Torupillitalust pärit eurolaulja Triinu Tauli kodulinnaks on saanud Jõgeva

Miks olete tuntud muusikuna otsustanud end siduda ka sellise üsna riskiderohke alaga nagu ettevõtlus ning sissejuhatuseks osalesite alustava ettevõtja kursustel?

Oehh, mis kuulus ma nüüd olen. Kunstiinimesel on samuti vaja tundma õppida elu teoreetilisemat poolt ja muu hulgas orienteeruda ka majanduselus. Kõik sellelaadsed teadmised tulevad enda jaoks alati kasuks. Kasulikum on ikka midagi ise ette võtta kui teistele lootma jääda.

Koostasite äriprojekti, mis on seotud Eestis sajandeid tuntud muusikariista torupilliga. Milline on Teie äriidee sisu ja kui suur huvi võiks torupilli vastu turul üldse olla?

Ise õppisin torupilli mängima juba lapsena. Mu isa Ants Taul peab Valgamaal Põdrala vallas turismitalu, mida kutsutaksegi ?Torupilli? taluks. Isa on torupille valmistanud juba kolmkümmend aastat. Arvan aga, et see tegevus vajaks laiendamist, sest eesti torupilli populaarsus vääriks laialdasemat tähelepanu.

Torupill on populaarne ja tuntud väga vanadest aegadest, samas on see muusikariist väga ainulaadne. Eestis on torupillist kirjalikke teateid alates 14. sajandist. Kes teab, kui kaua torupilli veel enne seda tunti. Tänapäeval oleks torupillide valmistamine üks viis hoida ja edendada eesti rahvuskultuuri.

Kui palju igasuguste elektrooniliste, infotehnoloogiliste ja multimeedialike muusikariistade ajastul torupille üldse tellida võidakse?

Torupillihuvilisi on praegu ja ma loodan, et neid jätkub ka edaspidi. Torupilli mängimist õpetatakse näiteks Viljandi Kultuuriakadeemias, mis on noorte hulgas väga hinnatud ja autoriteetne õppeasutus. Minu arvates suureneb üldse järjest rohkem huvi ja lugupidamine rahvuskultuuri vastu. Ma usun, et muusikaõpetajad ja õpilased rõõmustaksid, kui torupill kõlaks ka koolide muusikatundides, sest torupill on väga atraktiivne ja igati omane eesti kultuurile. Niisiis, usun, et torupilli tahtjaid oleks kindlasti, kui seda pilli lihtsalt rohkem propageerida.

Millised võimalused oleksid torupilli laiaulatuslikumaks tutvustamiseks?

Selliseid võimalusi on kindlasti mitmeid. Näiteks meie pere torupillitalus võiks müüa tasse ja teisigi suveniire, millel on torupilli pilt või vastav logo.

Kuidas üks torupill õieti valmib?

Ma ütleksin, et väga metsikuid pingutusi pole selle pilli valmistamiseks vaja. Minu äriprojekti eesmärk polegi alustada mingit masstootmist. Torupillide tegemine on ikka meistri käsitöö, mille eesmärk on selle pilli imidzi säilitamine. Ise olen mõelnud, et torupillide tootmine võiks jääda selliseks perekeskseks ettevõtmiseks, millel oleks meie oma meistrimärk juures.

Kui esitlesite alustava ettevõtja kursust lõpetades oma äriprojekti, mainisite ka õunapuu kasutamist torupillide valmistamisel. Miks aga just õunapuu?

Jah, õunapuust saab tõesti pilli toru valmistada.

Laiemalt olete kuulsaks saanud peamiselt ansambli Neiokõsõ kaudu, mis on ansamblist tänaseks saanud?

Neiokõsõ oligi ennekõike projekt, mis loodi Eurovisiooniks. Praegu me enam koos ei laula, küll aga esineme koos vanema õe Anuga. Tema on välja andnud ka mulgi lauludega plaadi “Tähetüdar”. Muide, minu kodukoht Valgamaal ongi tegelikult Mulgimaa ala.

Ometi olete teatud mõttes koos ansambli Neiokõsõ liikmetega seotud ka tänavuse Eurovisiooniga?

Seekord tutvustasid tänavusi eurolaule televisioonis varasemate aastate võistlejad. Meie tutvustasime kümnendana esitlusele tulevat laulu. Läheme kohale ka Eurovisiooni Eesti lõppvoorule.

Tuletame nüüd veelkord meelde Türgis toimunud Eurovisioonil esinenud ansambli Neiokõsõ koosseisu?

Ansamblisse kuuluvad Kadri Uutma, Astrid Böning, Diana Põld ja mina koos õe Anuga.

Milliseid mõtteid tekitab asjaolu, et tänavu pole Eesti esinejatelt ühtegi eestikeelset eurolaulu, Neiokõsõ esines aga eesti keeles?

Me esinesime eesti keeles, kuid võimalik, et seetõttu jäi meie laul ja muusika rahvusvahelisel tasandil küllalt mõistmatuks.

Milline on üldse Eurovisiooni tase Teie kui rohkem tõsisema muusikainimese vaatevinklist?

Viimasel ajal on eurolaulude hindamisel pööratud rohkem tähelepanu esinemisele ja showle. Mina leian, et tähtsaim peaks ikka olema laul ja muusika.

Kes senistest Eurovisiooni esinejatest vastab kõige rohkem teie maitsele?

Rahvusvahelise võistluse võitnutest hindan kõige rohkem Iirimaa eurolauljaid, sest nende esinemises on ikka laulu tunda. Eesti eurolauljatest on mulle kõige enam sümpatiseerinud Maarja-Liis Ilusa esinemine.

Ennustamine olevat küll tänamatu töö, aga kas julgeksite kellelegi tänavustest eurolauljatest edu prognoosida?

Omalaadse esinemise ja kostüümide poolest paistab silma ansambel Cardinals. Kahju, et tänavusel Eesti Eurovisioonil ei esine ühtegi kollektiivi väljastpoolt Tallinna. Möödunud aastal oli selliseks üllatajaks Neiokõsõ ja arvatavasti seetõttu tekitasimegi piisavalt elevust.

Kas pärast Heino Elleri nimelise muusikakooli lõpetamist klassikalise laulu erialal võiks Teist saada ka laulja teatrilaval, ooperites või operettides?

Ennekõike olen siiski huvitatud rahvamuusikast.

Mis põhjusel olete kolinud Jõgevale elama? Olete ju esimene eurolaulja, kes siinkandis elab.

Jõgevale olen elama tulnud seetõttu, siin elab mu elukaaslane, kes töötab Jõgeva maavalitsuses. Esmakordselt kohtusime ja tutvusime, kui maavalitsuse rahvas Torupilli talu külastas.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus