Tormas meenutati Kõnnu lahingu mälestusmärgi taasavamist

Kolmapäeval peeti Torma rahvamajas Eesti Vabadussõjas peetud Kõnnu lahingu mälestussamba taasavamise kahekümnendale aastapäevale pühendatud meenutusteõhtu, kus vaadati ka filmi sellest sündmusest tollal veel Nõukogude Liidu koosseisu kuulunud Eestis.

Kõnnu lahingu mälestussammas taasavati piduliku tseremooniaga 1988. aasta 13. oktoobril.

“Koduloohuvilise mehena olin kogunud fotosid Eesti Vabariigi esimesel iseseisvusperioodil avatud Kõnnu lahingu mälestussambast. Kui kaheksakümnendate aastate keskpaigas tekkis uus rahvuslik ärkamisaeg ja iseseisvusliikumine, tekkis mul koos mõttekaaslastega idee monument taas avada. 1988. aasta suvel kaevasid mitmed Torma kandi mehed välja omaaegse mälestusmärgi tükid, mille eeskujul firmas Ars valmis uus sammas,” rääkis Torma Muinsuskaitseklubi eestvedaja Toivo Õunapuu.

Tema sõnul maksis see töö 1000 rubla, mis tollal polnud just väike raha. “Summa kogusime kokku annetustest. Annetajateks olid paljud eraisikud, aga ka ettevõtted, näiteks Jõgeva MEK ja Jõgeva Teedevalitsus, ” lisas ta.

Toivo Õunapuu oli koostanud ka näituse, kus on näha fotod kunagise samba tükkide väljakaevamisest, samba pidulikust taasavamisest ning samuti ajalooline dokument, milles tollane Jõgeva rajooni täitevkomitee esimees Priit Saksing andis Torma Muinsuskaitseklubile loa mälestussammas avada.

“Mul on meeles, kuidas nõukogude võimu esindajad Kõnnu mälestussamba hävitasid. Inimesed olid rusutud, kuid oma meelt avaldada keegi ei julgenud. Samba taasavamise päeval tekkis aga südamesse tõesti soe tunne, kusjuures sellele sündmusele oli kogunenud sadu inimesi,” meenutas 87-aastane Kõnnu elanik Leida-Aksilla Jakobson.

“Kõnnu lahingu mälestusmärgi juures on teoks saanud ka võidutule üleandmise tseremoonia. Kohalik omavalitsus kannab hoolt, et mälestussamba ümbrus korras oleks,” ütles Torma vallavalitsuse arendusspetsialist Evi Stukert.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus