Tormas möllab täna musikaalne ja moodne tornaado

Täna läheb Vaiatu pargis mölluks, mil juba kell 15.00 alustab noortefestival Torma Tornaado, kus astuvad üles noortebändid ning moeloojad. Parimad muusikud saavad õhtul esineda peolaval koos Marten Kuninga ja tema laivbändiga ning tasuks veel ka koht Noortebänd 2012 eelvoorus.

 

Festivali korraldaja Janno Zõbin seletas, et Torma Tornaado on sündmus, mis mõeldud noortelt noortele. “Hea on tõdeda, et Eestis ning Jõgevamaal on palju aktiivseid noori, kes veel bändi tegemisega tegelevad, kuid neil pole just palju väljundeid esinemiseks,” rääkis Zõbin. Tornaadol ongi võimalus neil enda näitamiseks ning lisaks sellele ka võimalus võita pääs konkursile Noortebänd 2012, millega kaasneb ka enda tutvustamiseks mõeldud video tegemise võimalus. Parim noortebänd saab ka astuda lavale juba samal õhtul ning siis olla meelelahutaja rollis ja jagada lava ka superstaari saatest tuntuks saanud Marten Kuningaga.  

Bände Jõgeva ümbrusest ning ka kaugemalt

Bände hindab kohale tulnud publik, kelle soosingu pälvinud punt saab esineda õhtusel peoprogrammil ning professionaalidest koosnev žürii valib bändi, kes läheb vabariiklikule konkursile. Žüriis on lisaks Jannole ka asjatundjaid kaugemalt, nende hulgas ka Eesti Päevalehe muusikasõbrast ajakirjanik Mart Niineste.

Noortebändide konkursil osaleb seitse bändi, millest neli on Jõgeva maakonna pundid. Festivali korraldaja rääkis, et nad ei taha reglementeerida Torma Tornaadot kui ainult kohalikku pidu, seetõttu on osalejaid ka kaugemalt. Samas kiitis Janno kohalikke bände, kes sündmusest osa võtavad.

“Poleks uskunudki, et aktiivseid alternatiivansambleid siin ümbruskonnas nii palju on,” rääkis mees ning lisas, et noori tulekski rohkem õhutada bändiga tegelema ning andma neile ka võimaluse end näidata. Praegu on lisaks Torma Tornaadole hingitsemas veel mõningad kohaliku tähtsusega noortebändide sündmused ja ehk kõige suurem festival Tallinn Music Week, kus siiski saavad üles astuda vaid valitud tegelased ning igaüks sinna esinema üldse ei pääsegi. 

Saju korral kolib pidu rahvamajja

Pärast noortebändide konkurssi jätkab festivali moekonkurss, kus tosin maakonna noort esitlevad enda valmistatud rõivaid. Moevõistlusel osalejad on 8-16-aastased ning peaasjalikul kõik neist on Torma vallast pärit. Kaks noort osalevad Voorelt ning üks Mustveest. Võistluse eestvedaja Janika Läänesaar rääkis, et on sedalaadi moevõistlust läbi viinud juba aastaid, kuid sel aastal on moevõistlus esimest korda osa suurest festivalist.

Moedemonstratsioonil esitavad noored oma disainitud rõivaid kahes voorus: igapäeva ja pidulikud riided. Mõlemas voorus tuleb esitleda kaks rõivakomplekti. Samas pole võistlusel esitlevate riiete arv piiratud, kes jõuab, võib esitlemiseks tuua ka rohkem riideid. Kangad otsis Jaanika Läänesaar välja juba kevadel ning need tulid noortele moeloojatele kätte tasuta. “Otsisin välja rõivatöösturid ja head inimesed, kellel oli jäänud kanga jääke ning need ilma rahata ära andsid. Seda selleks, et rõivadisaineritel oleks võrdsed võimalused sõltumata majanduslikust olukorrast ikkagi osaleda,” selgitas Läänesaar. Veel lisas moekonkurssi korraldaja, et tunnustatud saavad kõik osalejad ning eraldi märgitakse ära ka kahe vanuseklassi kolm parimat.

Õhtul kulmineerub Torma Tornaado suure peoprogrammiga, kus esinevad Torma valla noored Jaanika Raud ja Tiido Korsten. Nautida saab Eesti ska-muusika ühe põnevaima bändi Soterios esinemist ning päevase bändikonkursi võitjat. Õhtul astub üles ka Marten Kuningas oma bändiga. Festivali lõpetab DJ Super Lux, kes mängib tantsuks muusikat 70ndatest tänapäevani, segades kokku nii hitte kui ka avastamata pärleid. Pidu ei jää pidamata ka vihmase ilmaga. Saju korral kolitakse pidu pargist Vaiatu rahvamajja.

Riiete ise valmistamine hakkab uuesti moodi tulema

Janika Läänesaar, moekonkursi eestvedaja

Olen moekonkurssi vedanud Tormas juba mitmeid aastaid ja sel korral saame seda teha esmakordselt suurema festivali raames. Läbi aastate on meie moekonkursil osalejate arv kasvanud. Varasemalt selgitasime välja kolm parimat, kuid sel korral peame arvestust juba kahes erinevas vanusegrupis. Need, kes juba varasematel aastatel konkursist osa võtnud, ootavad juba igal aastal uuesti seda konkurssi, et uuesti sündmusest osa võtta.

Paarkümmend aastat tagasi oli iseenesest mõistetav, et tüdrukud õmblesid endale riideid, sest vastasel juhul polnudki endale midagi ilusat selga panna. Mul on hea meel tõdeda, et see riiete ise valmistamise soov ja tahtmine õmmelda on uuesti tagasi tulnud, sest nüüd tahetakse hallist massist enda valmistatud riietega erineda. Kõik ei soovi käia riides ühtemoodi poest ostetud särkide ja pükstega. 

Torma Tornaadol on võimalik noortel end tutvustada ja ka tuntust koguda

Marten Kuningas, festivali peaesineja

Ma olen Torma kandist seni ainult autoga läbi sõitnud, esinemisi seal kandis pole mul veel ette tulnud. Auto aknast välja vaadates on koht paistnud alati ilus, maaliline. Täna on mul siis võimalus seal ka esineda.

Mis puutub noortebändidesse ja bändi tegemisse Eestis, siis sellised sündmused nagu Torma Tornaado ongi heaks võimaluseks noortel end näidata ja esineda. Eks neid sarnaseid festivale ole Eestis veelgi. Enda koolibändi tegemise ajast mäletan, et meil polnudki eesmärk kellelegi eraldi silma paista, esinesime enda kooli kammersaalis ja sellega asi põhiliselt piirdus. Rohkem muusikat saime hakata tegema Tartus, kus mina ja bändikaaslased õppisid. Seal esinesime Genialistide klubis, kus me olime nagu majabändi rollis.

Pean tunnistama, et ma väga hästi ei teagi, kuidas noortebändidel Eestis seis on ja kui keeruline neil on algusest kuni tipu ronida ja end tõestada. Mina valisin eneseteostuseks superstaarisaate, mis on muusikamaailmas tuntuks saamise mõttes nagu kiirtee. Selletõttu jäi mul mingi periood vahele ning palju tööd tehti minu eest. Samas ise algusest peale enese tõestamine ja bändiga tuntuse kogumine on võib olla seetõttu parem, et siis saab ennast ise kujundada ja ei ole seda suure meedia mõju ja meedia poolt manatud kuvandit nii palju tuntuks saamise teel.

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus