Tormas küntakse ja puhutakse pilli

Noorpõlves Tormas elanud Carl Robert Jakobson, kelle sünnist 26. juulil möödus 170 aastat, pidas ühtviisi tähtsaks nii põllumajanduse kui ka kultuuri edendamist. Täna tähistataksegi Tormas Jakobsoni sünniaastapäeva võistukündmise ja puhkpilliorkestrite festivaliga ToPoF.

i

Sündmusterohke päev algab võistukünniga: kuus Eesti-Soome künnivõistlusel osalejat löövad adrad mulda juba kell 8 hommikul. Kumbagi riiki esindab võistlusel kaks täiskasvanud kündjat ja üks noorkündja. Eesti esindusse kuuluvad Kaspar Järvala Raplamaalt Kehtnast ning tormalased Raido Kunila ja Margo Pajo. Viimane ongi noorteklassi võistleja. Kõik kuus künnavad tavaadraga.

“Algselt oleksid pidanud teineteiselt mõõtu võtma ka kummagi riigi parimad pöördadraga kündjad, ent paraku ei saa Soome pöördadrakünni meister seekord Tormasse tulla. Seepärast võistlevad mõlemal poolel ainult tavaadraga kündjad,” ütles Eesti Künniseltsi juhatuse liige Arvi Tammel.

Teine oludest tingitud muudatus on see, et rohumaa- ja kõrrekünni asemel tehakse kaks korda kõrrekündi: võistluste tarvis kevadel rajatud rohumaa ei saanud Arvi Tammeli sõnul kuivuse tõttu kündmisküpseks. Kaks kündi (teine algab pärast Carl Robert Jakobsoni mälestussamba juures kell 12 toimuva tseremoonia lõppu) tuleb teha aga igal juhul, sest ainult ühe põhjal hinnates jääks juhuslikkuse moment tulemustes liiga suureks.

Kündjate oskusi hindab enam kui kümneliikmeline Eesti ja Soome spetsialistidest koosnev zhürii. Künd on Arvi Tammeli sõnul täppistöö ja võistluskünni puhul hinnatakse tervelt 12 erinevat elementi. Just täpsuse vajadusest tingituna võtab üks võistluskünd aega umbes kolm tundi. Küntakse Torma vallamaja tagusel põllul ning võistlejatel on kaasas oma künnitehnika.

Eesti-Soome künni maavõistlust peetakse teist korda. Esimese, 2006. aastal Soomes toimunud künnivõistluse võitsid põhjanaabrid. Kas maavõistluse rändkarikas, mille nad Tormasse kaasa toovad, uuesti üle lahe rändab või siia jääb, selgub täna õhtuks.

“Mehed on hoolega harjutanud ning võistlustele tulevad neid toetama ka fännid,” ütles Arvi Tammel.

Ka põllumees on inimene

Lisaks künnivõistlusele saavad need, kes täna Tormasse lähevad, osa uuema põllutehnika demonstratsioonist. Näiteks toob OÜ Stokker Agri esitlusele kauaoodatud uue põlvkonna rootorkombaini John Deere S670 ning sama firma iseliikuva pritsi, hekseldi, traktoreid ja muid põllumasinaid. AS A. Tammel toob aga välja Bargami taimekaitsepritsid, Sulky väetisekülvikud ja Silokingi söödamikserid.

Põllutehnika demonstratsioonid toimuvad samuti vallamaja läheduses ning kestavad kella 10-14. Kella 13st demonstreerib AS Baltic Agro sealsamas mobiilveski ja iseliikuva lägalaoturi tööd ning söödavilja muljumise ja kiletunnelisse pakendamise tehnoloogiat. Samal ajal on võimalik sõita bussidega vaatama Torma Põllumajandusosaühingu kaasaegset lüpsifarmi ja Baltic Agro poolt rajatud nisu ja rapsi põldkatseid. Katselappidel on näha, missuguseid tulemusi annab ühe või teise kultuuri ning ühe või teise sordi puhul erinevate väetiste ja taimekaitsevahendite kasutamine. Kuu aega tagasi käisid samu katselappe vaatamas professionaalsed põllumehed.

Ka tänasest Jakobsoni juubelisündmusest on oodatud osa võtma nii professionaalsed põllumehed, kel võimalus seal uusi teadmisi omandada või senistele tõekspidamistele kinnitust saada, kui ka tavakodanikud, kes tahaksid tänapäeva põllumajandusest aimu saada.

“Eestis on põllumeestest kahjuks üsna nutune kuvand tekitatud. Mujal maailmas peetakse ka põllumehi inimesteks ning korraldatakse päris palju nende tööd tutvustavaid üritusi,” nentis Torma Põllumeeste Seltsi juhatuse liige Ahto Vili.

Künnavad ka pillimehed

Traditsioonilise Torma puhkpilliorkestrite festivali ToPoF juhatab sisse kell 16.30 toimuv mälestushetk Carl Robert Jakobsoni isa ning kohaliku köster-koolmeistri ja Torma pasunakoori asutaja Adam Jakobsoni kalmul. Kell 17 algaval kirikukontserdil esinevad Lembit Saarsalu ja Tartu Saksikoor. Kella 18st läheb taas kündmiseks, ent sedakorda küntakse hobusega ja kündjaiks on pillimehed.

“Pillimeeste võistukündmine on rohkem meelelahutuslik üritus,” ütles Ahto Vili. „Vagu tõmmatakse võistluskünniadraga ette ning hobust ohjab päitsetest hobusejuht. Pillimehel tuleb vaid atra võimalikult sirgelt vaol hoida. Sellega saab hakkama igaüks, kel tahtmist proovida.”

Täpseim adrahoidja saab auhinnaks saksofoni. Tippklassi pill see Ahto Vili sõnul küll pole, ent orkestris mängimiseks täiesti piisav. Pilli aitasid toetada ürituse sponsorid.

Kell 20 algab Torma kultuurimaja esises parklas ToPoFi kontsert, millel lööb kaasa seitse kollektiivi: Mustvee puhkpilliorkester, Kaitseliidu Tallinna ja Jõgeva Maleva ning Torma valla ühisorkester, Koeru-Järva-Jaani pasunakoor, Avinurme Gümnaasiumi puhkpilliorkester, Avinurme puhkpilliorkester, Tartu Saksikoor ja Kannuksen Soittokunta Soomest. Pärast festivalikontserti läheb lahti “Suveöö tantsuõhtu”, kus musitseerib Karl Madis. Kui päeva muudest sündmustest saab osa tasuta, siis tantsuõhtule tuleb lunastada pääse.

Künnivõistlust ja ToPoFi korraldavad Torma Põllumeeste Selts ja Torma Maanaiste Selts.

„Carl Robert Jakobson rõhutas korduvalt seltsitegevuse olulisust. Ka meie püüame oma kodukandis seltsitegevust taas paremini käima turgutada, sest ladus ühistegevus ja omavahelise kraaklemise vältimine on maaelu püsimajäämise pandid,” ütles Ahto Vili. “Jakobsoni sünniaastapäeva tähistava põllumajandus- ja kultuurisündmuse korraldamisel teevadki kahe seltsi liikmed rohkesti vabatahtlikku tööd. Toeks on meile pikk rida toetajaid, Leader-programm ja Eesti Kultuurkapital sealhulgas.”

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus