Torma ringtallil on lootust uuele elule

Möödunud neljapäeval korrastasid Torma inimesed üheksa aasta eest põlenud Torma mõisa ringtalli. Võeti maha ja viidi purustajasse müüride vahele kasvanud puud, trimmerdati hein ja nõgesed. Talgutele oli kogunenud 12 hästivarustatud huvilist.


Talgu ellukutsuja, Torma kultuurimaja kultuurijuht Liina Abram ütles, et Torma kogukond on alati tundnud muret, mis ringtallist saab.

Koht vabaõhusündmustele

„Meil on selline soov, et Torma ringtallist peab saama Torma vabaõhusündmuste korraldamise koht, see oleks tema õige tulevik,“ ütles Liina Abram.
„Järgmisesse suvesse on planeeritud suvelavastus Torma valgustajast Johan Georg Eisenist. Selle jaoks oleme saanud rahastust liidermeetmest ja praegu algupärase näidendi kirjutamine juba käib. Kirjutab ja lavastab Janek Varblas.
Tahame sinna etendusse kaasata kohalikku kogukonda ja tõmmata tähelepanu meie Torma väärtustele,“ rääkis ta.
Torma mõisa ringtall on praegu Jõgeva valla oma. Pärast põlengut on konserveeritud hoone välismüüri, see on saanud väikese katuse.
„Kaheksanurkne ringtall toetus kahele müürile, sisemisele ja välimisele. Nende vahel olid majandusruumid ja keskel peaaegu ümmargune siseõu. Sisemüür on konserveerimata ja seetõttu ohustatud. See on tehtud toortellistest – sisuliselt savimaja. Kuni ta on ilmastikule valla, seni ta kogu aeg kahaneb. Sellepärast peamegi nobedasti tegutsema. Tahame taotleda muinsuskaitsest raha ringmüüri konserveerimiseks. Võibolla peab siin mingeid nurkasid natuke üles laduma. Suur probleem on juba leida üles need tellised, mis on maha langenud. Etenduse tarbeks tuleb siseõues ka pinnast koorida. Seal on umbes poole meetri jagu põlenguprahti ja eterniiti, mille alt peaks tulema vastu õue munakivisillutis.
Meil on suureks abiks endine muinsuskaitsespetsialist Sille Raidvere, ta on selle talliga tegelenud ja tal on head teadmised selle kohta, mis siin olla võib,“ selgitas Abram.
Tallinna ülikoolis on kaitstud kaks magistritööd Torma ringtalli muutmisest meelelahutusasutuseks.
„See välisündmuste korraldamise mõte on siin kogukonnas ammu, aga päris tööks ei ole läinud. Usun, et kui kogukond ikka oma muret ja tahet väljendab, saame juba poolele teele,“ ütles kultuurijuht.
Üks põhjus just nüüd talgud teha, oli see, et 19. juulil on Torma kandi esimene kohvikutepäev. „Tahame inimesi siia ka suunata, näidata, mis meil on. Üks kohvikutest on kohe siin kõrval. Enamus küll Torma keskuses, aga ka Vanamõisa külas, Liikatkul, Lullikatkul ja Vaiatus,“ rääkis ta.

Üks ainulaadne Eestis

Naabrite juures talgutel oli ka Urbo Vaarmann, kelle abikaasa ettevõte peab ringtalli kõrval külalistemaja.
„Mis siin praegu tehakse, on väga teretulnud. Torma mõisakompleks on ainulaadseid Eestis – selliseid, kus oleks nii palju hooneid säilinud, 17 – ei ole palju. Just käis turismiseltskond Torma mõisat vaatamas. Korda on tehtud valitsejamaja ja moonakatemaja. Olen väga õnnelik, kui keegi tuleb ja tahab siin midagi teha.
Kui siia ringtalli järgmisel aastal vabaõhuetendus tuleb, see saab olema ju ülilahe.
Ja üldse võiks Torma olla selline koht, kus saaks kokku Mustvee inimene ja Jõgeva inimene.
Aga mul on hea meel, et nii palju inimesi on siin, ja et kultuurimaja inimesed on eesotsas. Kohvikutepäev on tulemas ja meie võtame ka osa, meie juures saab värvilisi pelmeene ja samovariteed,“ ütles Vaarmann.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus