Torma rahvatantsunaisi kutsuti Ungaris eskimoteks

Naisrahvatantsurühm Torma loodi seitse aastat tagasi.

“2003. aastal osalesime Sardiinias rahvusvahelisel folkloorifestivalil Europeade. Põhjusel, et meie kontaktandmed jäid seda suurüritust tutvustavale koduleheküljele, saime küllakutseid erinevatesse riikidesse. Kutse Ungarisse otsustasime vastu võtta eelkõige sellepärast, et Eesti Europeade Komitee peab oluliseks, et võimalikult palju meie rahvatantsurühmi osaleks selles riigis toimuvatel maakondlikel rändfestivalidel, mida korraldatakse maist septembrini. Meie esinesime Csongradi maakonnas, kus asub ka Ungari suuruselt kolmas linn Szeged,” rääkis rahvatantsurühma liige ja mäned?er Evi ?tukert.

 Tantsurühma kunstiline juht Luule Lehemets ütles:

“Me tantsisime kuues erinevas linnas ja külas. Arvestades seda, et ungarlased on temperamentne rahvas, valisime oma repertuaari tempokamaid tantse nagu “Mina tahan tantsu lüüa”, “Tüdruk” ja “Ridala reilender?. Peab märkima, et kuigi ungarlased on soome-urgi rahvas nagu meiegi, on selle maa rahvakultuur ikka hoopis teistsugune kui eestlaste oma. Festivaliks valmistudes tegime tantsutrenni rohkem kui tavaliselt.”

Evi ?tukert märkis, et üheks meeldejäävamaks festivalietteasteks oli tantsimine veepargis.

“Väljas oli 30 kraadi sooja, meie tantsisime aga soojades rahvarõivastes. Nii kostus ka kommentaare, et eskimod tulevad, ning imestati, et kuidas meil ometi palav pole.”

Torma rahvatantsijaid saatis festivalil kapell Maire Tamme juhendamisel. Pillidest on kapellis esindatud kaks kannelt, akordion, jauram ning kraapsupill.

Peale eestlaste esinesid rahvusvahelisel rändfestivalil Soome, Läti, Slovakkia ning Kreeka kollektiivid. Eestist esinesid lisaks tormalastele ka naisrahvatantsurühmad Tartumaalt Nõo vallast, Raplamaalt Raikkülast ja Saaremaalt Leisi vallast, kes kõik ühe bussiga kohale sõitsid.

Viies välisreis

“Et eestlased osalevad  edaspidigi Ungaris toimuvatel rändfestivalidel, on meie rühmadel võimalus anda piisavalt põhjalik ülevaade oma rahvatantsudest ja rahvarõivastest. Teemakohastele küsimustele tuli meilgi üsna sageli vastata,” lasus Evi ?tukert. Tema sõnul toetas esinemisreisi Ungarisse Torma vallavalitsus, osa kulusid pidid tantsijad ka ise kinni maksma.

Naisrahvatantsurühm Torma on nüüdseks tantsinud välismaal viiel korral. Esimene välisreis tehti Soome sõprusvalda, seejärel osaleti Europeade festivalidel Sardiinias, Riias ja Prantsusmaal ning tänavu siis rändfestivalil Ungaris.

“Tulevaks suveks planeerime sõitu mõnda lõunapoolsemasse Euroopa riiki,” ütles Evi ?tukert.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus