Treeningreis Itaaliasse andis kiirust juurde

?Kevadise välislaagri kasutegur sai meile selgeks möödunud aastal, kui Taavi Laur esimese Itaalias treenimise kogemuse sai,? ütles Linnamäe krossiklubi president Peeter Laur. ?Eestimaa ilm on kevadel heitlik ja igal aastal tekib siin pori tõttu vähemalt kahe kuu pikkune paus, mil krossirada kasutada ei saa. Varasemaks saab hooaja algust nihutada ainult kuhugi soojemasse paika ? Itaaliasse, Hispaaniasse või Belgiasse ? treenima sõites.

Linnamäe klubi noored krossisõitjad, 85-kuupsentimeetriste masinate klassis võistlev Ivo Laur ning 125-kuubikuliste klassis võistlevad Leo ja Taavi Laur asusid koos treener Priit Lauri ja klubi esindaja Peeter Lauriga Itaalia poole teele märtsi keskel, tagasi Jõgevale jõuti aprilli alguseks. Itaalia-sõiduks renditi kuuekohaline auto ja haagissuvila. Nii et hotellist hotelli kolida polnud vaja, sest ?minihotell? oli seltskonnal kogu aeg kaasas.

?Treeninglaager toimus Põhja-Itaalias, lõuna pool oleks meie jaoks juba liiga kuum olnud,? ütles Peeter Laur. ?Meie poisid said treenida viiel erineval rajal ? Cremona, Grotta, Asti, Traffanello ja Montava krossirajal, mille heast tasemest annab tunnistust see, et neil toimuvad ka MX1 ja MX3 sarja motokrossid. Lisaks meie poistele treenis samas ka kogu Eesti paremik ja muu maailma tippsõitjaidki.?

Neljast kaks

Selles osas, kuidas treeningsõite korraldada, olevat meil Peeter Lauri sõnul itaallastelt veel palju õppida. Seal näiteks jälgitakse hoolega seda, et korraga viibiksid rajal enam-vähem võrdsete võimetega sõitjad, mitte ässad ja algajad läbisegi. See nüanss on oluline juba sportlaste ohutuse seisukohalt.

Treeningsõitudeks oli Linnamäe krossiklubi esindusel kaasas neli ratast, millest lõpuni vastu pidasid kahjuks vaid kaks.

?Tervet remonditöökoda nii pikale reisile paraku kaasa ei võta, nii et lõpuks pidime vaid kahe masinaga läbi ajama,? ütles Peeter Laur.

Tema sõnul on eestlastel ses mõttes hea Itaalias treenimas käia, et meie krossisõitjaid seal hästi tuntakse. Kui ikka mainid näiteks Avo või Tanel Leoki nime, noogutatakse selle peale äratundmisrõõmsalt. Samas teavad seda, kuhu ilmakaarde Eesti jääb, üsna vähesed.

?Päris vahva oli jälgida, kuidas meie noored selgitama õppisid, kus Eesti asub,? ütles Peeter Laur. ?Ka muus mõttes mõjus teiste riikide sama ala harrastajatega võõrkeeles suhtlemine neile arendavalt. Niisama arendavalt mõjus Eesti ja muu maailma tippudega koos treenimine.?

Kuna viimane treeningpaik jäi vaid 50 kilomeetri kaugusele Veneetsiast, võeti reisi lõpetuseks ette lõõgastusretk sellesse kaunisse paika.

?Noored olid selle tubli tööga igati ära teeninud ja pealegi võib Veneetsias oma silmaga näha paljut, mida muidu vaid kooliõpiku piltidel näed,? ütles Peeter Laur.

Noorsportlaste treeningreisi toetamise eest on Linnamäe krossiklubi tänulik Jõgeva vallavalitsusele, Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupile, ASidele A. Tammel, L-Kompanii ja Memphis, OÜdele Moreen ja Töörõõm ning Mobili toodete maaletoojale. Enamik nimetatuid on toetanud ka Linnamäe krossirajal toimunud võistlusi.

Kõik kolm Itaalias käinut, vennad Ivo (15) ja Leo (17) Laur ning nende onupoeg Taavi Laur (17) on krossisporti harrastanud viis aastat. Ivo ja Leo tegelevad selle kõrvalt veel poksigagi, olles mõlemad sel alal Tartu meistrid.

Paljude lemmikrada

?Tänu Itaalia laagrile on poisid tänavu juba hooaja alguses väga heas vormis,? ütles Peeter Laur. ?Kõigil tänavustel võistlustel ? neid on olnud nüüdseks neli ? on nad jõudnud esimese kümne hulka. Ja eriti 125 kuupsentimeetriste klassis pole enda esikümnesse surumine sugugi lihtne, sest sinna pääsevad üldjuhul vaid profid. Eelkõige andsid Itaalia treeningud juurde just kiirust.?

Linnamäe krossiklubi poisid tippudega võrdselt trenni teha paraku ei saa, sest nende isad Peeter ja Priit Laur treenivad poisse ja toimetavad neid treeningpaikadesse oma põhitöö kõrvalt. Seda hinnatavamad on nende head tulemused.

Nagu ikka, saab Jõgeva kandi rahvas ka tänavu kodumail tasemel krossisõitu näha: 5. augustil toimub Linnamäe krossirajal Eesti karikavõistluste etapp.

?Tavaliselt on Linnamäe kross raja äärde toonud oma kaks tuhat huvilist, mis on päris kena saavutus,? ütles Peeter Laur. ?Ka Eesti Mootorrattaspordi föderatsioon ja selle krossikomisjon ning võistlejad on krossi korraldusega rahule jäänud. Paljudele krossisõitjatele on Linnamäe rada lemmikrajaks kujunenud.?

Linnamäe krossiklubi on oma kodurada pidevalt renoveerinud ja laiendanud. Samas ei pea klubi krossirada mingiks kinniseks territooriumiks, kuhu teised inimesed teretulnud pole.

?Linnamäe rada on multifunktsionaalne: seal võib ka ratsutada, rattaga sõita või joosta,? ütles Peeter Laur. ?Nii et käia võivad seal kõik, ainult inimväärikus tuleks seal säilitada. Kõige vähem tahaksime krossirajal näha neid, kes pudeleid puruks pilduda tavatsevad.?

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus