Torma võrkpalli 45 aastat sai raamatuks

Möödunud laupäeval toimus Torma spordihoones XIX Vilma Mõtte mälestusturniir võrkpallis täiskasvanutele. Selle turniiriga tähistati Torma võrkpallinaiskonna 45. aastast tegutsemist ja esitleti raamatut „Torma võrkpall 45”.


Võrkpalli on Torma kandis mängitud üle poole sajandi. Järjepidev ja organiseeritud tegevus algas aga 1974. aastal, kui õpetaja Enda Kalmu eestvedamisel hakkas tegutsema Torma naiskond. Enda Kalm oli Torma naiskonna kapten aastatel 1974 – 2005. Nende aastate jooksul osales naiskond väga paljudel erinevatel võistlustel oma maakonnas ja ka kaugemal. Tähtsamad võistlused on olnud Voore mängud, maakonna meistri- ja karikavõistlused, ajalehe Vooremaa (endine Punalipp) karikaturniir.

Mitmed meie mängijad on täiendanud maakonna spordiveteranide võrkpallivõistkonna ridu vabariiklikel võistlustel. Üüve Viljari tuli 1966. aastal Eesti koolinoorte meistriks. Hiljem jõudis ta TRÜ naiskonna koosseisus Eesti meistritiitlini. Üüve on mänginud võrkpalli ka Jõgeva maakonna koondises, maakonna õpetajate spartakiaadidel ja 2004. aastal koos tartlastega Soomes veteranide MM-il, kus saavutati kolmas koht.

Alates 2007. aastast mängivad Torma nais- ja meeskond SK Torma Sport nime all. Osaletud on kõigil aastatel maakonnas toimuvatel tiitlivõistlustel ja Coolbet Rahvaliigas. Eriti edukaks kujunes naiskonnale 2017. aasta. Siis võideti esikoht Jõgevamaa meistri- ja karikavõistlustelt ning Coolbet Rahvaliiga finaalturniiril saavutati hinnatav teine koht.

Torma naiskond on Jõgevamaal ainuke, kes kõik need 45 aastat suutnud koos püsida ja mängida. Tänu Enda Kalmu järjepidevale tööle on olemas kõigi aastate kohta korralik ülevaade nii mängijatest, võistlustest kui ka tulemustest.

Mina treenin Tormas meie noori võrkpallureid alates 2012. aastast. Kui algul osalesime ainult maakondlikel ja Eesti Koolispordi Liidu korraldatavatel võistlustel, siis alates 2016. aastast oleme mänginud tüdrukutega Eesti noorte meistri- ja karikavõistlustel. Eriti tublid on olnud 2004-05. aastal sündinud tüdrukud. Nendega saavutasime 2017. aastal Eesti noorte meistrivõistluste finaalturniiril Viljandis U-14 vanuseklassis 8. koha.

Samad tütarlapsed said Miniliiga finaalturniiridel 2017. aastal Kohilas 7. ja järgmisel aastal Tormas läbi aegade parima 4. koha. Võistkonnas mängisid Kaisa Neimann, Evelin Karu, Marili Aru, Marite Manglus, Egel-Emilie Tooming ja Liisi Lindsalu.

Möödunud aasta sügisest ühendasime oma noorte tegemised Jõgeva Serviga, kus pikka aega on treeneritööd teinud Tiiu Õunap. Selle otsuse tingis asjaolu, et nii Jõgeval kui ka Tormas napib mängijaid, kes oleksid võimelised vabariiklikel tiitlivõistlustel edukalt mängima. Meie esimene ühine edu tuli eelmise aasta 1. detsembril Tormas toimunud Eesti noorte karikavõistlustel. U16 vanuseklassi tütarlapsed võitsid II finaalgrupi ja saavutasid üldarvestuses sellega 9. koha.

Tänu suuremate tüdrukute heale mängule, on ka nooremate hulgas võrkpall hästi populaarne. Trennis tahetakse käia ja pidevalt küsitakse, millal on järgmine võistlus.

Vaadates meie noori julgen väita, et võrkpallimäng Torma kandis kestab veel aastakümneid.

Eile toimus Torma spordihoones Vilma Mõtte mälestusturniir U18 vanuseklassi tüdrukutele, kus osalesid Jõgeva/Torma, Põlva Spordikool, Narva Spordikool ja Lähte/Tartu valla spordikool.

Täna ja homme mängivad Tormas aga Eesti karikavõistluste turniiri U16 tüdrukud. Laupäeval mängude algus kell 13 ja pühapäeval kell 11.

AARNE NEIMANN

blog comments powered by Disqus