei taha enam bike’iga kihutada, tahaks midagi rahulikumat. Mõttes mõlgub Yamaha Warriori soetamine,” rääkis Erko, kes sõitis paraadil Annika Yamaha Viragoga.

Annika ja Erko pojad trefimelu ei peljanud. “Vahel, kui kõvaks tsiklitega paugutamiseks ja tuuritamiseks läheb, siis kipuvad pelgama, aga üldiselt on nad rahul,” rääkis pereisa Erko. Ka meie vestluse ajal lasti naabertelgi juures üks tsikkel “piirajasse”, mille peale Tõnn kõrvad kätega kattis. Tema väikevend sellele erilist tähelepanu ei pööranudki. “Eelmisel aastal olid meil natuke kehvad naabrid, tuuritasid ja paugutasid palju, sel korral on üsna rahulik ümbruskond olnud,” rääkis Erko.

Püssiga varustatud esiveoline mopeed

Soome Hämeenlinna Hämpy klubi liige Kimmo oli trefile tulnud eriti kummalise masinaga. Välimuselt oli see midagi jalgratta ja võrri vahepealset. “See on 1940. ja 50. aastatel  Prantsusmaal valmistatud mopeedi reproduktsioon. Sellel on kahetaktiline mootor, esirattavedu ja arendab kiiruse kuni 35km/h,” iseloomustas Kimmo oma sõidukit. Lähemal vaatlusel selgus, et tegemist oli ikka mõlema ratta veolise sõidukiga, sest kondiaurul vändates saab seda mopeedilaadset sõiduriista tarvitada ka jalgrattana, kui mootor peaks tõrkuma või kütus otsa lõppema. Tõestuseks, et masin ikka töötab ja tegemist pole butafooriaga, pani mees selle ka käima ja tegi uljalt mõned tiirud laagriplatsil. “Panin sellele külge ka vana auto registrinumbri, millelaadsed kehtisid Soomes seitsmekümnendate alguseni. Siin on ka Vene kärbiku makett. Kunagi see püss töötas, aga nüüd sellest enam pauku lasta ei saa ja see on täiesti legaalne,” demonstreeris Kimmo mopeedi lisavarustust.

Esiveolise mopeediga Kimmo ikkagi Hämeenlinnast Kuremaale ei sõitnud. “Tulin ikka võimsama tsikliga. Selle mopeedi võtsime kaasa järelkärul. Paar korda aastas lükkan ta ikka garaažist välja ja teen mõned tiirud, nagu siingi,” rääkis  mees ning lisas, et nende klubi jaoks on Jõgevatreff kohustuslik sündmus klubi kalendris ja alati on nad ka väga  arvukalt kohal. “Meie klubist on siin kohal julgelt üle kahekümne liikme ja sõbra,” nentis Kimmo. Paaril varasemal aastal on Hämpy klubi trefil välisriikide motoklubide hulgas arvukaim osaleja olnud. Seekord pälvis kõnealuse tiitli MC Koria Soomest.

 

22. Jõgevatreff arvudes

Osalejaid ligikaudu 2000 ja kokku viieteistkümnest riigist

Osalejaid välisriikidest umbes 1000

Suurim osalenud Eesti motoklubi — Rakvere Raibe RC (44 liiget)

Suurim välismaa motoklubi — MC Koria Soomest (31 liiget)

Noorim osaleja — 3,5 kuune

Vanim osaleja — 80 aastane

 

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus