Torma vallas korraldatakse seenekasvatuse teemaline infopäev

Teisipäeval, 11. märtsil korraldab Pärnumaa Talupidajate Nõuandekeskus OÜ Torma vallas Kantküla Veski külalistemajas infopäeva teemal ”Seenekasvatus põhi- ja alternatiivse tootmisharuna”.

Pärnumaa Talupidajate Nõuandekeskuse tegevjuhi ja finantskonsulendi Olavy Sülla sõnul tegutseb Pärnumaal konsulent, üks vähestest, kes ennast seenekasvatuse probleemidega kursis hoiab ja ka ise sellega tegeleb. Nõuandekeskuse tegevjuhi sõnul on seenekasvatuse teemalised infopäevad enamikus maakondades juba toimunud ja nüüd oli aeg selline infopäev ka Jõgevamaal läbi viia. 

Õpetatakse ka kodus seeni kasvatama

Olavy Sülla sõnul tegutsesid veel kümmekond aastat tagasi Eestis mitmed ettevõtted, kus seenekasvatusega tegeldi, kuid paraku ei suutnud siinsed kasvatajad Poola ja Hollandi odava šampinjoniga võistelda. Nüüd püütakse inimestesse uuesti seenekasvatamise usku süstida, sest lisaks šampinjonile võib nüüd kasvatada ka austerservikut, shiitaket ja teisi seenesorte, mis sobivad kasvatamiseks nišitootena. Nende seente kasvatamine  sobib hästi põhitootmise kõrvale.

Infopäeva raames korraldatakse ka näitlik õpituba seente kasvualuste ettevalmistamiseks ja on võimalik demonstreerida, kuidas seeneniidistikku kasvukeskkonda panna. Paku peal kasvatatud seeni saab kodus tarvitada, selliseid seeneniidistikuga pakke on võimalik müüa ka laatadel.

Nõuandekeskuse tegevjuht nentis, et seenekasvatus sobib eelkõige neile, kellel on olemas piisavalt pinda, mis muuks otstarbeks vajalik pole.

Kui praegu on seenekasvatus Eestis üldiselt kõrvaltegevus, siis Olavy Sülla hinnangul võib see mõne aja pärast kujuneda paljudele  põhitegevuseks.

Huvi on kõikjal suur olnud

Nõuandekeskuse tegevjuht lausus, et huvi seenekasvatuse vastu on üllatavalt suur olnud. Seda ettevõtmist toetab PRIA ja see on suunatud põllumajandusliku tootmise ja põllumajandussaaduste töötlemisega ning metsakasvatusega seotud inimestele. Kui leidub ka teisi, kes seenekasvatusest huvitatud on, siis mõistagi võivad ka nemad infopäeval osaleda. Reedese seisuga oli ennast Torma valla infopäevale kirja pannud kümmekond huvilist.  Järvamaal oli osalejaid 20 ning Harjumaal 16.  Põlvamaal kogunes infopäevale liigagi palju huvilisi ning seetõttu oli korraldajatel keeruline praktilisi tegevusi läbi viia. Infopäevade korraldajatel hakkab Eestile ring peale saama. Peale meie maakonna on see veel toimumata  Ida-Virumaal. 

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus