Tormituul räsis Jõgevamaa metsi tunduvalt vähem kui kaks aastat tagasi

Eelmise nädala algul teatas Põltsamaa metsaülem Aavo Jürissaaar, et üks Harvester töötab juba metsas. Teine jõudis metsalangile aga nädala lõpul. ?Kui vaja, siis toome Harvestereid juurde,? lubas ta.

Põltsamaa metskonnas on maas kokku umbes 50 000 tihumeetrit puitu. Põltsamaa metsaülema sõnul kiskus tormituul suurema osa puid koos juurtega maast välja, osa aga lihtsalt murdus.

2001. aasta torm oli hullem

Pikknurme metsaülem Aadu Koll rääkis, et neil langetas tuul nii üksikuid puid kui terveid lanke. Mehed töötavad metsas juba ammu, tööjärg läks kasvavast metsast sujuvalt tuulemurdu üle.

Halliku ja Laiuse metskonnas jäid aga tormile ette vaid üksikud puud.

Aavo Jürissaar ei pidanud aga isegi 24 000 tihumeetrit metsa eriti suureks kahjuks, sest 2001. aasta 16. juuli äikesepuhang langetas sealsetes metsades 50 000 tihumeetrit puid.

Aasta hiljem möllas Peipsi ääres veelgi suurem äikesetorm, mille tagajärjel murdus Halliku metskonnas 170 000 tihumeetrit puid. Tol korral toodi metskonda tormikahjustusi likvideerima üksteist Harvesterit.

Halliku metskonna metsaülem Jüri Koort tellis toona firmalt Avio-Pakker neljakohalise väikelennuki. Nii saadi väikese vaevaga ülevaade tegelikust kahju suurusest. 2002. aasta juuli alguse torm murdis puid 3-4 km laiuse ribana 30 km ulatuses.

Mets on vesine ja raskesti läbipääsetav

Metsaülemad rääkisid, et tänavusi töid ja tegemisi on oluliselt seganud vesine ning külmumata maapinnaga metsaalune. Kuid mehed töötasid metsas isegi eelmise nädala vihmaste ilmadega.

Laiuse metsaülem Jaan Anni märkis, et enne suurt sula sai metsas tublisti tööd tehtud. ?Praegu on olukord selline, et lõigata saab, kuid vedada mitte,? ütles ta eelmise nädala keskel.

?Mets on vett täis. Raielangilt on puid laoplatsile veel võimalik vedada, edasi aga mitte. Kui külma ei tule, siis jääbki osa puid metsa,? rääkis Halliku metsaülem Jüri Koort.

?Tänavune talv on väga kevade nägu. Me jälgime kogu aeg ilmateadet ja tegutseme vastavalt sellele. Ilmad on aga väga heitlikud. Mõnel päeval saab puid vedada, mõnel päeval mitte. Me peame aga olema kõigeks valmis ja kui läheb külmale, siis peame väga kiiresti tegutsema,? ütles reedel Pikknurme metsaülem Aadu Koll.

Läinud nädalavahetuse külm hõlbustas mõnevõrra metsameeste tegemisi.

Halliku metsaülem Jüri Koort oli mures, et kui külma ei tule, võib poolaasta 20 0000 tm suurune raiemahuplaan ohtu sattuda. Pikknurme metskond plaanib sel poolaastal raiuda 18 000 tihumeetrit ja Laiuse metskond 14 000 tihumeetrit metsa.

Põltsamaa metskonna metsaülem Aavo Jürissaar ütles aga, et kuigi esialgne aasta raiemaht oli 32 000 tihumeetrit, ei räägi nad täna ei poolaasta- ega ka aastaplaanidest.

“Praegu me räägime sellest, et kogu tuulemurd tuleb nii kiiresti kui võimalik ära lõigata,” lisas ta.

RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus