Torma/Kuremaa korvpallurid mängisid Tartu vanglas

Möödunud reedel toimus sõpruskohtumine Tartu vangla sektorite parimate korvpallurite ja Eesti A-klassi meistrivõistlustel neljanda koha saavutanud Torma/Kuremaa võistkonna vahel.

Põnevaks läks veel enne mängu, turvakontrollis. Mida võib vanglasse sisse kaasa võtta ja mida mitte? Mobiiltelefonid-rahakotid tuli kohe esimeses ruumis luku taha panna. Aga võtmed, joogipudelid, fotokas ja diktofon? Need tulid meiega ühes vanglahoovi.

Niisama lihtne vanglasse pääs siiski polnud, tõsine kontroll alles algas. Korraga sai ennast ?sisse möllida? kolm inimest ? teised oodaku oma järge hoovi peal! Sisse pääsenuna viis ametnikunäitsik läbi nimede-nägude kontrolli. Kui isikukood klappis nimega, tuli pass panti jätta ning võisid edasi liikuda kontrollkoridori.

Actionfilmides nähtuga pole midagi ühist

Kõigepealt jämedate trellidega uks. Ise seda avada ei õnnestunud ? passinäitsik vajutas nuppu. Edasi oli nagu lennujaamas. Astusime läbi turvaväravate, kotid sõitsid kõrval läbi masina, tulukesed lõid lärm. Taskud tuli tühjaks teha ning ametnik kompas metallidetektoriga. Lubati minna edasi, ümber nurga. Vastu vaatas hundikoer laigulises mundris peremehega. Koer tõmbas diskreetselt paar korda koonuga vastu jalga ja oligi kõik ? ta on ju proff.

Vangla territooriumilt paistis okastraadikeradega palistatud hall müür juba hoopis ähvardavamalt. Nii kõrge, et selle ületamine tundub lootusetu ettevõtmisena. Muus osas oli kõik kõige paremas mõttes euro ? kõik oli puhas, korrektne ja heas korras. Inimesed olid sõbralikud. Van Damme actionfilmides nähtuga polnud siin midagi ühist.

?See siin on kõige parem meeskond, mis meil on välja panna. Meil on 2-3 meest, kes on varem aktiivsemalt korvpalli mänginud, ülejäänud on välja tulnud sektsioonide vaheliste võistluste põhjal,? tutvustas vangide treener, endine pankur Andres Bergmann oma meeskonda ja lisas: ?Praegune ainuke nõrk koht on treener, ma pole kunagi varem seda tööd teinud.?

?Eks ta on selline teretulemast üritus, mis annab siinsetele meestele uuema elumõtte, et nad ei ole päris nurkavisatud vennad. Ja noh, poistel on muidugi ka õpetlik moment asja juures,? selgitas treener Tralla, miks ta võttis vanglajuhtidega ühendust ja asus sõpruskohtumist organiseerima. ?Poisid olid alguses ära ehmunud, aga huvi on suur.?

Torma/Kuremaa poisid haarasid initsiatiivi

?Spordisaal on muidugi hirmus kihvt. Nüüd meil jaguneb meeskond kaheks: ühed, kes siia kindlasti sattuda ei taha ja teised, kellele võib siin meeldima hakata,? kommenteeris naljaga pooleks Torma/Kuremaa korvpallimeeskonna treener Tralla võõrustajate tingimusi. Nii head spordisaali või kasvõi laitmatuid riietusruume on väga vähestes koolides. Vangis istumise mõttest spordipoisid muidugi vaimustatud polnud.

Mängu alguses haarasid palli ja initsiatiivi Torma/Kuremaa poisid, kes avasid skoori juba viiendaks mängusekundiks. Esimesest ehmatusest üle saanuna läks teisest veerandajast vangide mäng tasavägiselt käima. ?Väga hea, rahulikumalt!” utsitas Bergmann pidevalt omasid.

Vangid vähendasid küll visalt vahet Torma meeskonnaga, ent lõpptulemuseks jäi 41:65. Auhinnaks said mõlemad võistkonnad kringli.

Kingiks kolm korvpalli

Torma Spordiklubi meeskond oli sel aastal esimene, kes Tartu vanglasse mängima tuli. ?Muljed on igati positiivsed. Me tahaksime väljastpoolt tulevaid mänge traditsiooniks teha, siis on seda sportlikku momenti rohkem ? omavahel mängides ju kõik juba teavad kõiki,? on treener Bergmanni sõnul kõik meeskonnad vanglasse mängima.

väga oodatud. “Taolised kohtumised on meestele väga suur stiimul.” Et Torma/Kuremaa meeskond kinkis vangide võistkonnale kolm korvpalli, saavad mehed nüüd hoolsalt harjutada ning sügiseks võib poistel nende võitmine tublisti raskem olla. Igatahes on Tartu vangla meeskond lubanud sügisel Kuremaale tulla ja seal ühe sõpruskohtumise maha pidada.

PILDIALLKIRI:

?Õieti mängitud, aga liigutused on vähe kandilised. Võhma taha jääb asi,? kommenteeris Torma/Kuremaa treener Raivo Tralla vangide mängu.

PILDIALLKIRI:

?15 ja 12 on kindlasti varem mänginud. Küllalt raske on meeste vastu mängida, kaitse nagu eriti ei võta, aga rünnak on tugev,? hindasid Torma poisid vastast.

PILDIALLKIRI:

Treener Andres Bergmann ootab pikisilmi järgmist kohtumist A. Le CoqŽi meeskonnaga.

PILDIALLKIRI:

?Näed, ühel mehel on Põlva Serviti särk seljas. Ma olen kindel, et siin on peidus selliseid mängijaid, kes on kunagi Eesti meistrivõistlustel virvendanud ja mänginud. Ma olen selles surmkindel.? juhtis Tralla tähelepanu vangide ühele tugevaimale mängumehele nr. 15.

PILDIALLKIRI: (oletatav)

Kui otsustate kasutada mängu alguse pilti, kus number 5 annab mingile vangile kätt, siis see on Märt Tralla, Torma treeneri poeg. Kui tahate, võite selle kuidagi ära mainida.

?Aastapäevad tagasi lugesin lehest, et Murru vanglas oli võrkpallimeeskond, kes mängis Elioni rahvaliigat. Nad mängisid kõik oma kodumängud vanglas ja võitsid neid kõiki. Kuidas see oli võimalik? Järelikult on need mehed vanglas olemas,? ei osanud treener Tralla sõnul mängu alguses keegi täpselt aimata teise poole taset: ühelt poolt Eesti meistrivõistluste neljandad, teisalt suure vangla kõige käbedamad pallurid. Kes keda?

TIMO TEDER

blog comments powered by Disqus