Tormas näitus isamaalistest naisteorganisatsioonidest

Möödunud laupäeval avati Torma Rahvamajas ajaloo- ja patriotismihõnguline näitus “Õed Soome lahe kahelt kaldalt “, mis põhjaliku foto- ja tekstimaterjaliga tutvustab Soome ja Eesti isamaaliste naisteorganisatsioonide Lotta Svärd ja Naiskodukaitse tegevust Teise maailmasõja eelsel ajal ja sõja-aastatel.

Näitust “Õed Soome lahe kahelt kaldalt” on eksponeeritud Eestimaa erinevates paikades. Näituse peaorganisaator, Naiskodukaitse piirkonnavanem Kersti Podmoshenski sõnul tegi näitust illustreeriva videofilmi ajakirjanik, kirjanik ja rezhissöör Imbi Paju, mis aitas suuresti kaasa sellele, et väljapanek jõudis ka tema koduvalda Tormasse. .

Näituse külastajaid “tervitavad” Lottade ja Naiskodukaitse vormirõivastes mannekeenid. Ajaloouurija, Naiskodukaitse Tallinna ringkonna tegevliikme Merike Jürjo koostatult tekstidelt võib lugeda, et 1921. aastal loodi äsja iseseisvunud Soomes organisatsioon Lotta Svärd, millesse kuulus 240 000 naist. Ühenduse eesmärgiks oli toetada Kaitseliitu. Lottade ülesandeks oli ka sõjameeste toitlustamine ja meditsiiniabi.

Fotodelt võib näha Lotta Svärdi liikmeid nii rahulikumates kui ka pingelisemates olukordades: suusavõistlustel Lahtis, meditsiinikursustel ja Talvesõjas haavatuid abistamas.

Tutvustatakse ka Lotta Svärdi tunnusmärki ning samuti Põhjakotka märki, mida kandsid Naiskodukaitsjad.

Põhjalikult on kajastatud ka Lotta Svärdi ja Naiskodukaitse esimeste juhtide Anni Luukkoneni ja Mari Raamoti elu ja tegevust ning kahe naisteorganisatsiooni sõprussuhteid.

Näitusematerjalidest võib lugeda, et Eesti aatesõsarad olid esimesed rahvusvahelised külalised Soome Lotta päevadel.

Näituse “Õed Soome lahe kahelt kaldalt ” jõudmisele Tormasse aitasid kaasa Soome Instituudi kultuurisekretär Jenni Kallionsivu, Lotta Svärdi esindaja Missu Pohjaniemi ja Naiskodukaitse esinaine Airi Neve. Torma valla kultuurijuhi Merle Nisu sõnul oli soomlastest palju abi näituse oskuslikul ja meisterlikul kujundamisel ja ülesseadmisel.

“Väga teretulnud, et meie koduvallas on avatud näitus, kus saab põhjalikku ülevaate kahe hõimurahva vaprate ja aateliste naiste tegevusest. Väga oluline oleks näitust külastada tänastel noortel,” avaldas arvamust Torma vallavanem Riina Kull.

Näitus “Õed Soome lahe kahelt kaldalt” jääb Torma Rahvamajas avatuks juuli lõpuni.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus