Tormas korraldatud isadepäev tõi pered kodunt välja

Juba kolmandat aastat korraldasid Naiskodukaitse Torma jaoskonna tublid liikmed kogu pere isadepäeva, mis toob kodudest välja terved pered, kusjuures mitte ainult oma vallast.

Vähemasti äsja peetud isadepäeval oli peresid osalemas igalt poolt üle maakonna. Ilus päikesepaisteline ilm, mis tuule tõttu küll kohati üsna viluks kiskus, pakkus peredele koos olemise ja koos võistlemise võimalusi.

 

Kõikide lemmik kutsikas Troi

Kohe, kui koerajuht Üllar Tänna oma kaks koera autost välja tõi, oli selge, et laste absoluutseks lemmikuks saab kutsikas Troi, täisnimega TryensŽs Google.

Oktoobri algul ehk umbes kuu aega tagasi toodi kahekuune kutsikas Mustvee piirivalvekordonisse kümneaastasele teenistuskoerale Kustile ehk Gustavile seltsiks. Tegelikult peab Troi kunagi Kusti ameti üle võtma. Selleks tuleb Üllar Tännal teda aga iga päev järjepidevalt treenida. Praegu teevad nad kaks jäljeharjutust päevas, mõnikord ka kolm. See on kutsikale paras tempo.

Troi oskab kolmekuusena juba koerajuhi juurde tulla ja istuda. Lamamine pole veel päris selge. Ka jäljekoolis läheb Troil päris hästi. Õpetamine käib mänguga, nagu ikka väikeste puhul kombeks.

Paksu lumega talvel on muidugi raskem õpetada. Kusti tuli omal ajal Üllar Tänna juurde just talvel. “Hakkasin nuputama, kuidas saaksin õpetamiseks paremini toidu ära peita. Panin juustu keeva vee sisse, et see võimalikult valgeks läheks, ning keerutasin veel ka jahu sees veidi ringi, et koer kohe toidupala ei näeks. Jälgi tuli mõnikord teha ka sokkide väel,” meenutas  Tänna.

 

Koerad saavad sõbralikult läbi

Umbes poolteise aastasena tegi Kusti oma katsed teenistuskoerana esimese korraga edukalt ära. Selles osas oleneb kõik muidugi koerajuhist.

“Mul on vedanud, et koerad saavad omavahel sõbralikult hakkama ja ei armukadetse,” lisas Tänna.

Kusti ei ole lastele kuri, julgemad said talle ka pai teha. Troi oli küll väga ülemeelik ja kippus näksima — kutsikal ikka kutsika kombed.

Kurjategijaid on Tänna oma teenistuskoeraga vähe taga ajanud, peamiselt on Kusti otsinud metsa eksinud seenelisi ja marjulisi, aga ka kodunt ära jooksnud lapsi. Koer on oma ülesannetega eeskujulikult hakkama saanud.

Kusti jääb teenistusse seniks, kuni tal energiat jätkub. Praegu on ta väga heas vormis, nii et mõnigi võõras on tema vanust kuuldes üllatunud.

 

Ohutus eelkõige

Kui varem jätkus lastel uudistamist üsna uue politseiauto juures, mida lahkelt tutvustasid noorsoopolitseinik Kirly Kadastik ja tema kolleeg Kirsti Tertõtšnaja, siis päästeautode saabudes mindi kohe neid uudistama.

Täitsa vägev oli ronida päästeauto rooli taha, vaadata ringi, mida kõike seal autos leidub, ja kuulata päästjate selgitusi. Mõni laps julges korraks proovida ka suitsusukeldumise varustust.

Jõgevamaa päästepiirkonna Mustvee komando pealik Taavi Müürsepp tuletas kõikidele meelde, et neil, kel ahiküte, tuleb enne kütteperioodi ikka korstnad pühkida. Seda võib neli aastat järjest teha ka individuaalelamu peremees, kuid viiendal aastal tuleb kutsuda kutsetunnistusega korstnapühkija. Korterelamus tuleks ikka igal aastal korstnapühkija kutsuda. “Tema on väljaõppinud inimene, kes vaatab üle, kas kõik küttekolded vastavad nõudmistele,” rääkis Müürsep.

Veel manitses ta lapsi, et nad ei läheks veekogude õhukesele jääle. Kõigepealt tuleb veenduda, et jää ikka kannab.

Ka küünalde põletamine vajab täit tähelepanu. Jõuluaeg on varsti käes ning kuusel ei tohiks küünlaid omapäi põlema panna. “Põlev küünal võib ümber kukkuda, kui inimesed on ülevas meeleolus ega pane tähelegi, mis ümberringi toimub. Kuusepuu võtab kergesti tuld ja nii ongi pahandus majas,” hoiatas Müürsep.

Lapsed rääkisid päästjatele loo Buratinost, kes jättis toidu pliidile ja läks ise välja. Loomulikult läks toit kõrbema. Laste hinnangul ei käitunud Buratino õigesti.

 

Võistlused nii sees kui õues

Kui õues kõik huvitav põhjalikult üle vaadatud, mindi Torma spordihoonesse. Seal said lapsed joonistada, samuti võis lasta oma näole huvitava pildi maalida. Nagu enamasti, tekkis näomaalijate juurde väike järjekord. Lapsed olid oma korda oodates kannatlikud.

Veel võis saalis proovida korvpalli vabaviskeid.

Kogu pere võistlusel osalemiseks pidi võistkonnas olema vähemalt kolm liiget ja nendest vähemalt üks laps. Võistlus koosnes paljudest aladest. Need olid viktoriin, õhupüstolist ja õhupüssist laskmine, sõlmede tegemine, kaardi tundmist eeldav ülesanne, mõistatusülesanne, vibust laskmine ja kadaga laskmine.

 

Kogu pere võistlus

I koht perekond Sepper Vaiatust — 83 punkti

II perekond Kalme Jõgevalt  — 81 punkti

III perekond Urvik Sätsuverest  — 77 punkti

 

Lapsekandmine

I koht Tiit ja Siim Luhamäe Sadalast ajaga 12,25

II koht Aarne ja Kaisa Neimann Koimulast ajaga 12,73

III koht Jaanus ja Liisi Lindsalu Vaiatust ajaga 13,26

 

Isade võistlus

I koht Aarne Neimann Koimulast ajaga 1,43,11

II koht Jaak Laurikainen Tõikverest ajaga 1,49,39

III koht Margus Simson Tormast 1,53,51

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus