Tormalased töid koju Soomes seppade käsitööd

Juulis Soomes asuvas rootsikeelses piirkonnas Orvaisis viibinud 50-liikmeline Torma valla delegatsioon külastas ka seal korraldatud traditsioonilist üritust seppade festivali.

?Hea, et võõrustaja Oraviasi vallavanem Kjell Heir meid seda festivali vaatama viis. Orvaisis hakkas rauatööstus arenema juba alates 18. sajandi algusest. Nüüd töötavad igal aastal teoks saaval seppade festivalil suured lõõtsad, proovitakse rauda sulatada, valmistatakse, tutvustatakse ja müüakse seppade tehtud käsitöid.

Näiteks mõnedki tormalased ostsid Soome seppade meisterdatud nugasid, mis sobivad hästi kasutada igapäevasteks töödeks,? lausus Torma vallavanem Riina Kull.

Käsitöömeistritelt on õppida

Omavalitsusjuht märkis, et Oravaisi sepad ja teistegi käsitööde tegijad võiks kutsuda oma tooteid pakkuma Tormasse Jakobsoni talupäevadele. ?Nii saavad mõlema piirkonna käsitöö harrastajad üksteiselt mõndagi õppida,” tõdes ta.

Tormalased ja oravaislased õpivad tundma ka mõlema piirkonna rahvustoite. ?Kui meie koostööpartnerid kevadel Tormas käisid oli ühel koosviibimisel rootsi laud kaetud soome ja eesti rahvustoitudega. Oravaisis toimunud õhtusöögil oli aga magustoiduks näiteks riisipuder kisselliga, mis on selle paiga rahvusroog, ? rääkis Riina Kull.

Vallavanema sõnul võiks oravaislastelt õppida ka uute töökohtade loomist. ?Selles piirkonnas on mitmeid ettevõtteid, näiteks tehas, milles toodetakse liivapaberit. Arutlusel oli ka võimalus, et eestlased võiksid tööd saada Soome taludes.

Külaskäik pagulaskeskusesse

Torma delegatsioon tutvus Oravaisis ka pagulaskeskusega, kuhu mitmed pagulased on saabunud Somaaliast. ?Kui meie poolesajaliikmeline delegatsioon pagulaskeskuses ringi vaatas, tundis üks Somaala poiss üsnagi ehmunult huvi, miks nii palju rahvast on siia tulnud ja kust nad pärit on, ? jutustas Riina Kull. Tema arvates pole võimatu, et ka Eestisse rajatakse tulevikus pagulaskeskused.

Tormalaste auks Oravaisis korraldatud koosviibimistel ja vastuvõttudel esinesid  Sadala Põhikooli isetegevuslased, Sadala rahvatantsurühm, puhkpillipala esitas Kaido Järvsoo, keda klaveril saatis valla kultuurinõunik Merle Nisu.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus