Torma ringtall hävis tulekahjus

Möödunud reede õhtul süttis Torma mõisakompleksis asuv muinsuskaitse all olev ehitis  — Torma mõisa ringtall, millel  hävisid katus, katusekonstruktsioonid ja vahelaed.

Põlengu pinda oli kokku 2000 m2. Muinsuskaitseameti Jõgevamaa vaneminspektori Sille Raidvere sõnul on õnn, et suudeti ära hoida talli lähedal asuvate teiste ajalooliste hoonete süttimine. Oht selleks oli suur, sest sädemed lendlesid, eterniit praksus ja  hooned on üksteisele väga lähedal. Ringtalli täieliku hävimise vältimiseks tuleks nüüd esmaeesmärgiks seada hoone müüride konserveerimine. 

Leegid käisid üle puulatvade

Ringtalli põlengut pealt näinud Torma elaniku Peeter Keivi sõnul oli vaatepilt üsna õudne. “Leegid käisid üle katuse ja üle puulatvade. Tormalased ning paljud meie kodupaika

tundvad ja austavad inimesed tunnevad kurbust, sest hävis siinse ajaloo üks visiitkaarte,” lisas Keiv.

Lõuna-Eesti Päästekeskuse Jõgevamaa osakonna operatiivkorrapidaja ja päästetööde juhi Guido Koka sõnul sõitsid Torma ringtalli põlengut kustutama meeskonnad kahe päästeautoga Jõgevalt, kahega Mustveest ja ühega Palamuselt.

“Kokku tegutses sündmuskohal kümme päästetöötajat, kelle kohale jõudes oli hoone juba leekides. Tulekahjust teatasid ringtalli naabruses asuva maja elanikud, kes veel enne päästjate kohale jõudmist asusid oma kodu kaitsma, kustutades tuld voolikust lastud ja ämbritega toodud veega. Sädemed lendasid ja maja juures oli  juba süttinud kulu.  Kustutamistöödel suutsime ära hoida tule edasise leviku läheduses asuvate hooneteni, mida on kokku viis: muinsuskaitse all olevad kupjamaja, saeveski, valitsejamaja, juustuvabrik, viinaköök ja muud mõisakompleksi kuuluvad majad. Lämmastikuhoidla veega kustutamine osutunuks vägagi keeruliseks,” rääkis Kokk.

“Kustutustööde läbiviimist kergendas ka 300 meetri kaugusel paiknev korras veehoidla,” lisas päästetööde juht.   

Müürid kiiresti konserveerida

Esmaspäeval käis  põlengukohal Muinsuskaitseameti Jõgevamaa vaneminspektor Sille Raidvere, kes märkis, et põlengus on hävinud kõik katusekonstruktsioonid kuni müürilatini.

“Hea, et katusevaring pole müüri kaasa tõmmanud, sarikate ja katusekonstruktsioonide varisedes kipub seda juhtuma. Väiksemaid müürivaringuid on siiski olnud. Ringtalli ülevaatamisel võis märgata sedagi, et kahjustused on suuremad edela-lääneseinas, kus müürid on olnud juba varem  lagunenud ning nõukogude perioodil käepäraste materjalidega parandatud. Punastest tellistest vana kivilaoga säilinud põhja-ida-poolne müür on aga paremini tulekahjule vastu pidanud,” rääkis Raidvere.

“Muinsuskaitse vaatevinklist on oluline, et müürid võimalikult kiiresti konserveeritaks, mis hoiab ära nende edasise lagunemise ning annab edaspidi võimaluse tallihoone taastada,” ütles muinsuskaitsespetsialist.

“Torma ringtalli omanik on kohalik omavalitsus, kelle ülesandeks oleks leida  konserveerimiseks vajalikud vahendid. Praegustes oludes osutub aga vallapoolne rahastamine üsna keeruliseks. Võimalik oleks taotleda ka projektirahasid, sel juhul on oluline leida hoonele edaspidine funktsioon. Näiteks on Heimtali ringtalli sisehoovi ehitatud spordihoone,” tõdes Raidvere.

Vallal raha ei jätku

“Vähemalt tänavuses eelarves ringtalli konserveerimiseks rahasid ei leidu,” ütles Torma abivallavanem Tõnu Uuna. “Vald ootab ära ka juurdluse tulemused ja vastavalt sellele teeb  järeldused,” lisas ta.

Torma valla elanik ja kunagine vallavanem Mati Kepp meenutas, et ringtalli korrastamiseks on projektipõhist raha ka saada üritatud. “Mõte oli ehitada sinna paik kontsertide korraldamiseks. Paraku aga raha ei eraldatud. Kuna ringtallis teadaolevalt elektrisüsteeme polnud, siis võis põlengu põhjustada kellegi hooletu ümberkäimine tulega. Eks tõeni tuleb jälile jõuda vastava ala spetsialistidel,” nentis ta.

Kepp mäletas, et sovhoosi ajal ja veel hiljutigi, 2009. aastal, pidasid kohalikud elanikud hoones lambaid ja kanu.

Kaks mitmetahulist ringtalli

*Eestis on siiani säilinud ajaloolises ja kultuuriloolises mõttes kaks olulist mitmetahulist ringtalli

*Neist üks asub Viljandimaal Heimtalis

*Teine ringtall on Tormas

*Küllaltki terviklikult säilinud Torma mõisakompleksis on ringtallil dominantne positsioon

*Tegemist on hoonetüübi unikaalse näitega

*Ehitusajaks 19. sajandi keskpaik

*Tall on märgitud 1864. aasta mõisakaardil

Allikas: Muinsuskaitseamet

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus